ULTIMA ORA! Subiectele de la Evaluarea Nationala, proba la Limba Romana!

   

Evaluarea Nationala 2019 a inceput azi cu examenul la Limba si literatura romana, prima proba scrisa pe care o sustin elevii pentru admiterea la liceu.
La primul subiect, elevii au avut de realizat o compunere pe baza unui text care apartine genului dramatic.

La subiectul II, elevii care sustint Evaluarea nationala la limba romana au avut de redactat o compunere in care sa prezinte o intamplare care a avut loc acasa sau la scoala, in timpul unei activitati de lectura.

Elevii au avut la dispozitie modele de subiecte elaborate de Centrul National de Evaluare si Examinare si care, potrivit Ministerului Educatiei, au fost construite in functie de trei cerinte: formulare clara, precisa si in stricta concordanta cu programele de examen, nivel mediu de dificultate si posibilitatea de a fi rezolvate in 120 de minute.

Sursa: stirileprotv.ro

Joi, absolventii de clasa a VIII-a vor da examen la matematica, iar rezultatele initiale vor fi afisate in 25 iunie. Contestatiile pot fi depuse in aceeasi zi, in intervalul orar 14:00 - 20:00. Rezultatele finale vor fi afisate sambata, 29 iunie.

Evaluarea Nationala se desfasoara, anual, intr-o singura sesiune. Media generala obtinuta in cadrul acestui examen are o pondere de 80% in calculul mediei pe baza careia se realizeaza admiterea in clasa a IX-a. Restul de 20 la suta reprezinta media intre cele patru medii generale obtinute in fiecare dintre cei patru ani de studii gimnaziale.

Ministerul Educatiei publica la ora 15.00 baremul de corectare pentru subiectele la limba romana, Evaluare Nationala 2019.

La nivelul judetului Vrancea sunt 36 de centre de examen pentru Evaluare Nationala:

Colegiul National Emil Botta Adjud, unde sunt arondati cei 55 de elevi ai unitatii gazda;
Scoala Gimnaziala Principele Radu Adjud, cu 96 de candidati de la Scoala Gimnaziala Maresal Alexandru Averescu Adjud, Scoala Gimnaziala Mihail Armencea Adjud, Scoala Gimnaziala Angela Gheorghiu Adjud, Scoala Gimnaziala Principele Radu Adjud;
Liceul Teoretic Grigore Gheba Dumitresti, unde sunt arondati 107 elevi de la liceul gazda, Scoala Gimnaziala Chiojdeni, Scoala Gimnaziala Jitia si Scoala Gimnaziala Regina Maria Vintileasca;
Liceul Teoretic Duiliu Zamfirescu Odobesti, unde sunt arondati 112 elevi de la unitatea gazda si Scoala Gimnaziala Jaristea;
Scoala Gimnaziala Sindrilari, unde sunt arondati 84 de elevi de unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Simion Cristian Andreiasu de Jos si Scoala Gimnaziala nr. 1 Mera;
Scoala Gimnaziala Valeriu D. Cotea Vidra, unde sunt arondati cei 57 de elevi ai unitatii de invatamant;
Scoala Gimnaziala Dimitrie Gusti Nereju, unde sunt arondati 77 de elevi de la unitatea gazda si de la Scoala Gimnaziala Spulber;
Scoala Gimnaziala Ion Diaconu Tulnici, unde sunt arondati 100 elevi de la unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Stefan cel Mare Birsesti, Scoala Gimnaziala Dumitru Pricop Negrilesti, Scoala Gimnaziala Neculai Jechianu Vrincioaia, Scoala Gimnaziala Paulesti;
Scoala Gimnaziala Paltin, cu 59 de candidati de la Scoala Gimnaziala Barbu Stefanescu Delavrancea Naruja, Scoala Gimnaziala Nistoresti, Scoala Gimnaziala Vasile Iftimescu Valea Sarii si unitatea gazda;
Scoala Gimnaziala Virtescoiu, cu 47 de absolventi arondati de la unitatea gazda si de la Scoala Gimnaziala Profesor Panaite C. Mazilu Brosteni;
Scoala Gimnaziala Duiliu Zamfirescu Dumbraveni, cu 99 de candidati de la scoala gazda, Scoala Gimnaziala Invatator Gheorghe Asanache Bordesti, Scoala Gimnaziala Profesor Doctor General Gheorghe V. Zaharia Popesti si Scoala Gimnaziala Urechesti;
Scoala Gimnaziala Alexandru Vlahuta Gugesti, cu 69 de candidati de la unitatea gazda si Scoala Gimnaziala Gura Calitei;
Scoala Gimnaziala Principele Serban Ghica si Principesa Aristita Ghica Sihlea, cu 45 de candidati de la unitatea gazda.
Scoala Gimnaziala Timboesti, cu 105 candidati de la unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Obrejita si Scoala Gimnaziala Slobozia Bradului;
Scoala Gimnaziala Prof. Mihai Simbotin, cu 88 de candidati de la unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Victor Slavescu Cotesti si Scoala Gimnaziala Dr. Costica Balan Poiana Cristei;
Scoala Gimnaziala Homocea, cu 73 de candidati de la unitatea gazda si Scoala Gimnaziala Ploscuteni;
Scoala Gimnaziala Tanasoaia, cu 46 de candidati de la scolile gimnaziale Tanasoaia, Boghesti si Serbanesti;
Scoala Gimnaziala Cimpuri, cu 102 candidati de la scolile Cimpuri, Racoasa, Vizantea Razaseasca si Scoala Gimnaziala Simion Mehedinti Soveja;
Liceul Tehnologic Alexandru Ioan Cuza Panciu, cu 53 de candidati de la unitatea gazda si Scoala Gimnaziala nr. 1 Straoane;
Liceul Teoretic Ioan Slavici Panciu, cu 65 de candidati de la unitatea gazda si de la scolile gimnaziale Fitionesti si Movilita;
Scoala Gimnaziala Esifesti, cu 97 de candidati de la scoala gazda si de la Scoala Gimnaziala Gagesti;
Scoala Gimnaziala nr. 2 Bordeasca Veche, cu 58 de candidati de la unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Balesti, Scoala Gimnaziala Ionel Sirbu Ciorasti;
Scoala Gimnaziala Vulturu, cu 102 candidati de la scoala gazda, scolile gimnaziale Maicanesti si Nanesti;
Scoala Gimnaziala Nicolae Iorga Focsani, cu 63 de candidati de la unitatea gazda si Scoala Gimnaziala Ioan Voda cel Viteaz Slobozia Ciorasti;
Scoala Gimnaziala Alexandru Vlahuta Focsani, cu 119 candidati de la unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Golesti, Scoala Gimnaziala Prof. General Gheorghe Gheorghiu Gologanu, Scoala Gimnaziala Milcovul;
Colegiul National Al. I. Cuza Focsani, cu 55 de candidati de la unitatea gazda;
Scoala Gimnaziala Anghel Saligny Focsani, cu 116 de la unitatea gazda si de la Colegiul National Pedagogic Spiru Haret Focsani;
Colegiul National Unirea, cu 54 de candidati de la unitatea gazda si Liceul de Arta Gheorghe Tattarescu;
Scoala Gimnaziala Ion Basgan Focsani, cu 153 de candidati de la scoala gazda si Centrul Scolar pentru Educatie Inclusiva Elena Doamna Focsani;
Scoala Gimnaziala Stefan cel Mare Focsani, cu 132 de candidati de la unitatea gazda;
Scoala Gimnaziala Duiliu Zamfirescu Focsani, cu 96 de absolventi de la unitatea gazda;
Scoala Gimnaziala nr. 3 Focsani, cu 102 candidati de la Liceul cu Program Sportiv si unitatea gazda;
Scoala Gimnaziala nr. 7 Focsani, cu 107 candidati de la unitatea gazda, Scoala Gimnaziala Ioan Cimpineanu Cimpineanca, Scoala Gimnaziala Vinatori, Scoala Gimnaziala Emil Atanasiu Garoafa;
Scoala Gimnaziala Suraia, cu 53 de absolventi de la unitatea gazda si de la Scoala Gimnziala nr. 1 Biliesti;
Scoala Gimnaziala Pufesti, cu 122 candidati de la unitatea gazda, Scoala Gimnziala Paunesti si Scoala Gimnaziala Ruginesti;
Scoala Gimnaziala nr. 2 Marasesti, cu 87 de candidati de la Liceul Tehnologic Eremia Grigorescu Marasesti si unitatea gazda.

La nivelul judetului Vrancea exista un singur centru de evaluare, in care vor fi corectate lucrarile elevilor de clasa a VIII-a ce vor fi aduse dintr-un alt judet. Presedintele Comisiei judetene de Evaluare Nationala este inspectorul scolar general adjunct, profesor Aurel Selaru.
Marti, 18 Iunie 2019, ora 00:00
Sursa: Monitorul de Vrancea

Monitorul de Vrancea
Cele mai citite stiri
ACUM: Accident intre doua autoturisme pe strada Cuza Voda din Focsani
Un accident de circulatie a avut loc, in urma cu putin timp, pe strada Cuza Voda din Focsani, in ...
Marian Oprisan ii invita pe focsaneni la sfintirea mica a Catedralei Ortodoxe
Presedintele Consiliului Judetean Vrancea, Marian Oprisan, ii invita pe focsaneni la sfintirea mica ...
FOTO-VIDEO: Prima slujba la Catedrala din Focsani. Ca sa fie sfintita, catedrala trebuie pictata
Sarbatoare mare, azi, la Focsani, unde a avut loc prima liturghie la Catedrala Ortodoxa "Sf. ...
Platforma pentru solutionarea online a litigiilor