Formula 1: Valteri Bottas castiga cursa din Austria, Vettel ia avans in clasamentul general

Duminica, 09 Iulie 2017, ora 17:42
5585 citiri

Marele Premiu al Austriei din Formula 1 a fost castigat de finlandezul Valteri Bottas de la echipa Mercedes AMG, care a profitat de faptul ca a avut pole position si si-a depasit rivalii, inclusiv pe marii favoriti Sebastian Vettel si Lewis Hamilton.

Pe podium, Bottas a fost urmat de Vettel si de Daniel Ricciardo, ultimul fiind un australian de la Red Bull Racing.

Hamilton, care a inceput cursa de pe locul 8, dupa ce a fost retrogradat pe grila de start in calificari, in urma unei nereguli cu cutia de viteze, a terminat cursa pe 4, pierzand alte puncte pretioase in lupta cu rivalul Vettel.

In clasamentul general, germanul are acum 171 de puncte, 20 mai multe ca Hamilton, locul 2.

Locul 3 este ocupat de Valteri Bottas, castigatorul din Austria, cu 136 de puncte.

Cursa a avut loc pe circuitul de la Spielberg.

Sebastian Burduja, candidatul PNL la Primăria Capitalei: ”Bucureștenii să nu mai fie forțați să aleagă răul cel mai mic"
Candidatul liberal la Primăria Capitalei, anunțat odată cu retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursă, vrea să propună „un model liberal de administrație”. Sebastian Burduja, liderul...
Românii au investit sume record în titlurile de stat. Depozitele în lei ale populației la bănci, la un maxim istoric
Românii au investit o sumă record de aproape 3,2 miliarde de lei, echivalentul a 643 milioane de euro, în titluri de stat Fidelis, săptămâna trecută. De asemenea, depozitele în lei ale...
#Valteri Bottas castiga cursa Austria, #Vettel ia avans clasament general, #Vettel 20 de puncte avans Hamilton, #Formula 1 cronica Mare Premiu Austria , #stiri Formula 1