Brazilia invinge Italia la Cupa Confederatiilor

Sambata, 22 Iunie 2013, ora 23:55
4954 citiri

Nationala Braziliei a obtinut o victorie extraordinara in fata Italiei, scor 4-2, in ultima etapa a fazei grupelor de la Cupa Confederatiilor.

A fost un meci foarte spectaculos, cu sase goluri si multe faze de poarta.

Intalnirea disputata pe arena "Fonte Nova" din Salvador a inceput cu doua ocazii ale sud-americanilor, care si-au surprins adversarii cu un presing agresiv.

Fara cel mai bun jucator al lor, Andrea Pirlo, peninsularii au mai pierdut doi titulari in prima jumatate de ora, Montolivo si Abate fiind inlocuiti cu Giaccherini si Maggio. Si brazilienii au fost nevoiti sa faca o schimbare in prima repriza, Dante fiind trimis in teren in locul lui David Luiz.

Prima parte a fost dominata de nationala "carioca", insa baietii lui Scolari nu au fortat decat in primele si ultimele minute ale reprizei.

De altfel primul gol a fost marcat in prelungirile primei reprize, atunci cand Dante a profitat de o respingere gresita a lui Buffon si a deschis scorul dintr-o pozitie suspecta de offside.

Cea de-a doua runda a inceput cu un gol pornit din nimic al italienilor. Buffon a degajat lung, Aquilani a prelungit cu capul iar Balotelli cu calcaiul. Balonul a ajuns la Giaccherini, care a restabilit egalitatea cu un sut din unghi.

Doar cinci minute a fost echilibru pe tabela, Neymar punctand pentru 2-1. Noua vedeta a Barcelonei a transformat impecabil o lovitura libera de la marginea careului.

Lucrurile nu s-au oprit aici. In minutul 71 Marcelo l-a lansat bine pe Fred, acesta l-a "pierdut" pe Chiellini si l-a "executat" pe Buffon cu un sut puternic. Italia a replicat si de aceasta data rapid.

Balotelli a fost faultat in careu de Luiz Gustavo, in urma unui corner, mingea a ajuns la Chiellini iar fundasul lui Juventus a marcat cu un sut sec, din 10 metri. Arbitrul a dictat intai penalti pentru ca apoi sa valideze reusita europenilor, provocand stupoare in tabara sud-americana.

Au urmat doua sanse de egalare pentru "azzurri", dar Maggio a trimis in bara transversala iar Balotelli putin pe langa vinclu.

Cum ocaziile se razbuna, Fred a inchis tabela pe final, dupa o noua gafa a lui Buffon.

In urma acestei victorii Brazilia a castigat Grupa A de la Cupa Confederatiilor, in timp ce Italia va juca in semifinale impotriva Spaniei.

Partida dintre Italia si Brazilia a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+2 FINAL DE MECI !!!

Min.88 GOOOL BRAZILIA !!! Bernard a pasat bine pentru Marcelo, acesta a sutat plasat iar Buffon a respins in fata. Atent, Fred a tasnit dintre fundasii italieni si a marcat!

Min.82 Ce ocazie! Balotelli suteaza pe langa vinclul portii lui Julio Cesar!

Min.80 BARA ITALIA !!! Maggio reia cu capul, insa balonul izbeste transversala!

Min.76 Schimbare Brazilia: Fernando intra in locul lui Hulk.

Min.72 Schimbare Italia: El Shaarawy intra in locul lui Diamanti.

Min.71 GOOOL ITALIA !!! Corner pentru "azzurri", Balotelli este faultat de Luiz Gustavo, balonul ajunge la Chiellini, care inscrie. Arbitrul arata in prima faza penalti, dupa care valideaza golul italienilor!

Min.69 Schimbare Brazilia: Bernard intra in locul lui Neymar.

Min.67 GOOOL BRAZILIA !!! Marcelo paseaza in adancime pentru Fred iar atacantul "carioca" se descotoroseste de Chiellini si inscrie pentru 3-1!

Min.63 Balotelli este tras de tricou in careul brazilian, cade, insa nu primeste penaltiul.

Min.62 Julio Cesar respinge bine sutul lui Balotelli.

Min.56 GOOOLAZZOOO BRAZILIA !!! Neymar inscrie un gol fabulos, din lovitura libera de la 17 metri!

Min.51 GOOOL ITALIA !!! Buffon degajeaza lung, balonul este prelungit, Balotelli paseaza cu calcaiul iar Giaccherini il executa pe Julio Cesar cu un sut din unghi!

Min.50 Ocazie mare la poarta Italiei, insa asistentul semnalizeaza o pozitie de offside.

Min.46 Oscar suteaza de la marginea careului, dar trimite slab si Buffon retine fara emotii.

Min.46 Incepe partea secunda!

__________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45+1 GOOOL BRAZILIA !!! Neymar centreaza bine, Fred reia cu capul iar Buffon respinge in gheata lui Dante, care pune latul pentru 1-0.

Min.44 Cartonas galben si pentru Luiz Gustavo.

Min.40 Cartonas galben pentru Marchisio.

Min.34 Schimbare Brazilia: Dante intra in locul accidentatului David Luiz.

Min.30 Schimbare Italia: Maggio intra in locul accidentatului Abate.

Min.28 Cartonas galben pentru Neymar.

Min.26 Schimbare Italia: Giaccherini intra in locul lui Montolivo.

Min.24 Incearca Neymar un sut de la marginea careului, dar trimite putin pe langa poarta lui Buffon.

Min.20 Nu pot profita brazilienii de gafele considerabile din defensiva italienilor.

Min.17 O prima ocazie pentru Italia, insa reluarea lui Balotelli se duce doar in plasa laterala.

INFO: David Luiz acuza o accidentare si se pare ca va fi schimbat.

Min.14 Italienii au reusit sa mai echilibreze meciul dupa inceputul exploziv al braziienilor.

Min.8 Cartonas galben pentru Balotelli.

Min.2 Suteaza Oscar de la 25 de metri, balonul este deviat in corner.

Min.2 Buffon scoate sutul lui Hulk.

Min.1 O prima faza periculoasa a brazilienilor, dar Chiellini intervine superb in fata lui Oscar.

Min.1 Incepe meciul !!!

INFO: Ambele nationale sunt calificate in faza eliminatorie, avand cate sase puncte in clasamentul Grupei A.

Italia: Buffon - Chiellini, De Sciglio, Candreva, Aquilani, Marchisio, Balotelli, Montolivo, Bonucci, Abate.

Rezerve: Sirigu, Marchetti, Maggio, Astori, Giovinco, Gilardino, El Shaarawy, Barzagli, Cerci, Giaccherini.

Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo, Hernanes, Fred, Neymar, Oscar, Luiz Gustavo, Hulk.

Rezerve: Jefferson, Cavalieri, Fernando, Lucas, Dante, Felipe Luis, Jean, Rever, Bernard, Jo, Jadson.

Arbitru: Ravshan IRMATOV (UZB)

INFO: Partida se disputa pe arena "Fonte Nova" din Salvador.

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
#Brazilia Italia rezultat, #Brazilia victorie Italia, #Italia Brazilia rezultat, #Cupa Confederatiilor rezultate , #derbi