Dinamo a batut CFR Cluj la penaltiuri si a castigat Supercupa Romaniei

Sambata, 14 Iulie 2012, ora 23:30
8611 citiri

Dinamo a castigat Supercupa Romaniei, dupa ce-a invins-o sambata seara la penaltiuri, scor 6-4 (2-2 - dupa prelungiri, 4-2 - la penaltiuri), pe CFR Cluj.

In fata a doar 5 mii de spectatori, veniti pe National Arena pentru a asista la ultimul meci oficial din sezonul trecut, Dinamo si CFR Cluj au oferit un meci superb.

Pe o caldura torida, jucatorii celor doua echipe nu s-au menajat deloc, iar spectacolul a fost total.

Dupa mai multe ocazii de ambele parti si cateva decizii ciudate ale brigazii de arbitri, clujenii au deschis scorul in minutul 36 prin noul venit Valente, care l-a invins pe Balgradean cu un sut puternic de la vreo 22 de metri.

La pauza, Bonetti a facut o mutare inspirata, l-a trimis pe tanarul Tucudean in locul lui Niculae, iar "cainii" au egalat in minutul 62 prin cel introdus in teren la inceputul mitanului secund. Acesta a preluat superb pe piept si l-a invins pe Stancioiu cu un sut la coltul scurt.

Peste alte trei minute, "ros-albii" s-au bucurat din nou, dupa ce capitanul clujenilor, Ricardo Cadu, a vazut cel de-al doilea cartonas galben si a fost trimis mai devreme la cabine.

Cum era de asteptat, Dinamo s-a aruncat in atac si a avut ocazii bune, insa tabela nu s-a mai modificat si astfel s-a ajuns la prelungiri, acolo unde acelasi Tucudean a punctat din nou, de data aceasta in urma unei pase superbe a lui Curtean.

Era minutul 101 si dinamovistii se uitau deja la trofeu, numai ca bucuria lor a fost de scurta durata. La doar cateva secunde distanta, Kapetanos a reluat cu capul in plasa portii lui Balgradean o superba centrare a lui Sougou si a restabilit egalitatea.

Astfel, s-a ajuns la penaltiuri, acolo unde "cainii" au fost mai siguri pe ei si s-au impus la capatul unui meci mai spectaculos decat asteptarile.

Este doar cea de-a doua Supercupa a Romaniei din istoria lui Dinamo.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, Supercupa Romaniei dintre CFR Cluj si Dinamo.

Desfasurarea partidei:

FINALUL INTALNIRII: CFR CLUJ - DINAMO 4-6, dupa penaltiuri

GOL GRIGORE SI DINAMO A CASTIGAT SUPERCUPA ROMANIEI

Muresan inscrie cu o executie plasata!

INFO: Stancioiu are nevoie de interventia medicilor dupa acest penalti.

Tucudean bate pe mijlocul portii si Stancioiu respinge cu piciorul

Hora trimite mult peste poarta

Munteanu transforma cu usurinta!

Sougou trimite in bara!

Matei inscrie cu o executie superba!

Kapetanos inscrie cu mari emotii, dupa ce mingea a lovit bara inainte sa intre in poarta!

Alexe inscrie pe mijlocul portii!

*incep cei de la Dinamo.

INCEP LOVITURILE DE LA 11 METRI

min.120 - SFARSITUL PRELUNGIRILOR! URMEAZA PENALTIURILE

min.119 - Hora respinge bine din fata lui Alexe.

min.115 - Camora primeste bine in stanga de la Kapetanos, dar se incurca in driblinguri si rateaza o buna oportunitate.

min.113 - BARA DINAMO! Muresan respinge eronat mingea, care se duce in bara portii aparate de Stacioiu! Mare noroc pentru clujeni!

min.110 - Munteanu primeste un cartonas galben.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------

min.105 - FINALUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

min.102 - GOOOL CFR CLUJ !!! Kapetanos egaleza imediat cu o lovitura de cap, venita dupa o centrare excelenta din dreapta a lui Sougou !!!

min.101 - GOOOL DINAMO !!! Tucudean realizeaza dubla dupa o pasa de mare efect a lui Curtea !!!

min.99 - Nica il deposedeaza in ultimul moment pe Sougou, scapat singur spre poarta lui Balgradean.

min.95 - Galben si pentru Boubacar.

min.92 - Ocazie imensa a clujenilor! Maftei trimite in fata portii, de unde Sougou, cu toata poarta goala in fata, reia pe langa!

INCEPUTUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

min.90+4 - FINALUL TIMPULUI REGULAMENTAR! URMEAZA PRELUNGIRILE!

min.90+2 - Grigore comite un hent si vede cartonasul galben.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu patru minute.

min.90 - Cu toata poarta goala in fata, Curtean nu reusesta sa reia spre buturile clujenilor.

min.88 - Mare ocazie pentru Dinamo! Matei centreaza bine din dreapta, insa Tucudean rateaza contactul cu mingea!

min.88 - E randul lui Balgradean sa iasa din poarta si sa retina din fata lui Kapetanos.

min.87 - Stancioiu are o interventie de zile mari la o centrare surprinzatoare a lui Pulhac.

min.84 - Stancioiu iese din poarta si salveaza din fata lui Tucudean.

min.82 - Ultima schimbare si la Dinamo: iese Issa Ba, intra Curtean.

min.78 - Ultima schimbare la CFR Cluj: iese Ronny, intra Kapetanos.

min.76 - Camora il faulteaza pe Matei si vede cartonasul galben.

min.74 - Maftei acuza o accidentare si pe margine Ionut Rada se pregateste sa-i ia locul.

min.73 - Issa Ba trimite milimetric cu capul pe langa poarta clujenilor.

min.70 - Schimbare la CFR Cluj: iese Valente, intra Hora.

min.67 - Munteanu trimite milimetric pe langa poarta clujenilor dintr-o lovitura libera de la 18 metri.

min.65 - CARTONAS ROSU RICARDO CADU! Fundasul clujenilor vede cel de-al doilea cartonas galben, dupa un fault la limita careului asupra lui Alexe, si pleaca mai devreme la cabine!

INFO: La reluare se observa ca varful lui Dinamo s-a ajutat putin si de mana la preluare.

min.62 - GOOOL DINAMO !!! Tucudean preia superb pe piept si-l invinge pe Stancioiu la coltul scurt !!!

min.61 - Muta si Bonetti: iese Rus, intra Matei.

min.58 - Prima schimbare la CFR Cluj: iese Vass, intra Sare.

min.57 - Dinamo pleaca pe contraatac, dar Alexe suteaza in blocajul clujenilor.

min.55 - BARA DINAMO! Imensa ocazie pentru Luchin, care din numai 3 metri izbeste bara transversala a portii clujenilor!

min.51 - Cadu primeste un cartonas galben, dupa ce-l faulteaza pe Issa Ba.

min.49 - Stancioiu retine o centrare periculoasa a lui Issa Ba.

min.46 - Schimbare la Dinamo: iese Niculae, accidentat, intra Tucudean.

---------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.45 - Cadu reia spectaculos pe spate, insa minge se duce pe langa poarta bucurestenilor.

min.44 - Maftei intervine senzational si respinge o centrare periculoasa a lui Boubacar.

min.43 - Deac trimite peste poarta "cainilor".

min.39 - Marius Niculae e cazut pe teren si acuza o lovitura primita in figura.

min.36 - GOOOL CFR CLUJ !!! Valente deschide scorul cu un sut bomba de la 22 de metri !!!

min.34 - Dinamo cere hent la o minge respinsa in careu de Pinto, insa Hategan lasa jocul sa continue. La reluare se observa ca fundasul clujenilor a blocat mingea cu mana!

min.30 - Cartonas galben pentru Sougou.

min.29 - Valente suteaza peste poarta aparata de Balgradean.

min.27 - Niculae nu ajunge la o angajare in adancime a lui Munteanu.

min.26 - Sougou aluneca si nu reuseste o centrare dintr-o pozitie buna.

min.17 - Mare ocazie pentru "ros-albi", la o centrare din dreapta a lui Rus! Ba e pe faza si profita de o eroare a lui Stancioiu, insa mingea se duce pe langa poarta!

min.11 - Deac vede primul cartonas galben al partidei, dupa un fault la Munteanu.

min.10 - Marius Niculae rateaza preluarea intr-o pozitie excelenta. Mare ocazie pentru Dinamo, plecata de la o pasa de geniu a lui Boubacar.

min.6 - Stancioiu retine un sut bun al lui Alexe.

min.3 - Muresan isi incearca din nou sutul, insa din nou pe langa poarta aparata de Balgradean.

min.2 - Muresan suteaza pe langa poarta "cainilor".

INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Sunt asteptati doar vreo 5.000 de spectatori! Doar 700 dintre ei o vor sustine pe CFR Cluj!

INFO: CFR Cluj joaca in Supercupa din postura de castigatoarea campionatului, iar Dinamo in calitate de castigatoare a Cupei.

INFO: Partida se desfasoara pe National Arena din Bucuresti si e transmisa in direct la TV de Pro TV.

Avancronica meciului CFR Cluj - Dinamo, Supercupa Romaniei

ECHIPELE:

CFR Cluj: Stancioiu - Pinto, Cadu, Maftei, Camora - Muresan, Vass - Valente - Sougou, Ronny, Deac.

Rezerve: Minca, Rada, Sepsi, Sare, Hora, Nicoara, Kapetanos

Antrenor: Ioan Andone.

Dinamo: Balgradean - Nica, Grigore, Luchin, Pulhac - Rus, Boubacar, Ba, Munteanu - Alexe - Niculae.

Rezerve: Naumovski, Dobrosavlievici, Tucudean, Musat, Curtean, Danciulescu, Matei

Antrenor: Dario Bonetti.

Arbitru: Ovidiu Hategan (Arad).

Iohannis, reacție despre candidații separați la primăria Capitalei: "Important este să nu ducă la lupte electorale în interiorul coaliţiei" VIDEO
Preşedintele Klaus Iohannis se teme cu privire la eventuale tensiuni în coaliția de guvernare PSD-PNL după ce partidele au decis să susțină candidați diferiți la primăria Capitalei în...
Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...
#Dinamo castigat Supercupa Romania, #Dinamo batut penaltiuri CFR, #LIVE CFR Cluj Dinamo, #LIVE Supercupa Romania , #stiri fotbal