Atentate teroriste la Paris: Francezii explica - de ce nu s-a oprit meciul la pauza

Sambata, 14 Noiembrie 2015, ora 09:03
9450 citiri

Un atac terorist ingrozitor a avut loc vineri seara la Paris, atac soldat cu 127 de morti si peste 180 de raniti.

A fost un atac concentrat in mai multe puncte din capitala Frantei, unul din ele fiind in apropierea stadionului Stade de France, acolo unde s-a disputat jocul dintre Franta si Germania, meci amical terminat cu 2-0. Au fost doua explozii langa stadion, una dintre ele auzindu-se in timpul primei reprize a jocului.

Noel Le Graet, presedintele FFT, a avut o reactie imediata dupa acest tragic incident: "Meciul a fost stricat de ceea ce s-a intamplat in jurul stadionului. A fost o explozie care a cauzat trei decese, iar alte persoane au fost ranite.

Am decis sa nu spunem nimic la pauza pentru a nu provoca panica. Masurile de siguranta s-au intarit. Le-am spus jucatorilor abia la finalul meciului", a spus Le Graet.

La final de joc, toti spectatorii au fost dirijati pe peluza terenului, de unde s-a inceput evacuarea prin cele trei porti ale stadionului.

Bilantul tragediei este acum unul dureros, 127 de morti fiind inregistrati la Paris.

D.A.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#reactie presedinte federatiei franceze, #atentate paris reactie fft, #reactie presedinte francez de fotbal atentate , #stiri fotbal