Keseru e de neoprit in Bulgaria

Joi, 01 Noiembrie 2018, ora 09:57

Atacantul roman Claudiu Keseru a transformat penalty-ul decisiv la loviturile de departajare si a adus calificarea echipei Ludogoret Razgrad in sferturile de finala ale Cupei Bulgariei la fotbal, miercuri, cu scorul de 4-3 in fata formatiei Slavia Sofia.

Scorul a fost egal, 2-2, dupa 90 si 120 de minute, pentru Ludogoret marcand polonezul Jakub Swierczok (35, 74), iar pentru detinatoarea trofeului Galin Ivanov (14, 77).

La loviturile de departajare au transformat Jakub Swierczok, Jody Lukoki, Gustavo Campanharo si Keseru (introdus pe gazon in min. 94), respectiv Slavcio Sokolarov, Vladislav Uzunov si Galin Ivanov. Au ratat Sasha, de la Ludogoret, Milen Gamakov si Gheorghi Imov, de la Slavia.

In sferturi s-au mai calificat Strumska Slava (3-1 cu Cernomoret Balcik), Lokomotiv Plovdiv (2-1 cu Dunav Ruse), TSKA Sofia (3-1 cu Vitosa Bistrita), Septemvri Sofia (3-2 cu Lokomotiv Sofia), Cerno More Varna (5-4 la loviturile de departajare cu Levski Sofia), Etar Veliko Tarnovo (3-0 cu FK Vereia).

14 goluri in 23 de meciuri a marcat Claudiu Keseru pentru Ludogorets in acest sezon.

Tabloul optimilor va fi completat joi de meciul Beroe Stara Zagora - Botev Plovdiv.