Liga I: Poli Timisoara - Gloria Buzau 4-1

Sambata, 04 Aprilie 2009, ora 15:48
849 citiri

Politehnica Timisoara a invins lanterna rosie, Gloria Buzau, cu scorul de 3-1, intr-o partida contand pentru etapa a 22-a a Ligii I.

Banatenii au inceput in forta partida, reusind sa deschida scorul inca din debutul meciului, prin golul lui Gigel Bucur din minutul 9. Florin Maxim a majorat scorul in minutul 40, dar buzoienii au reusit sa reduca din handicap in prelungirile primei reprize, gratie reusitei lui Stefan Vigariu.

Prima parte a reprizei secunde a oferit un joc plictisitor, cele doua formatii asteptand greseala adversarului. Fara a forta, timisorenii au reusit sa aduca linistea in tribune in minutul 63, cand Gigel Bucur a readus avantajul de doua goluri pe tabela. Gloria renunta la lupta si formatia condusa de Gabi Balint marcheaza cel de-al patrulea gol in minutul 85, prin Arman Karamyan.

Victoria obtinuta de banateni ii mentine in lupta pentru titlu, acumuland 40 de puncte, cu trei mai putin decat liderul Dinamo, care va infrunta pe Rapid, sambata de la ora 21:00.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...