Steaua invinge Dinamo Kiev intr-un meci amical

Luni, 21 Ianuarie 2013, ora 22:20
9696 citiri

Steaua a castigat meciul amical disputat la Marbella impotriva ucrainenilor de la Dinamo Kiev, scor 2-0. Golurile stelistilor au fost marcate de Raul Rusescu si Cristi Tanase.

Laurentiu Reghecampf a continuat repetitiile pentru meciul cu Ajax si contra lui Dinamo Kiev. Tanase a fost lasat pe banca in prima repriza, Chipciu a jucat in stanga, iar postul de fundas dreapta a fost ocupat de Prepelita.

Desi ucrainenii au dominat startul meciului, prima ocazie reala le-a apartinut stelistilor. Raul Rusescu a preluat excelent in minutul 25, insa sutul sau din 14 metri a fost slab.

Golgheterul Stelei nu a mai iertat insa in minutul 32, cand dintr-o pozitie similara a trimis cu mult sange rece, in vinclul portii lui Dinamo Kiev, reusind astfel sa deschida scorul.

Cu un avantaj de un gol la pauza, Laurentiu Reghecampf a preferat sa fie mai pragmatic decat in precedentele meciuri si a operat doar doua schimbari. Tanase si Rocha au intrat pe teren in locul lui Popa si Nikolici.

Steaua a controlat si repriza a doua, iar Pintilii a fost aproape de gol in minutul 47.

Golul de 2-0 a venit insa in minutul 65, cand Iasmin Latovlevici a batut un aut peste apararea adversa, iar Tanase, ramas singur cu portarul, a sutat puternic, fara sanse pentru portarul advers.

Finalul meciului a fost linistit pentru defensiva romanilor, Steaua reusind sa controleze fara emotii mijlocul terenului. In schimb, Costea si Rocha au ratat ocazii rarisime.

In tribune a fost prezent si Dan Petrescu, care a plecat in minutul 65, dupa golul lui Tanase.

Urmatorul meci amical al Stelei se va disputa miercuri, de la ora 20:30, impotriva maghiarilor de la Ferencvaros.

In aceasta iarna Steaua a mai disputat doua meciuri amicale, cu Celtic (1-2) si FC Basel (1-1).

Steaua - Dinamo Kiev 2-0

90 - Final de meci!

88 - Final confuz de meci cu multe greseli de ambele parti.

86 - Schimbare Steaua: Puskas intra in locul lui Bourceanu.

84 - Ratare uriasa pentru Steaua! Rocha trimite cu capul din sase metri pe langa poarta desi se afla intr-o situatie ideala.

83 - Mihai Costea suteaza periculos, mingea este deviata si trece putin pe langa vinclu.

82 - Ucrainenii trimit un sut surprinzator, Stanca a reactionat in ultimul moment.

80 - Schimbare Steaua: Nastasie intra in locul lui Rusescu.

78 - Steaua domina categoic meciul, posesia este de peste 60% in favoarea romanilor.

75 - Schimbari Steaua: Lupu si Parvulescu intra in locul lui Chipciu si Latovlevici.

73 - Schimbare Steaua: Bratu intra in locul lui Szukala.

71 - Taiwo trage din lovitura libera in blocaj, ucrainenii au un corner.

68 - Arouna suteaza periculos din marinea careului, mingea trece putin pe langa poarta.

65 - GOL STEAUA! Tanase majoreaza avantajul romanilor cu un sut la coltul lung.

65 - Mihai Costea intra in locul lui Prepelita.

62 - Gol anulat pentru Dinamo Kiev dupa un fault in atac.

60 - Schimbari Steaua: Filip intra in locul lui Pintilii, iar Stanca in locul lui Cojocaru.

59 - Gardos intervine salvator la o centrare din partea dreapta a ucrainenilor.

57 - Ucrainenii pleaca pe contraatac dupa o minge pierduta de Prepelita, insa apararea Stelei se redreseaza la timp.

54 - Latovlevici greseste la marginea careului, dar Yarmolenko nu profita.

51 - Steaua domina jocul si in partea secunda.

47 - Pintilii trimite pe langa poarta din marginea careului.

46 - Se reia jocul!

45 - Schimbari la Steaua: Tanase si Rocha intra in locul lui Popa si Nikolici.

45 - Pauza!

43 - Bourceanu trimite un sut centrare, portarul advers boxeaza excelent.

42 - Steaua domina categoric in finalul primei reprize.

38 - Cojocaru, portarul Stelei, acuza o accidentare la umar.

36 - Szukala respinge din fata portii o lovitura de cap foarte periculoasa.

32 - GOL STEAUA! Rusescu inscrie cu un sut violent in vinclu din 16 metri! Executie superba pentru golgheterul Stelei!

29 - Cojocaru boxeaza defectuos, mingea ajunge la un adversar care trimite peste poarta.

25 - Rusescu trimite frumos din 14 metri dupa o preluare pe piept, dar mingea ajunge in bratele portarului advers.

21 - Lovitura libera pentru ucraineni de la 35 de metri. Veloso centreaza, insa Szukala respinge cu capul.

18 - Situatie complicata pentru Steaua in propriul careu, dar Gardos isi pastreaza calmul si rezolva cu eleganta.

15 - Latovlevici scapa singur in banda stanga, dar centreaza modest.

13 - Adi Popa trimite un sut din marginea careului, mingea trece mult peste poarta.

11 - Nikolici primeste o minge in careu de la Szukala, dar se incurca si este deposedat.

8 - Ucrainenii domina categoric startul intalnirii.

6 - Veloso executa un corner, mingea ajunge la Kranjcar, care suteaza in blocaj.

3 - Ucrainenii trimit un prim sut pe poarta, de la peste 30 de metri. Cojocaru retine fara emotii.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul a inceput la ora 20:30 si este televizat de Look TV.

Echipa de start a Stelei: Cojocaru - Prepelita, Gardos, Szukala, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Popa, Rusescu, Chipiciu - Nikolici

Rezultatele Stelei in amicalele din aceasta iarna:

Steaua - Celtic Glasgow 1-2

Steaua - FC Basel 1-1

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#steaua dinamo kiev live, #steaua dinamo kiev in direct, #steaua dinamo kiev pe net, #Steaua Dinamo live, #steaua live, #amicale steaua live, #televizare steaua dinamo kiev, #cine televizeaza steaua dinamo kiev , #meciuri