Faza zilei in fotbal: Penalti batut in pauza meciului, dupa interventia arbitrajului video

Marti, 17 Aprilie 2018, ora 09:42

Faza zilei in fotbal vine din Bundesliga, acolo unde o lovitura de la 11 metri a fost executata in pauza meciului, dupa interventia arbitrajului video.

In finalul primei reprize a meciului dintre Mainz si Freiburg, gazdele au solicitat un penalti dupa un hent comis in propriu careu de Marc-Oliver Kempf.

Arbitrul de centru, Guido Winkmann, nu a vazut nimic in neregula si, in pofida protestelor celor de la Mainz, a fluierat finalul primei parti a jocului. Ulterior, sesizat de asistentul video, el a revazut faza si a decis ca se impune penalti.

A fost nevoie ca jucatorii celor doua echipe sa fie chemati de la vestiare pentru executarea loviturii de pedeapsa, argentinianul Pablo de Blasis marcand pentru 1-0.

In final, Mainz, la care Maxim a fost rezerva, s-a impus cu scorul de 2-0.