CFR Cluj a castigat Cupa Romaniei

Sambata, 13 Iunie 2009, ora 22:57
4569 citiri

CFR Cluj a reusit sa castige pentru a doua oara consecutiv Cupa Romaniei, invingand in finala disputata la Targu Jiu pe FC Timisoara.

Ardelenii au deschis scorul foarte repede, surpriza Deac marcand inca din minutul 6. Tanarul jucator al CFR-ului a reluat cu capul in plasa o lovitura de la colt.

In minutul 27 arbitrul Cristi Balaj acorda lovitura de la 11 metri pentru CFR Cluj, in urma unui duel Latovlevici - Tony. Peralta bate penaltiul si transforma fara emotii. 8 minute mai tarziu, timisorenii solicita la randul lor lovitura de pedeapsa, insa arbitrul considera ca nu a fost nimic.

Suporterii banateni, iritati de aceasta decizie, au aruncat mai multe torte pe teren provocand intreruperea finalei pentru 3 minute.

Clujenii au inchis practic meciul in minutul 53. Culio a primit o pasa buna de la Deac si, profitand de o gafa a defensivei timisorenilor, a inscris pentru 3-0. Pana la final CFR Cluj si-a pastrat avantajul, in ciuda numeroaselor ocazii de gol de la cele doua porti.

Fanii Timisoarei au facut-o lata in prelungiri, atunci cand au intrat pe teren si s-au luat la bataie cu jandarmii. Scor final CFR Cluj - FC Timisoara 3-0.

Finala Cupei Romaniei a fost transmisa in format LIVE Text pe Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Finalul intalnirii!

Min.90 Partida va fi prelungita cu 5 minute

Incredibil! Suporterii Timisoarei au intrat pe teren! Jandarmii au intrat in arena si au evacuat galeria banateana! O ploaie de scaune se abate asupra jandarmilor.

Min.65 Gabi Muresan respinge de pe linia portii un sut expediat de Gigel Bucur

Min.58 Schimbare Timisoara: Iese Borbely si intra Vrsici/ Schimbare CFR Cluj: Iese Peralta si intra Alvaro Pereira

Min.53 GOOOOOOOL CFR CLUJ! Culio marcheaza pentru 3-0 din pasa lui Deac

Min.48 Nibombe se balbaie si nu reuseste sa inscrie

INFO: Suporterii Timisoarei continua sa provoace probleme, aruncand cu torte spre teren

Schimbare la pauza facuta de Timisoara: Arman Karamyan a intrat in locul lui Badoi

A inceput repriza a doua

___________________

Finalul primei reprize!!!

Min.45 Deac scapa din nou singur spre poarta adversa. Tanarul mijlocas i-a pasat insa lui Mara, surprins in pozitie de off-side

Min.42 Inca o ocazie mare pentru CFR! Pantilimon retine foarte bine sutul argentinianului

Min.42 Kone este avertizat cu cartonasul galben

INFO: Suporterii le cer fotbalistilor Timisoarei sa iasa de pe gazon

INFO: Incidente serioase in tribune! Suporterii banateni au aruncat mai multe torte in teren iar Cristi Balaj a decis intreruperea meciului!

Min.36 Bucur solicita penalti dupa un duel cu Gabi Muresan, Borbely primeste cartonasul galben pentru proteste

Min.35 Peralta este avertizat si el cu cartonasul galben

Min.34 Alexa vede cartonasul galben

Min.32 Mare ocazie pentru CFR! Deac rateaza incredibil, singur cu Pantilimon, dupa o combinatie fumoasa cu Yssouf Kone

Min.31 Borbely trimite frumos cu capul iar Nuno Claro a scos greu de sb transversala

INFO: Fanii banateni scandeaza "Hotii, hotii"

Min.28 GOOOOOOL CFR CLUJ! Peralta transforma cu sange rece lovitura de la 11 metri

Min.27 Balaj dicteaza penalty pentru CFR Cluj. Latovlevici il faulteaza in careu pe Tony si arbitrul nu sta pe ganduri

Min.21 Parks a scapat spre poarta lui Pantilimon, dar tusierul a indicat pozitie de off-side

Min.20 Karamyan suteaza de la distanta iar Pantilimon retine fara probleme

Min.14 3 suturi consecutive ale timisorenilor sunt blocate in careul CFR-ului

Min.12 Tony acorda corner pentru Timisoara

INFO: Mircea si Razvan Lucescu sunt in tribunele stadionului din Tg. Jiu

Min.12 Borbely si Badoi nu se inteleg si pierd balonul

Min.8 Kone suteaza mult peste poarta

Min.6 GOOOOOOOL CFR CLUJ! Deac a marcat cu o lovitura de cap!

Min.5 Kone este lansat bine in adancime, Nibombe trimite in corner pentru siguranta

Min.4 Inceputul partidei este echilibrat

Min.1 A inceput meciul

INFO: In tribune se afla noile achizitii ale clujenilor, Trica si Emil Dica

INFO: Au fost inmanate cele doua tricouri fari-play

INFO: Toate bilete pentru aceasta partida au fost epuizate; stadionul din Targu Jiu va fi plin.

CFR Cluj: N. Claro - Tony, G. Muresan, Alcantara, Panin - Mara, Dani, Peralta, Culio, Deac - Y. Kone.

Antrenor, Antonio Conceicao

FC Timisoara: Pantilimon - V. Badoi, Cisovsky, Nibombe, Latovlevici - S. Stancu, Alexa, Borbely, Art. Karamian - G. Bucur, Parks.

Antrenor, Vali Velcea.

Condiția pusă de Geoană pentru a reveni în politică: ”Am să o fac cu toată inima”
Secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, a declarat că nu se află în căutarea unui alt job internaţional după o poziţie atât de importantă la NATO. El a precizat că,...
Ciolacul îl trimite pe Piedone ”la locul lui”. Liderul PSD susține că nu va negocia cu edilul de la Sectorul 5
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat miercuri, 24 aprilie, că locul lui Cristian Popescu Piedone nu poate să fie decât ca primar, în continuare, la Sectorul 5, el precizând că nu va...