Romania castiga chinuit cu Cipru, dupa penaltiuri

Miercuri, 09 Februarie 2011, ora 22:25
5484 citiri

Nationala de fotbal a Romaniei a castigat chinuit, dupa executarea loviturilor de la 11 metri, partida amicala cu reprezentativa similara a Ciprului. La finalul celor 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, pentru "tricolori" marcand Gabi Torje.

Cu o echipa complet schimbata fata de intalnirea de marti, cu Ucraina, Romania a aratat ceva mai bine in fata unui adversar net inferior gazdei Euro 2012.

Cipriotii ne-au dat o replica neasteptat de darza, elevii lui Lucescu parand in destule momente surprinsi de taria adversarilor.

Prima repriza a fost una lipsita de spectaculozitate, punctul culminant al rundei fiind meleul creat in minutul 36, atunci cand Ropotan a sarit la bataie cu un adversar care il faultase dur pe Torje.

Odata ce spiritele au fost calmate, partida s-a scurs fara alte incidente spre pauza.

La nici 10 minute de la reluare, Gabi Torje a deschis scorul. Mijlocasul lui Dinamo a scapat singur pe partea dreapta, a intrat in careul advers si l-a lobat pe portar, profitand si de o indecizie a acestuia.

"Tricolorii" au mai ratat doua ocazii destul de bune de a dubla avantajul de pe tabela si au sfarsit prin a fi masati in propriul careu de ciprioti. Constantinou a egalat in finalul partidei, profitand de o gafa de proportii a dinamovistului Dragos Grigore.

Ca si in disputa cu Ucraina, rezultatul a fost decis de penaltiuri. pentru noi a ratat numai Gigel Bucur, in timp ce cipriotii au trimis o data pe langa poarta si apoi in bratele lui Tatarusanu.

Romania castiga chinuit si neconvingator, echipa lui Razvan Lucescu ocupand locul 3 in editia 2011 a "Cyprus Cup".

Partida dintre Romania si Cipru a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

- Cornel Rapa marcheaza si Romania castiga meciul!

- In sfarsit, Tatarusanu apara!

- Torje marcheaza cu un sut in forta, sub transversala!

- Constantinou marcheaza desi Tatarusanu a fost pe minge.

- Ratare Romania! Gigel Bucur ezita si rateaza!

- Ratare pentru Cipru! Tatarusanu era batut, insa balonul s-a dus pe langa poarta!

- Rat transforma cu ceva emotii.

- Tatarusanu este pacalit din nou.

- Tamas inscrie si el!

- Inca un gol incasat de Ciprian Tatarusanu.

- Marica inscrie fara probleme!

- Tatarusanu este aproape de a para prima lovitura!

FINAL DE MECI !!! Urmeaza loviturile de departajare.

Schimbare Romania: Bucur intra in locul lui Zicu.

Min.84 GOOL CIPRU !!! Gazdele egaleaza prin Constantinou, dupa o mare gafa a defensivei noastre!

Min.81 Incercam sa tinem cat mai mult de balon in acest final de partida.

Min.76 Marica e lansat bine de Zicu, atacantul lui Stuttgat patrunde in careul advers, insa este blocat de portar.

Min.73 Actiune buna a Romaniei, insa Torje nu ajunge la balonul trimis in adancime.

Dubla Schimbare Romania: Rat intra in locul lui Salageanu iar Sergiu Ilie in locul lui Stancu.

Min.61 Ocazie buna pentru Romania, Marica trecand pe langa gol cu o lovitura de cap din interiorul careului advers.

Min.58 Cipriotii revin in atac, defensiva noastra scartaie.

Min.54 GOOOOL ROMANIA !!! Torje deschide scorul cu un lob frumos, peste portarul advers.

Min.53 Inca o ocazie mare pentru ciprioti, la o mare gafa in defensiva noastra, insa din fericire sutul este pe langa poarta lui Tatarusanu.

Min.52 Acelasi joc lipsit de spectaculozitate si in acest debut de repriza.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

_________________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE.

Min.40 Fotbalistii par ca asteapta pauza.

Min.36 Jucatorii celor doua formatii sunt aproape de o bataie generala. Ropotan a sarit la gatul lui Abraham dupa o intrare dura a cipriotului la Torje. Spiritele s-au calmat destul de greu, dupa interventia celor de pe banca tehnica.

Min.30 "Tricolorii" domina, insa nu ameninta serios poarta adversa.

Min.22 Zicu scapa in pozitie buna, insa sutul este superficial.

Min.21 Ocazie mare pentru Cipru, Tatarusanu reuseste insa sa scoata in corner.

INFO: In celalalt meci din cadrul "Cyprus Cup", Suedia conduce Ucraina cu scorul de 1-0, dupa golul lui Elmander.

Min.14 Jocul a scazut in intensitate, mingea fiind disputata mai mult in zona mediana.

Min.8 Torje executa bine o lovitura libera iar Dragos Grigore reia cu capul pe langa poarta, de la coltul lung.

Min.7 Romania a pus stapanire pe meci, Marica ratand o ocazie destul de mare.

Min.3 Inceput timid de meci, niciuna din echipe nu isi asuma responsabilitatea posesiei.

Min.1 A inceput partida !!!

INFO: Spectatorii romani domina fondul sonor, fiind chiar mai multi decat la meciul de marti, cu Ucraina.

INFO: Se intoneaza imnurile de stat.

INFO: Cele doua echipe au intrat pe gazon.

INFO: Echipa de start a Romaniei: Tatarusanu - Rapa, Grigore, Tamas, Salageanu - Torje, Ropotan, Florescu, Zicu - Stancu, Marica.

INFO: Romania a fost invinsa marti de Ucraina, in primul meci din cadrul "Cyprus Cup", dupa executarea loviturilor de la 11 metri.

Ce urmărește Ciolacu prin restrângerea atribuțiilor primarului Capitalei. Anticipează un eșec de proporții? „O dezavuare subtilă a doamnei Firea”
A mai rămas aproximativ o luna și o săptămână până la alegerile locale, iar PSD de-abia a lansat-o în cursa pentru Capitală pe Gabriela Firea. Social-democrații sunt conștienți că...
Piedone și-a lansat programul pentru alegeri: "Sunt omul care încă mănâncă parizer şi usturoi/E uşor să fii papagal" VIDEO
Cristian Popescu Piedone şi-a lansat vineri, 26 aprilie, programul politic sub forma unui "contract cu cetăţenii Bucureştiului". Candidat din partea PUSL la funcţia de primar general al...
#Romania victorie Cipru, #Romania Cipru penalti, #Romania Cipru LIVE, #Romania amical Cipru, #amicale Romania 2011 , #stiri fotbal