Infrangere halucinanta pentru Romania U19! Trei penaltiuri si trei eliminari!

Miercuri, 30 Mai 2012, ora 20:22
3759 citiri

Echipa nationala Under 19 a Romaniei a suferit o infrangere halucinanta, miercuri seara, in preliminariile Campionatului European. "Tricolorii" mici au pierdut meciul decisiv cu Serbia, scor 0-3, arbitrul aratand trei penaltiuri pentru adversari si eliminand trei romani!

Juniorii nostri veneau dupa meciuri extrem de reusite in aceasta faza a preliminariilor Europeanului din Estonia, invingand Ungaria (4-0) si remizand cu Germania (1-1). Totusi, romanii aveau nevoie de o victorie in fata gazdei turneului, Serbia, pentru a fi siguri de calificare.

Partida a inceput cum nu se putea mai prost pentru nationala noastra, arbitrul aratand un prim penalti in minutul 10, la o interventie imprudenta a lui Putanu, jucator care a si fost eliminat. Buzbuchi, portarul echipei lui Gica Hagi, a aparat prima lovitura de la 11 metri.

In minutul 38, Vatejelu a fost si el trimis la vestiare dupa un fault comis in postura de ultim aparator. Penaltiul acordat de arbitru a fost transformat de aceasta data de Mitrovic. In prelungirile primei reprize, Ninkovic a punctat si el din lovitura libera, ducand scorul la 2-0.

In partea secunda, Alin Roman a comis un hent pe linia portii si a vazut si el cartonasul rosu, sarbii transformand si al treilea penalti al partidei.

Scor final, Serbia U19 - Romania U19 3-0 si "tricolorii" mici au ratat calificarea la Campionatul European.

Echipele:

Romania: Buzbuchi - Nica, Tiru, Putanu, Popescu - Roman, Vastag, Stanescu - Iancu, Gavra, Manole.

Serbia: Pajovic - Stojkovic, Petrovic, Spajic, Dimic - Poletanovic, Ninkovic, Aksentijevic - Mitrovic, Radoja, Ivkovic.

România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
Nicușor Dan: ”Într-o țară civilizată, Ştefan Dumitraşcu și domnii Greblă şi Hopincă ar trebui să fie azi în pușcărie”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a enumerat joi, 28 martie, câteva persoane despre care consideră că „ar trebui să fie azi în puşcărie. „Eu am precizat azi în conferinţa de presă...
#Romania Serbia Under 19 rezultat, #Campionat European under 19, #nationala Romania Under 19 , #nationala