"Noul Mourinho" lanseaza acuzatii grave in fotbalul chinez: Un club ar fi provocat accidente rutiere!

Miercuri, 13 Septembrie 2017, ora 15:53

Poreclit "noul Mourinho" inca din perioada in care o antrena pe FC Porto, Andre Villas Boas lanseaza acuzatii grave in fotbalul chinez.

Ajuns in urma cu aproape un an pe banca celor de la Shanghai SIPG, Villas Boas a rabufnit la adresa rivalilor Guangzhou Evergrande, pe care ii acuza de lucruri extrem de grave.

Cele doua echipe s-au infruntat recent in sferturile de finala ale Ligii Campionilor Asiei, iar duelul a fost unul foarte tensionat.

Shanghai SIPG a castigat mansa tur, de pe teren propriu, cu scorul de 4-0, insa a avut mari probleme in retur, incepand chiar cu deplasarea la Guangzhou.

"Doua masini au fost implicate in trei accidente separate in fata noastra. Acest club (Guangzhou - n.red.) a provocat accidentele", a spus antreorul portughez, citat de BBC.

Nici meciul nu a fost unul usor, Evergrande reusind sa egaleze scorul general dupa ce a condus cu 4-0 la finalul celor 90 de minute regulamentare. La inceputul prelungirilor SIPG a avut un jucator eliminat, iar dupa ce a inscris un gol a venit si a doua eliminare.

Cu doi jucatori in minus, Guangzhou a marcat in minutul 118 si a trimis duelul la loteria penaltiurilor, acolo unde trupa lui Villas Boas s-a impus cu 5-4 si a obtinut calificarea.

"Guangzhou are jucatori ce pot lovi cu cotul fara a fi suspendati. Arbitrul i-a acordat cartonasul galben portarului nostru la penaltiuri, e o rusine!", a mai spus portughezul.

Acesta si-a laudat apoi elevii, sustinand ca eliminarea rivalilor de la Guangzhou Evergrande reprezinta una dintre cele mai mari victorii ale clubului sau.