Poli Iasi se salveaza de la retrogradare

Sambata, 30 Mai 2009, ora 21:36
1673 citiri

Politehnica Iasi a evitat retrogradarea obtinand doar o remiza impotriva ultimei clasate, Gloria Buzau, scor 1-1.

Venita dupa o remiza cu Universitatea Craiova si o victorie cu FC Vaslui, "lanterna rosie" a reusit sa incurce formatia pregatita de Cristiano Bergodi, moldovenii asigurandu-si in extremis locul in viitoarea editie a Ligii I.

Dupa o prima repriza chinuita, iesenii au reusit sa dechida scorul, in minutul 52, cand Bratu a indeplinit o simpla formalitate dintr-o pasa primita de la Andrei Cristea.

Bucuria elevilor lui Bergodi nu a durat decat un minut, Mansour restabilind egalitatea cu o lovitura de cap din sase metri. Cu tot avantul ofensiv, Poli Iasi nu a reusit sa marcheze golul victoriei, fiind nevoita sa se multumeasca cu un singur punct din infruntarea cu ultima clasata.

Politehnica Iasi ramane in continuare pe locul 14 in Liga I, la 3 puncte de prima pozitie retrogradabila avand avantajul partidelor directe cu Gaz Metan Medias.

Desi sunt sanse mici, iesenii ar putea pierde la TAS cele trei puncte obtinute pe teren propriu cu Farul Constanta, caz in care sunt nevoiti sa-si dispute ramanea in Liga I in ultima etapa.

Cu aceasta remiza, Gloria Buzau ajunge la 3 partide consecutive fara infrangere si acumuleaza 14 puncte in cele 33 de partide disputate.

Gafele portarului au decis meciul Poli Iași - FC Voluntari din Superliga
Politehnica Iaşi a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-1 (1-0), sâmbătă, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a cincea din faza play-out a Superligii de fotbal. Ieşenii au...
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...