Spania invinge Italia la penaltiuri si merge in finala Cupei Confederatiilor

Vineri, 28 Iunie 2013, ora 00:48
6542 citiri

Spania s-a calificat in finala Cupei Confederatiilor dupa ce a invins la loviturile de departajare Italia cu scorul de 7-6. Pe durata timpului regulamentar scorul a fost 0-0.

Italienii au surprins in startul partidei, cu un pressing sufocant concretizat prin cateva oportunitati in careul lui Casillas.

Spania, mai slaba ca oricand, a tremurat serios in minutul 36, cand Maggio a reluat cu capul din sase metri in Casillas, la cea mai mare ocazie de gol din prima parte.

Ibericii au raspuns prin Torres, cu un sut putin pe langa poarta, dar la pauza scorul a fost alb.

Tabela a ramas neschimbata si dupa repriza a doua, una in care pragmatismul a fost ridicat la rang de arta.

Jocul a mers astfel in prelungiri, unde Spania si-a mai revenit, chiar daca italienii au fost aproape de gol in minutul 94, cand Giaccherini a lovit bara.

Spaniolii au avut si ei o bara, in minutul 114, la un sut trimis de Xavi de la 30 de metri, pe care Buffon l-a respins cu mari emotii.

Cum niciuna dintre combatante nu a reusit sa inscrie, s-a ajuns la loviturile de departajare, castigate in cele din urma de Spania dupa o serie incredibila de 12 goluri consecutive.

"Groparul" Italiei a fost fundasul Bonucci, care a sutat mult peste poarta.

Pentru spanioli au marcat Xavi, Iniesta, Pique, Ramos, Mata, Busquets si Navas, in timp ce golurile italienilor au fost reusite de Candreva, Aquillani, De Rossi, Giovinco, Pirlo si Montolivo.

In finala, Spania va intalni Brazilia, luni dimineata de la ora 1:00.

SPANIA - ITALIA 7-6

7-6 - GOL SPANIA! Navas inscrie si califica Spania in finala!

6-6 - RATARE ITALIA!!! Bonucci suteaza peste poarta!

6-6 - GOL SPANIA! Busquets inscrie in stanga lui Buffon.

5-6 - GOL ITALIA! Montolivo puncteaza fara probleme.

5-5 - GOL SPANIA! Mata inscrie si el!

4-5 - GOL ITALIA! Pirlo trimite perfect langa bara!

4-4 - GOL SPANIA! Ramos trage puternic langa bara!

3-4 - GOL ITALIA! Giovinco trimite langa bara, Casillas nu are reactie.

3-3 - GOL SPANIA! Pique puncteaza si el.

2-3 - GOL ITALIA! De Rossi trimite in vinclu!

2-2 - GOL SPANIA! Iniesta suteaza perfect la firul ierbii.

1-2 - GOL ITALIA! Aquilani inscrie cu ceva emotii.

1-1 - GOL SPANIA! Xavi suteaza langa bara!

0-1 - GOL ITALIA! Candreva inscrie fara emotii cu o scarita.

120 - Final! Urmeaza penaltiuri!

116 - Navas rateaza din fata portii dupa o centrare perfecta.

114 - Xavi trimite un sut bomba de la 30 de metri, Buffon respinge in tranversala si apoi la Martinez, aflat in ofsaid.

110 - Joc tot mai incalcit, cu o usoara dominare a ibericilor.

105 - Finalul primei reprize de prelungiri.

102 - Jordi Alba rateaza o mare ocazie. Din sapte metri, suteza peste poarta dupa o pasa geniala a lui Iniesta.

99 - Ramos trage si el peste din centrul careului.

97 - Pique trage mult peste dintr-o pozitie ideala.

95 - Martinez intra in locul lui Torres.

94 - Bara Italia! Centrare din banda dreapta, mingea se scurge prin fata portii pana la Giaccherini, care trage violent in bara!

90 - Incepe prima repriza de prelungiri.

90 - Giovinco intra in locul lui Gilardino.

90+3 - Finalul timpului regulamentar. Urmeaza prelungiri!

90 - 3 minute suplimentare.

89 - Torres recentreaza catre Mata, acesta trimite insa forte slab.

85 - Pique urca superb in jumatatea adversa, dar trage din 10 metri peste poarta.

80 - Aquillani intra in locul lui Marchisio.

80 - Mata intra in locul lui Pedro.

78 - Ritm foarte slab de joc, se asteapta prelungirile.

74 - Buffon scapa singur spre poarta, Buffon iese si il sperie. Spaniolul trage pe langa.

73 - Chiellini reia cu capul peste poarta dupa o lovitura de la colt.

69 - Pique il blocheaza excelent pe Marchisio si acorda corner.

66 - De Rossi vede cartonasul galben.

64 - Iniesta ia o actiune pe cont propriu, dribleaza trei adversari, insa trage pe langa poarta din marginea careului.

61 - Joc extrem de echilibrat in partea a doua, nimeni nu isi asuma niciun risc.

58 - Navas trage la firul ierbii, Buffon retine fara probleme.

53 - Navas intra in locul lui Silva.

52 - Candreva centreaza din banda dreapta, Gilardino nu ajunge la minge.

49 - Iniesta patrunde in careu, insa trage modest, mult pe langa.

46 - Se reia jocul!

46 - Montolivo intra in locul lui Barzagli.

45 - Pauza!

45 - Xavi apare surprinzator in careul adver, insa nu ajunge la mingea trimisa din banda stanga.

41 - Italienii paseaza mult la centrul terenului, din tribune se aud ole-uri.

38 - Torres se intoarce excelent cu fata spre poarta, insa trage din 14 metri putin pe langa.

36 - Ce ocazie!!! Maggio reia singur-singurel din sase metri cu capul in Casillas!

31 - Torres se resimte la centrul terenului dupa o intrare a lui Maggio.

27 - Momente de joc mai linistit, dupa un start furibund din parte italienilor.

22 - In sfarsit, mai ataca si Spania, dar itlienii rezolva fara emotii.

19 - De Rossi reia cu capul pe langa poarta dupa o lovitura libera batuta de Pirlo.

17 - Sansa mare pentru Italia. Minge lunga trimisa in diagonala, Maggio reia cu capul, insa Casillas, iesit la 14 metri, respinge!

15 - Gilardino reia mult pe langa poarta dupa o centrare din banda dreapta.

12 - Italienii incearca un contraatac, Sergio Ramos intervine insa excelent.

8 - Maggio reia cu capul peste poarta dupa o lovitura de la colt.

6 - Spania domina copios, italienii au trecut o singura data de centrul terenului.

2 - Pedro trage de la marginea careului, mingea trece pe langa bara.

1 - Fluier de start!

Spania: Casillas; Arbeloa, Ramos, Pique, Alba; Busquets, Xavi, Iniesta; Silva, Torres, Pedro

Italia: Buffon; Bonucci, Chiellini, Barzagli; Maggio, Pirlo, De Rossi, Marchiso, Candreva; Giaccherini; Gilardino

Meciul este televizat de postul TVR 1.

In cealalta semifinala, Brazilia a invins Uruguay cu 2-1.

Finala va avea loc luni dimineata, de la ora 1:00 (ora Romaniei).

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Spania Italia Live, #Spania Italia Cupa Confederatiilor, #Spania Italia in direct , #meciuri