Formula 1: Nico Rosberg a castigat prima cursa din sezonul 2014 al Campionatului Mondial

Duminica, 16 Martie 2014, ora 10:51
4428 citiri

Etapa cu numarul 1, din Australia, a noului sezon de Campionat Mondial de Formula 1, din 2014, a fost castigata pe circuitul din Melbourne de germanul Nico Rosberg, de la echipa Mercedes.

Cursa din Australia a fost una plina de incidente, demne de semnalat fiind abandonurile lui Sebastian Vettel, campionul mondial in exercitiu, si Lewis Hamilton, omul care plecase din pole-position la Antipozi.

Hamilton a abandonat in turul 4, Vettel in turul 5, germanul acuzand probleme tehnice la masina.

Felipe Massa, fost pilot la Ferrari si japonezul Kobayashi s-au lovit in chiar primul viraj si au abandonat si ei. Rosberg a plecat excelent si a urcat in pozitia de lider, devansandu-l rapid pe Hamilton, colegul sau de la Mercedes.

In turul al 12-lea, masina de Safety Car si-a facut aparitia pe circuit, dupa ce Valteri Bottas a atins parapetul si a ramas fara un cauciuc.

La final, pe locul doi s-a clasat colegul lui Vettel de la Red Bull Racing, Daniel Ricciardo, pilot care a concurat la el acasa, fiind din Australia.

Locul 3 a fost ocupat de un debutant in Formula 1, danezul Kevin Magnussen, de la McLaren.

Echipa Ferrari a ocupat doua locuri in top10, Alonso ajungand pe 5 la final, iar Kimi Raikkonen incheind pe locul 8.

10. Daniil Kvyat - STR-Renault/1 punct

Punctele din coloana din dreapta sunt cele primite in clasamentul general.

Urmatorul Mare Premiu se va disputa in Malaezia, in data de 30 martie 2014.

Președintele PSD Sector 1 o vede pe Clotilde Armand la pușcărie: ”Și-a dat bani necuveniţi tocmai din bugetul unui proiect anticorupţie”
Preşedintele PSD Sector 1, Petre Florin Manole, a transmis joi, 25 aprilie, că primărița Clotilde Armand are „un drum scurt și previzibil de când a fost prinsă cu mâna-n bugetul local”....
Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
#nico rosberg castiga mare premiu australia, #formula 1 cronica prima cursa australia, #rosberg castiga cursa cu incidente australia , #stiri Formula 1