Union Berlin obtine prima victorie din istoria clubului in Bundesliga, dupa un succes cu marea rivala a lui Bayern, Borussia Dortmund

Duminica, 01 Septembrie 2019, ora 11:45
2852 citiri

Union Berlin, formatie nou-promovata in Bundesliga, a furnizat sambata marea surpriza a etapei, castigand la scor cu vicecampioana Germaniei, Borussia Dortmund.

A fost prima victorie din istorie in Bundesliga pentru formatia din capitala Germaniei, care a dispus cu 3-1 de Borussia, marea rivala a lui Bayern, cea care acum cateva saptamani cucerea Supercupa Germaniei.

Bulter a deschis scorul in minutul 22 pentru gazde, iar Paco Alcacer a egalat pentru Borussia, trei minute mai tarziu.

Partea secunda i-a apartinut insa clar lui Union, care a mai punctat de doua ori, prin Bulter inca o data, minutul 50, plus Andersson in minutul 75.

Prima victorie pe prima scena a fotbalului german pentru Union, care etapa trecuta bifase si primul punct din istorie in Bundesliga, dupa egalul cu Augsburg, 1-1.

Borussia avea 6 puncte din 6 pana la acest meci, dupa 5-1 cu Augsburg si 3-1 cu FC Koln.

Bayern e singura formatie cu 9 puncte din 9 posibile, dupa ce tot sambata a distrus FSV Mainz, formatia lui Alex Maxim, scor 6-1.

Union Berlin: Gikiewicz - Trimmel, Subotic, Friedrich, Lenz - Becker, Schmiedebach (Gentner, min. 62), Andrich, Bulter (Mees, min. 76) - Ujah (Kroos, min. 80), Andersson.

Borussia Dortmund: Burki - Piszczek, Akanji, Hummels, Hakimi - Weigl (Guerreiro, min. 76), Delaney (Dahoud, min. 46) - Brandt (Larsen, min. 85), Reus, Sancho - Alcacer.

Union Berlin va juca tot acasa runda viitoare, cu Werder Bremen, in timp ce Dortmund va evolua pe teren propriu cu Leverkusen.

Cealalta formatie din Berlin, Hertha, are doar un punct dupa trei etape.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Union Berlin prima victorie din Bundesliga, #primele 3 puncte istoria Union Berlin , #stiri fotbal