Foresta, pe val inainte de reeditarea unui meci celebru cu Dinamo. A marcat 10 goluri in ultima partida de Liga III

de Dan Alexandru
Duminica, 20 Octombrie 2019, ora 14:39

Foresta Suceava, viitoarea adversara a lui Dinamo Bucuresti in optimile Cupei Romaniei se afla in mare forma in Liga III, acolo unde este antrenata de Petre Grigoras.

Fostul antrenor de la Rapid, Otelul Galati sau Farul face o treaba foarte buna la Suceava, iar asta se vede si in ultimele rezultate. Foresta s-a impus in ultima runda pe teren propriu cu CSM Pascani, scor 10-0.

Scorul a fost deschis de Robert Martin in minutul 14, iar la pauza era deja 3-0. In partea secunda, Martin a realizat si hattrick-ul, o performanta pe care a bifat-o si Andrei Cerlinca. Alexandru Marin a reusit dubla, iar Paul Mateciuc si Vasile Hagiu au inscris si ei cate un gol.

Foresta a eliminat surprinzator in 16-imile Cupei Romaniei pe Gaz Metan Medias, iar acum va reedita celebrul meci din anul 2000 cu Dinamo, in optimi. Acum 19 ani, Dinamo o conducea pe Foresta cu 4-0, in minutul 47, insa echipa din Suceava a intors scorul spectaculos, iar meciul s-a terminat 5-4.

Cele doua vor evolua miercuri, 30 octombrie, de la ora 19.30, in optimile Cupei Romaniei. In 16-imi, Dinamo a trecut in deplasare de UTA Arad.

La Foresta presedinte este Dorin Goian, fostul jucator al formatiei, dar si al Stelei Bucuresti, cu care a evoluat in grupele Champions League si a ajuns in semifinalele Cupei UEFA in 2006.