Pandurii, invinsa in prelungiri de Fiorentina (Video)

Joi, 07 Noiembrie 2013, ora 21:50
7864 citiri

Pandurii Targu Jiu a "bifat" o noua infrangere in grupele Europa League, gorjenii pierzand, scor 1-2, returul cu Fiorentina.

Eric a deschis scorul pentru vicecampioana Romaniei, dar Fiorentina a intors rezultatul in ultimele cinci minute, izbutind golul victoriei la ultima faza a partidei.

Pandurii au abordat prudent partida cu formatia din Florenta, constienti ca doar o victorie i-ar mentine in lupta pentru calificarea in primavara europeana. Desi, dupa corectia severa primita in Italia, putini erau cei care visau la un rezultat pozitiv.

Dupa un debut de meci in care oaspetii au avut posesia, gorjenii au prins curaj si au iesit la joc dupa primele 10 minute. Imediat defensiva adversarilor a dat semne de slabiciune, desi atacurile romanilor n-au fost tocmai convingatoare.

In minutul 32 brazilianul Eric a dat insa lovitura, deschizand scorul cu o "foarfeca" fabuloasa.

Aproape imediat a venit si a doua ocazie, insa "decarul" Pandurilor a preferat sa paseze la Alex dos Santos si faza s-a stins.

La pauza Cristi Pustai nu a avut multe optiuni, el fiind fortat sa faca doua schimbari in prima repriza dupa doua accidentari.

Partea secunda s-a jucat, asa cum era de asteptat, mai mult la poarta gazdelor, insa defensiva gorjeana a rezistat. Ba mai mult, romanii puteau da lovitura pe contraatac daca erau mai concentrati la finalizare.

Montella a fortat pe final, atacand cu toate liniile, si a avut castig de cauza. Matos a restabilit egalitatea in minutul 85 iar vedeta Borja Valero a adus victoria la ultima faza a partidei.

In urma rezultatelor de joi, Fiorentina si Dnepr si-au asigurat deja calificarea in saisprezecimi cu doua etape inainte de finalul fazei grupelor.

Intalnirea dintre Pandurii si Fiorentina a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul partidei:

Min.90+3 FINAL DE MECI!!!

Min.90+2 GOL Fiorentina! Italienii inscriu la ultima faza a meciului prin Borja Valero!

Min.89 Joaquin scapa spre poarta Pandurilor, suteaza, dar Mingote respinge bine in corner.

Min.88 Cuadrado patrunde bine inca o data, trimite in fata portii si Matos inscrie. Golul este anulat pentru o pozitie de offside a brazilianului.

Min.88 Sut bun al lui Valero de la 25 de metri, insa Mingote respinge!

Min.85 GOL Fiorentina! Patrunde Cuadrado in banda dreapta, trimite in fata portii iar Matos inscrie!

Min.84 Ataca italienii cu toate liniile.

Min.80 Schimbare Fiorentina: Capezzi intra in locul lui Roncaglia.

Min.79 Cartonas galben pentru Borja Valero.

Min.79 Cartonas galben pentru Anton.

Min.78 Pleaca bine Alex dintre fundasii Fiorentinei, insa sutul sau este blocat de Munua.

Min.76 Joc foarte bun facut de Pandurii, care nu s-au retras si incearca sa dea marea lovitura pe contraatac.

Min.72 Sut inselator al lui Cuadrado, care trimite in plasa laterala.

Min.69 Cartonas galben pentru Gonzalo Rodriguez.

Min.65 Schimbare Fiorentina: Ilici intra in locul lui Matias Fernandez.

Min.63 Faza frumoasa a Pandurilor, insa sutul lui Eric trece peste poarta.

Min.61 Contra a gorjenilor irosita de Alex cu o lovitura de cap slaba.

Min.57 Ce ocazie! Munua respinge in corner sutul lui Anton.

Min.56 Momcilovic suteaza puternic de la 20 de metri, Alex recupereaza, insa rateaza pasa.

Min.55 Interventie buna a lui Mamele la sutul lui Fernandez.

Min.52 Christou il blocheaza excelent pe Cuadrado.

Min.50 Aquilani suteaza de la 20 de metri putin peste poarta gorjenilor.

Min.49 Cuadrado scapa din marcaj insa trimite slab cu capul, pe langa poarta.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!

Schimbare Fiorentina: Borja Varelo intra in locul lui Yakovenko.

___________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.44 Ce ocazie! Italienii ataca foarte bine, insa Joaquin, singur la 11 metri, nu poate suta si este blocat.

Min.38 Erico s-a accidentat si paraseste terenul. In locul sau va intra Mamele.

Min.36 Ce ocazie! Eric pleaca pe contraatac, paseaza la Alex, insa acesta greseste combinatia si faza se stinge.

Min.32 GOOOLLAAAAZZZOOOO Pandurii!!! Eric inscrie cu o "foarfeca" senzationala!!!

Min.27 Ce ocazie! Joaquin patrunde bine, insa "scarita" lui este blocata foarte bine de Mingote.

Min.23 Schimbare Pandurii: Mingote intra in locul accidentatului Stanca.

Min.23 Cartonas galben pentru Erico.

Min.21 Faza prelungita de atac a Pandurilor finalizata de Buleica cu un sut de la 18 metri, departe insa de poarta adversa.

Min.20 Lansare buna in adancime pentru Alex, insa Munua iese din poarta si respinge cu o lovitura de cap.

Min.17 Centreaza din nou Momcilovic, insa Buleica sare pe sub balon.

Min.15 Incearca Pandurii un joc de posesie in jumatatea adversa, insa pierd rapid balonul.

Min.11 Matos patrunde foarte bine, cade in careul Pandurilor in duel cu Christou, insa arbitrul nu acorda penalti.

Min.8 Posesie prelungita a italienilor, care nu ameninta totusi poarta aparata de Stanca.

Min.3 Momcilovic centreaza destul de bine, Alex preia in careul advers, insa se prabuseste incercand sa obtina un penalti.

Min.1 INCEPE MECIUL!!!

INFO: Partida se joaca pe Cluj Arena intrucat stadionul din Targu Jiu nu a fost omologat de UEFA.

INFO: Vicecampioana Romaniei are nevoie de o victorie pentru a avea in continuare sanse de calificare in primavara europeana.

INFO: In tur, la Florenta, formatia "viola" s-a impus fara probleme cu 3-0.

Pandurii: Stanca - Ungurusan, Erico, Christou, Momcilovici - Breeveld, Anton - Buleica, Eric, Distefano - Alex

Rezerve: Mingote, Sipo, Mamele, C. Cristea, Adrovici, Nicoara, Ciucur

Antrenor: Cristi Pustai

Fiorentina: Munua - Roncaglia, Gonzalo Rodriguez, Compper, Alonso -Cuadrado, Aquilani, Fernandez - Joaquin, Ryder Matos, Yakovenko

Rezerve: Neto, Savici, Pasqual, Tomovici, Borja Valero, Capezzi, Ilicic

Antrenor: Vincenzo Montella

INFO: Inaintea partidei, Pandurii ocupa locul 3 in Grupa E a Europa League, cu un punct dupa trei etape. Fiorentina este lider, cu noua puncte.

INFO: La TV partida se poate vedea pe posturile ProTV, DigiSport 1 si DolceSport 1.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Pandurii Fiorentina rezultat, #Pandurii Fiorentina in direct, #Pandurii Fiorentina LIVE, #Pandurii Fiorentina Europa League , #Europa League