Egal spectaculos intre Dinamo si Rapid

Duminica, 08 Noiembrie 2009, ora 21:56
2902 citiri

Derbiul rundei cu numarul 13 din Liga I, Dinamo - Rapid, a fost extrem de spectaculos, insa rezultatul final nu ajuta pe niciuna din cele doua echipe in lupta pentru titlu.

Partida disputata pe arena din soseaua Stefan cel Mare a inceput practic de la scorul de 0-1, rapidistii deschizand scorul inca din minutul 2, atunci cand tanarul Raduta a profitat de o gafa a fundasilor ros-albi.

"Cainii" au incercat sa revina in joc, insa tentativele au parut timide. Abia catre finalul reprizei gazdele au fost cu adevarat periculoase, Adrian Cristea sutand in bara portii aparate de Bornescu. Alb-visiniii au replicat imediat, lobul lui Ionita fiind deviat in extremis de Curca.

Repriza a doua ne-a adus o echipa Dinamo mult mai motivata, avand in Gabi Torje principaul motor ofensiv. La doar 6 minute de la reluare "cainii" tintesc din nou bara, mingea trimisa cu capul intalnind transversala.

Gazdele au continuat sa preseze jumatatea rapidistilor, care au preferat sa se apere si sa incerce sa dea marea lovitura pe contraatac. Bornescu si Curca au avut de munca si s-au evidentiat cu interventii ireale.

Golul egalarii a venit cand nimeni nu se mai astepta, in minutul 88, Claudiu Niculescu trimitand balonul in plasa cu un sut puternic. Partida Dinamo - Rapid a fost transmisa in format LIVE text pe Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

Desfasurarea meciului:

Finalul partidei !!! Dinamo si Rapid termina la egalitate, 1-1

Min.90 Grigorie primeste si el cartonasul galben

Min.88 GOOOOL DINAMO! Niculescu marcheaza in ciuda opozitiei defensivei rapidiste!

Min.86 Jocul este tot mai fragmentat, pe placut giulestenilor.

Min.82 Mardare este avertizat cu cartonas galben pentru tragere de timp.

Min.75 Bozovici se accidenteaza si este schimbat cu Mardare.

Min.73 Curca deviaza ireal sutul lui Raduta si pastreaza diferenta minima de pe tabela!

Min.73 Mare ocazie DINAMO! Bornescu scoate fantastic sutul lui Cristea, trimis din 11 metri!

Micutul mijlocas dinamovist s-a accidentat si este schimbat cu Bostina.

Min.65 Torje intra in careul rapidist, dribleaza de 3 ori si cade usor.

Min.63 Rus primeste primul cartonas galben al intalnirii

Min.55 Pulhac urca pe partea stanga, centreaza in mijlocul careului rapidist de unde Torje reia fara preluare, direct in bratele lui Bornescu!

Min.51 BARA Dinamo! Torje centreaza din nou bine, N'Doye este in careu si trimite balonul in transversala!

Min.51 Niculescu trimite pe poarta de la mare distanta, din lovitura libera, dar Bornescu retine.

INFO: Arbitrul opreste pentru cateva minute partida deoarece un telefon mobil aruncat de suporteri a ajuns pe gazon!

A inceput repriza secunda!

Schimbare Dinamo: Tamas nu mai iese de la vestiar fiind inlocuit cu Goian.

____________

Finalul primei reprize!

Min.46 Torje centreaza foarte bine pentru Andrei Cristea iar varful lui Dinamo, singur cu Bornescu, trage slab, in portarul rapidist.

Min.45 Mare ocazie Rapid! Ionita scapa din nou spre poarta, incearca in lob de la marginea careului, insa Curca se inalta excelent si izbuteste sa devieze balonul!

Min.41 BARA DINAMO! Adrian Cristea patrunde in careul rapidist, suteaza cu sete, dar balonul de loveste de bara!

Min.38 Ionita scapa de langa Tamas, pe extrema, insa sutul sau trece pe langa poarta.

Min.35 Schimbare Rapid: Buga intra in locul accidentatului Herea

Min.34 Claudiu Niculescu scapa singur cu Bornescu, dar portarul Rapidului intervine excelent si respinge!

INFO: Fanii dinamovisti au aprins cateva zeci de torte in sectorul lor

Min.28 Andrei Cristea e lansat bine in adancime, incearca un dribling insa cade si cere fault.

Min.25 Herea ii paseaza bine lui Spadacio in interiorul careului advers, dar brazilianul este deposedat.

Min.18 Lovitura libera de la 25 de metri, Niculescu trimite pe langa poarta.

Min.14 Claudiu Niculescu il incearca pe Bornescu din afara careului.

Min.11: Niculescu intra in locul accidentatului Alexe.

Min.5 Spadacio incearca un sut din afara careului, dar mingea trece pe langa poarta.