Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Brazilia, in finala Cupei Confederatiilor

Miercuri, 26 Iunie 2013, ora 23:50
5404 citiri

Brazilia merge in finala Cupei Confederatiilor, dupa ce a castigat semifinala disputata miercuri seara cu Uruguay, scor 2-1.

Disputata la Belo Horizonte, semifinala dintre Brazilia si Uruguay nu a fost atat de spectaculoasa pe cat se astepta, dar a fost extrem de echilibrata.

Uruguayenii au inceput mai bine partida si putea deschide scorul in minutul 14. Penaltiul executat de Forlan a fost insa aparata de Julio Cesar.

Scorul a fost deschis in schimb de gazde in minutul 41, prin Fred, dupa o actiune buna a lui Neymar.

Avantajul brazilienilor a durat insa doar pana in minutul 48, cand Cavani a egalat situatia pe tabela de marcaj dupa o balbaiala in careul carioca.

Golul victoriei a venit tocmai in minutul 86. A marcat Paulinho cu capul, dupa un corner executat de Neymar.

Brazilia merge astfel in finala mare, unde va da piept cu invingatoarea celei de-a doua semifinale, in care se intalnesc Italia si Spania, joi, de la ora 22:00, in direct la Ziare.com.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, prima semifinala de la Cupa Confederatiilor 2013, dintre Brazilia si Uruguay.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+3 - Uruguay ataca cu toata echipa, inclusiv cu portarul Muslera.

min.90+1 - Ultima schimbare la Brazilia: iese Neymar, intra Dante.

min.90 - Trei minute suplimentare pentru a doua repriza.

min.86 - GOOOL BRAZILIA !!! Paulinho marcheaza cu capul dupa un corner al lui Neymar !!!

min.83 - Schimbare la Uruguay: intra Gargano, iese Gonzalez.

min.82 - Godin are o interventie salvatoare la o centrare a lui Marcelo.

min.79 - Cavani trage de la marginea carelui, mingea e deviata de Gustavo si trece milimetric pe langa poarta aparata de Julio Cesar.

min.75 - Marcelo intra tare la Cavani si vede si el un galben.

min.74 - Gonzalez primeste un cartonas galben.

min.73 - O noua schimbare in tabara braziliana: intra Hernanes, iese Oscar.

min.72 - Muslera prinde cu siguranta un sut al lui Luiz Gustavo.

min.69 - Actiune superba a brazilienilor, finalizata cu un sut al lui Neymar, insa pe centrul portii.

min.66 - Suarez trimite cu capul putin peste poarta.

min.64 - Schimbare in nationala Braziliei: iese Hulk, intra Bernard.

min.63 - Hulk reia spectaculos, insa fara probleme pentru poarta lui Muslera.

min.55 - Thiago Silva intervine si respinge salvator din fata lui Forlan.

min.53 - Muslera iese gresit din poarta, insa Oscar nu reuseste sa profite.

min.52 - Hulk cade in careu dupa un duel cu Godin, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.48 - GOOOL URUGUAY !!! Cavani inscrie dupa o balbaiala in careul brazilian !!!

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------

min.45 - SFARSITUL PRIMEI RERPIZE

min.43 - Suarez trimite pe langa poarta.

INFO: E al 3-lea gol marcat de Fred la Cupa Confederatiilor.

min.41 - GOOOL BRAZILIA !!! Fred deschide scorul cu un sut din 6 metri, dupa o actiune superba a lui Neymar !!!

min.37 - Fred trimite peste poarta, dupa o centrare a lui Marcelo. Ocazie buna a gazdelor.

min.33 - Posesia mingii: Brazilia - 67% / Uruguay - 33%.

min.30 - Forlan trimite spectaculos de la marginea careului, insa peste poarta.

min.29 - Cavani il loveste cu cotul in figura pe Alves, dar scapa de cartonas. Daca ar fi primit chiar si galben, ar fi luat drumul cabinelor.

min.28 - Ocazie mare pentru Brazilia, la o patrundere a lui Hulk, incheiata insa cu un sut mult peste poarta.

min.24 - Rodriguez trimite cu capul peste poarta brazilienilor.

min.20 - Cavani il faulteaza pe Neymar si vede un galben.

min.17 - Oscar trimite mult peste poarta.

min.14 - Julio Cesar apara penaltiul executat de Forlan!

min.13 - Cartonas galben pentru David Luiz.

min.13 - PENALTI URUGUAY! Luiz il tine in careu pe Lugano si arbitrul dicteaza lovitura de la 11 metri!

min.10 - In continuare cele doua echipe nu reusesc sa se apropie periculos de portile adverse. Brazilienii plimba mingea mai bine, dar uruguayenii insista mai mult.

min.5 - Inceput echilibrat de partida, lipsit de ocazii importante.

ora 22:00 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Brazilia a ajuns in semifinale dupa ce-a castigat Grupa A cu maxim de puncte (3-0 cu Japonia, 2-0 cu Mexic si 4-2 cu Italia). De partea cealalta, Uruguay s-a clasat pe locul doi in Grupa B (1-2 cu Spania, 2-1 cu Nigeria si 8-0 cu Tahiti).

INFO: Partida e transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: Cea de-a doua semifinala, in care se infrunta Spania si Italia, e programata joi, de la ora 22:00, de asemenea, in direct pe Ziare.com.

ECHIPELE:

BRAZILIA: Julio Cesar - Dani Alves, David Luiz, Thiago Silva, Marcelo - Luiz Gustavo, Paulinho - Hulk, Oscar, Neymar - Fred.

Selectioner: Luiz Felipe Scolari.

URUGUAY: Muslera - Maxi Pereira, Godin, Lugano, Caceres - Gonzalez, Arevalo, Rodriguez - Suarez, Forlan, Cavani.

Selectioner: Oscar Tabarez.

Stadion: Governador Magalhaes Pinto (Belo Horizonte)

Arbitru: Enrique Zencovich (Chile).

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Brazilia invinge semifinala Uruguay, #Brazilia finala Cupa Confederatiilor, #Brazilia Uruguay LIVE, #Brazilia Uruguay direct, #Brazilia Uruguay Cupa Confederatiilor , #stiri fotbal