Peste 3 mii de candidati la examenul de Evaluare Nationala, in Vrancea; sunt 36 de centre de examinare

   

Absolventii de clasa a VIII-a vor sustine, saptamana viitoare, examenul de Evaluare Nationala. Marti, 18 iunie, vor da examen scris la limba si literatura romana, iar joi, 20 iunie, la matematica. Primele rezultate vor fi afisate pe 25 iunie, pana in ora 12.00, zi in care pot fi depuse si eventualele contestatii, in intervalul orar 14.00 - 20.00. Contestatiile vor fi solutionate in perioada 26 - 28 iunie, iar rezultatele finale vor fi facute publice pe 29 iunie.
La nivelul judetului Vrancea vor fi 36 de Centre de examen pentru evaluare nationala, pentru un numar de 3.055 candidati. Centrele de examen sunt urmatoarele:

1. Colegiul National Emil Botta Adjud, unde sunt arondati cei 55 de elevi ai unitatii gazda;

2. Scoala Gimnaziala Principele Radu Adjud, cu 96 de candidati de la Scoala Gimnaziala Maresal Alexandru Averescu Adjud, Scoala Gimnaziala Mihail Armencea Adjud, Scoala Gimnaziala Angela Gheorghiu Adjud, Scoala Gimnaziala Principele Radu Adjud;

3. Liceul Teoretic Grigore Gheba Dumitresti, unde sunt arondati 107 elevi de la liceul gazda, Scoala Gimnaziala Chiojdeni, Scoala Gimnaziala Jitia si Scoala Gimnaziala Regina Maria Vintileasca;

4. Liceul Teoretic Duiliu Zamfirescu Odobesti, unde sunt arondati 112 elevi de la unitatea gazda si Scoala Gimnaziala Jaristea;

5. Scoala Gimnaziala Sindrilari, unde sunt arondati 84 de elevi de unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Simion Cristian Andreiasu de Jos si Scoala Gimnaziala nr. 1 Mera;

6. Scoala Gimnaziala Valeriu D. Cotea Vidra, unde sunt arondati cei 57 de elevi ai unitatii de invatamant;

7. Scoala Gimnaziala Dimitrie Gusti Nereju, unde sunt arondati 77 de elevi de la unitatea gazda si de la Scoala Gimnaziala Spulber;

8. Scoala Gimnaziala Ion Diaconu Tulnici, unde sunt arondati 100 elevi de la unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Stefan cel Mare Birsesti, Scoala Gimnaziala Dumitru Pricop Negrilesti, Scoala Gimnaziala Neculai Jechianu Vrincioaia, Scoala Gimnaziala Paulesti;

9. Scoala Gimnaziala Paltin, cu 59 de candidati de la Scoala Gimnaziala Barbu Stefanescu Delavrancea Naruja, Scoala Gimnaziala Nistoresti, Scoala Gimnaziala Vasile Iftimescu Valea Sarii si unitatea gazda;

10. Scoala Gimnaziala Virtescoiu, cu 47 de absolventi arondati de la unitatea gazda si de la Scoala Gimnaziala Profesor Panaite C. Mazilu Brosteni;

11. Scoala Gimnaziala Duiliu Zamfirescu Dumbraveni, cu 99 de candidati de la scoala gazda, Scoala Gimnaziala Invatator Gheorghe Asanache Bordesti, Scoala Gimnaziala Profesor Doctor General Gheorghe V. Zaharia Popesti si Scoala Gimnaziala Urechesti;

12. Scoala Gimnaziala Alexandru Vlahuta Gugesti, cu 69 de candidati de la unitatea gazda si Scoala Gimnaziala Gura Calitei;

13. Scoala Gimnaziala Principele Serban Ghica si Principesa Aristita Ghica Sihlea, cu 45 de candidati de la unitatea gazda.

14. Scoala Gimnaziala Timboesti, cu 105 candidati de la unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Obrejita si Scoala Gimnaziala Slobozia Bradului;

15. Scoala Gimnaziala Prof. Mihai Simbotin, cu 88 de candidati de la unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Victor Slavescu Cotesti si Scoala Gimnaziala Dr. Costica Balan Poiana Cristei;

16. Scoala Gimnaziala Homocea, cu 73 de candidati de la unitatea gazda si Scoala Gimnaziala Ploscuteni;

17. Scoala Gimnaziala Tanasoaia, cu 46 de candidati de la scolile gimnaziale Tanasoaia, Boghesti si Serbanesti;

18. Scoala Gimnaziala Cimpuri, cu 102 candidati de la scolile Cimpuri, Racoasa, Vizantea Razaseasca si Scoala Gimnaziala Simion Mehedinti Soveja;

19. Liceul Tehnologic Alexandru Ioan Cuza Panciu, cu 53 de candidati de la unitatea gazda si Scoala Gimnaziala nr. 1 Straoane;

20. Liceul Teoretic Ioan Slavici Panciu, cu 65 de candidati de la unitatea gazda si de la scolile gimnaziale Fitionesti si Movilita;

21. Scoala Gimnaziala Esifesti, cu 97 de candidati de la scoala gazda si de la Scoala Gimnaziala Gagesti;

22. Scoala Gimnaziala nr. 2 Bordeasca Veche, cu 58 de candidati de la unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Balesti, Scoala Gimnaziala Ionel Sirbu Ciorasti;

23. Scoala Gimnaziala Vulturu, cu 102 candidati de la scoala gazda, scolile gimnaziale Maicanesti si Nanesti;

24. Scoala Gimnaziala Nicolae Iorga Focsani, cu 63 de candidati de la unitatea gazda si Scoala Gimnaziala Ioan Voda cel Viteaz Slobozia Ciorasti;

25. Scoala Gimnaziala Alexandru Vlahuta Focsani, cu 119 candidati de la unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Golesti, Scoala Gimnaziala Prof. General Gheorghe Gheorghiu Gologanu, Scoala Gimnaziala Milcovul;

26. Colegiul National Al. I. Cuza Focsani, cu 55 de candidati de la unitatea gazda;

27. Scoala Gimnaziala Anghel Saligny Focsani, cu 116 de la unitatea gazda si de la Colegiul National Pedagogic Spiru Haret Focsani;

28. Colegiul National Unirea, cu 54 de candidati de la unitatea gazda si Liceul de Arta Gheorghe Tattarescu;

29. Scoala Gimnaziala Ion Basgan Focsani, cu 153 de candidati de la scoala gazda si Centrul Scoalae pentru Educatie Inclusiva Elena Doamna Focsani;

30. Scoala Gimnaziala Stefan cel Mare Focsani, cu 132 de candidati de la unitatea gazda;

31. Scoala Gimnaziala Duiliu Zamfirescu Focsani, cu 96 de absolventi de la unitatea gazda;

32. Scoala Gimnaziala nr. 3 Focsani, cu 102 candidati de la Liceul cu Program Sportiv si unitatea gazda;

33. Scoala Gimnaziala nr. 7 Focsani, cu 107 candidati de la unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Ioan Cimpineanu Cimpineanca, Scoala Gimnaziala Vinatori, Scoala Gimnaziala Emil Atanasiu Garoafa;

34. Scoala Gimnaziala Suraia, cu 53 de absolventi de la unitatea gazda si de la Scoala Gimnziala nr. 1 Biliesti;

35. Scoala Gimnaziala Pufesti, cu 122 candidati de la unitatea gazda, Scoala Gimnziala Paunesti si Scoala Gimnaziala Ruginesti;

36. Scoala Gimnaziala nr. 2 Marasesti, cu 87 de candidati de la Liceul Tehnologic Eremia Grigorescu Marasesti si unitatea gazda.

Presedintele Comisiei judetene de evaluare nationala este inspectorul scolar general adjunct, profesor Aurel Selaru.
Joi, 13 Iunie 2019, ora 00:00
Sursa: Monitorul de Vrancea

Monitorul de Vrancea
Cele mai citite stiri
Trei politisti vranceni de la Crima Organizata, Juridic si Resurse Umane, admisi in magistratura
Trei politisti vranceni au fost admisi in magistratura. Lista cu rezultatele definitive a fost ...
Pesedistii ies la atac dupa ce au pierdut alegerile europarlamentare in Vrancea , si se iau de cel mai performant primar al PNL din judet
Primarul comunei Ciorasti, liberalul Nicolae Braicau, a intrat in vizorul pesedistilor din Vrancea, ...
Liberalul Liviu Macovei a trecut la USR
Omul de afaceri Liviu Macovei a demisionat zilele trecute din PNL si s-a inscris in USR. Informatia ...
Platforma pentru solutionarea online a litigiilor