Spania isi ia revansa cu Germania si devine pentru a cincea oara campioana europeana la tineret

Duminica, 30 Iunie 2019, ora 23:38
18968 citiri

Spania a devenit noua campioana europeana la tineret, dupa o finala in care a dispus de Germania, repetarea finalei de acum doi ani, scor 2-1, la capatul unui meci in mare parte controlat de "La Rojita".

Cele doua goluri au fost marcate de Fabian Ruiz in minutul 7 si Dani Olmo in minutul 69, pentru iberici, respectiv Amiri pentru germani, in ultimele trei minute regulamentare.

Spaniolii au dominat de la inceput partida de la Udine, au fost echipa mai activa in atac, mai incisiva si in minutul 7, la primul sut pe poarta, Fabian Ruiz a marcat cu un sut splendid la coltul lung, de la circa 20-25 de metri.

Germanii au avut putine sanse de a se remarca in prima parte, au parut mereu cu o viteza in minus comparativ cu rivalii lor, dornici de o revansa dupa finala pierduta acum doi ani.

Dani Olmo a inchis finala in minutul 69, dupa ce portarul Nubel a gresit, respingand in fata un sut de la distanta, iar Olmo a ridicat mingea inteligent peste portarul de la Schalke 04.

Nemtii s-au activat tarziu, cand deja era 0-2 pe tabela, avand prima mare ocazie de gol abia in minutul 83.

Totusi, germanii au inceput sa spere din minutul 87, dupa ce sutul de la mare distanta al lui Amiri a fost deviat nefericit de un fundas iberic, iar mingea s-a dus fabulos sub bara.

"Panzerele" nu au mai reusit totusi revenirea din meciul cu noi, cand au marcat golurile victoriei in minutele 89 si 92, pierzand o finala in care au fost totusi net inferiori.

Spania isi ia asadar revansa dupa finala trecuta si castiga al 5-lea titlu european la aceasta categorie, dupa editiile din 1986, 1998, 2011, 2013. Ibericii egaleaza astfel Italia la numarul de trofee castigate.

Germanii raman cu cele doua trofee obtinute in 2009 si 2017.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Spania devine campioana europeana!

Min.90: 3 minute de prelungire!

Min.87: GOOOOOOOOOOOL Germania!! Nemtii inca spera, cum ne-au tot obisnuit pe finaluri de meci. Sut de la distanta Amiri, deviat nefericit de un fundas spaniol. Ce final vom avea!

Min.84: Waldschmitt are cea mai mare ocazie pentru nemti! Sutul sau din careul mic se duce milimetric alaturi..

Min.83: Portarul Sivera ia galben pentru trageri de timp.

Min.80: Reluare splendida a lui Soler, sut de la marginea careului in bara transversala, fix in coltul acesteia!

Min.78: Si Germania face si ea ultima mutare, Mecha intra in locul lui Eggestein.

Min.77: Merino ii ia locul lui Ruiz, e ultima schimbare la spanioli.

Min.75: Fabian Ruiz putea sa inchida finala dar a fost egoist, nu i-a pasat lui Firpo si a ramas 2-0..

Min.73: Schimbari la ambele formatii, intra Borja Mayoral in locul lui Fornals, iar la nemti intra Richter in locul lui Oztunali.

Min.71: Nunez ia un galben pentru o piedica util pusa.

Min.68: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Spania!! Dani Olmo profita de o gafa uriasa a portarului Nubel si ibericii sunt cu o mana pe marele trofeu!

Min.60: Prima schimbare si la nemti, intra Neuhaus in locul lui Serdar.

Min.58: Inceput slab de parte secunda, nicio ocazie de gol, ibericii par ca sunt in control totusi, la fel ca in prima parte.

Min.54: Prima schimbare la spanioli, intra Soler si iese Oyarzabal.

Incepe partea secunda!

Final de prima repriza, 1-0 pentru Spania!

Min.42: Creste presiunea nemtilor la poarta Spaniei, sunt deja 3 cornere la rand!

Min.33: Vallejo vede primul galben al zilei, fault dur la Waldschmidt.

Min.31: Lovitura libera ce putea fi periculoasa batuta de Ruiz, putin peste poarta.

Min.27: Ammiri si Fabian Ruiz sunt avertizati pentru ultima data de arbitru dupa un conflict la mijlocul terenului.

Min.20: A fost o faza mai devreme la care spaniolii au cerut penalti, Oyarzabal a fost contrat serios in careu, dar arbitrul sarb nu a cerut nici macar ajutorul celor de la VAR.

Min.15: Prim sfert de ora controlat de spanioli, germanii au intrat rar in careul advers.

Min.9: Sut Henrichs de la marginea careului, balonul e clar deviat, dar nu se acorda corner.

Min.7: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Spania!! Dupa un inceput perfect de meci, Spania loveste pe contra! Sut de la distanta perfect al lui Fabian Ruiz, fara sperante pentru Nubel, 1-0!

Incepe partida!

21.40: Avem primele imagini de la Udine, ascultam acum cele doua imnuri de stat.

Spania: Sivera; Aguirregabiria, Vallejo, Nunez, Junior; Fabian, Roca; Olmo, Ceballos, Fornals; Oyarzabal.

Germania: Nubel; Klostermann, Tah, Baumgartl, Henrichs; Serdar, Eggestein, Dahoud; Oztunali, Waldschmidt, Amiri.

Arbitru: Srdjan Jovanovic (Serbia).

Este a doua finala consecutiva la Europenele Under 21 intre cele doua formatii, acum doi ani Germania impunandu-se cu scorul de 1-0.

Ultima victorie a Spaniei cu Germania la acest nivel de varsta a venit intr-un amical din 2014, scor 2-0.

Germania vine dupa o victorie dramatica in fata Romaniei, scor 4-2 in semifinale, dupa ce in minutul 88 scorul era inca egal, 2-2.

Spania a trecut foarte clar de fosta noastra colega de grupa, Franta, scor 4-1, in al doilea meci din careul de asi.

Luca Waldschmidt este golgeterul campionatului cu 7 reusite, fiind primul fotbalist german care a marcat in 4 meciuri la rand la un turneu final de tineret.

Echipe probabile:

Spania: Sivera - Martin Aguirregabiria, Vallejo, Jorge Mere, Junior Firpo - Marc Roca, Fabian Ruiz - Dani Olmo, Ceballos, Fornals - Oyarzabal.

Germania: Nubel - Klostermann, Tah, Baumgartl, Henrichs - M. Eggestein, Dahoud, Neuhaus - Amiri, Waldschmidt, Oztunali.

Partida va fi televizata pe TVR 1 si TVR HD.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Spania Germania live finala Europene de, #Spania versus Germania cronica finala Under , #stiri fotbal