Liga I: Victorie Petrolul la Cluj, pentru Europa League

Duminica, 26 Mai 2013, ora 19:12
1775 citiri

Petrolul Ploiesti a castigat in deplasarea cu Universitatea Cluj, scor 4-2, si este aproape de calificarea in Europa League, dupa jocul de azi din etapa cu numarul 33 a Ligii I.

Petrolistii nu au avut vreo emotie astazi, in legatura cu victoria, ei conducand din primele 24 de minute cu 2-0, goluri marcate de Grozav, sut frumos de la distanta in minutul 6 si apoi de Bokila, minutul 24.

Apoi, meciul s-a linistit, dar ultimele 20 de minute au fost fantastice. Sauvadet a marcat pentru 3-0, in minutul 72, iar Buleica a redus din diferenta in minutul 80. Pina la final s-au mai inscris doua goluri, foarte frumoase de altfel, Mojica pentru Petrolul, 4-1 si Borza cu un gol superb de la 30 de metri, care a inchis tabela la 2-4.

Petrolul joaca etapa urmatoare cu Gaz Metan si in cazul unei victorii se va califica in Europa League, indiferent de rezultatele celor de la Pandurii si Astra.

U Cluj: V. Niculescu - Ciupe, Ninu, Ratiu, Nicola - Bucsa, Ad. Popa II - Buleica, Hidisan, J. Szekely - Apostu.

Rezerve: D. Moldovan, Cr. Muresan, Tony, Mendy, Szilagyi, Borza, Dedu.

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Geraldo, I. Neag, Guiherme - Boudjemaa, Mustivar - Gh. Grozav, Mojica, Hamza - Bokila.

Rezerve: Hamutovski, Renan, Hoban, Naziri, Achim, Romario, Sauvadet.

Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
#cronica meci u cluj petrolul, #petrolul bate deplasare u cluj, #meci u cluj petrolul liga I , #etapa