Cupa Confederatiilor: Portugalia si Mexic, egal cu patru goluri dupa un meci spectacol

de Dan Alexandru
Duminica, 18 Iunie 2017, ora 19:57

Selectionatele Portugaliei si Mexicului au terminat la egalitate, scor 2-2, in al doilea meci al Cupei Confederatiilor 2017, editie gazduita de Rusia, cu doar un an inainte de Cupa Mondiala.

Golurile au fost marcate de Quaresma si Cedric, pentru lusitani, respectiv Chicharito Hernandez si Moreno pentru mexicani.

Portugalia a deschis scorul in minutul 34 prin Quaresma, care a primit o pasa splendida de la Cristiano Ronaldo si a marcat cu poarta goala in fata un gol foarte simplu.

Primul mitan nu s-a terminat in avantaj pentru lusitani, caci Mexicul a egalat cu 3 minute inainte de pauza. Chicharito a profitat de o gafa imensa a lui Guerreiro, care a luftat copilareste in plin careu, iar fostul varf de la Man.United a reluat cu capul perfect pentru egalare, 1-1.

Trebuie spus ca la 0-0, in minutul 21 i s-a anulat un gol Portugaliei dupa folosirea arbitrajului VIDEO, un arbitraj la care in acest meci a fost implicat si romanul Ovidiu Hategan, inclus in brigada VIDEO, o brigada care a decis ca a fost offside la reusita campionilor Europei.

Finalul a fost unul dramatic, cu Portugalia marcand in minutul 86 golul ce parea al victoriei, prin Cedric. Insa Moreno nu a fost de acord, el egaland la 2 printr-o noua lovitura de cap, ce avea sa inchida partida la scorul de 2-2.

Rusia e lidera in grupa A dupa victoria cu Noua Zeelanda, avand 3 puncte, in timp ce Mexic si Portugalia au ambele 1 punct.

Portugalia: Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Guerreiro - Moutinho, Carvalho, Gomes - Quaresma, Ronaldo, Nani.

Mexic: Ochoa - Salcedo, Reyes, Moreno, Layun - Dos Santos, Herrera, Guardado - Vela, Jimenez, Chicharito.