Cupa Confederatiilor: Chile trece fara probleme de Camerun

de Dan Alexandru
Duminica, 18 Iunie 2017, ora 22:58

Chile a invins selectionata statului Camerun cu 2-0 in al doilea meci al zilei de duminica de la Cupa Confederatiilor, editia 2017, gazduita de Rusia, cu un an inainte de organizarea Cupei Mondiale din 2018.

Golurile au fost bifate de Arturo Vidal de la Bayern, in minutul 81 si de Vargas in minutul 92.

In minutul 45, chilianului Vargas i s-a anulat un gol in prelungirile primei reprize pentru un offside, dar decizia a venit in urma analizei video, al doilea gol anulat duminica la Cupa Confederatiei, dupa cel de la Portugalia - Mexic.

A fost 0-0 la pauza, dar Chile a continuat sa insiste in mitanul secund, iar pana la urma insistentele au fost fructificate.

In minutul 81, Vidal a punctat golul decisiv cu capul, dupa o centrare perfecta de pe partea stanga a lui Alexis Sanchez.

Vargas a avut totusi noroc pe final de meci, iar arbitrajul VIDEO i-a suras, fiindu-i validat golul marcat in minutul 92, ceea ce nu s-a intamplat in minutul 45.

A fost golul de final, Chile bifand primele 3 puncte din grupa B, cu acest 2-0.

Luni va avea loc partida dintre Australia si Germania.

Camerun: Ondoa - Mabouka, Ngadeu, Teikeu, Fai - Siani, Zambo, Djoum - Bassogog, Aboubakar, Moukandjo.

Chile: Herrera - Isla, Beausejour, Medel, Jara, Fuenzalida - Aranguiz, Diaz, Vidal - Puch, Vargas.