Cupa Confederatiilor: Uruguay trece cu emotii de Nigeria

Vineri, 21 Iunie 2013, ora 07:48

Uruguayul spera din nou la calificarea in semifinalele Cupei Confederatiei, sud-americanii obtinand in noaptea de joi spre vineri prima victorie, scor 2-1 cu Nigeria.

Cum in ultima etapa a fazei grupelor uruguayenii intalnesc modesta Tahiti iar rivala Nigeria se lupta cu Spania, sunt sanse mari ca Forlan, Cavani si restul jucatorilor "celesti" sa obtina biletele pentru semifinale.

Pe un stadion "Fonte Nova" mai mult gol, africanii au inceput bine, amenintand poarta lui Muslera din primele minute. A fost insa un foc de paie pentru ca Uruguayul a reusit rapid sa echilibreze raportul de forte.

Mai mult, in minutul 19, Forlan, aflat la selectia cu numarul 100, a centrat pe jos in careul mic al Nigeriei, Cavani a ratat devierea cu calcaiul iar balonul a ajuns la Lugano, care nu a indeplinit decat o simpla formalitate punand latul pentru 1-0.

Nigeria nu a renuntat la lupta si, un sfer de ora mai tarziu, John Obi Mikel restabilea egalitatea cu un sut frumos, sub transversala, in urma unei faze spectaculoase de atac.

Sud-americanii au izbutit golul victoriei in debutul partii secunde, atunci cand Forlan, omul meciului, a inscris cu un sut in forta, pe coltul scurt.

In urma acestui rezultat, Uruguay a urcat pe locul secund in clasamentul Grupei B, la egalitate de puncte cu Nigeria.