Victorie pentru Spania in Cupa Confederatiilor, cu Uruguay

Luni, 17 Iunie 2013, ora 02:52
2859 citiri

Echipa Spaniei, campioana europeana si mondiala en-titre, a castigat relativ usor partida cu Uruguay, scor 2-1, in primul meci al grupei B de la Cupa Confederatiilor 2013, disputata in Brazilia.

Spania a inceput in forta cu o bara in minutul 9, sutul lui Fabregas din afara careului nimerind in plin bara din dreapta a lui Muslera, portarul uruguayan. Iniesta a incercat si el un sut de la distanta apoi, in minutul 16, dar Muslera prindea in doi timpi.

Golul a venit in minutul 20, cand Pedro marca dintr-un sut deviat nefericit in proprie poarta de capitanul "celestilor" Diego Lugano.

In minutul 33, avantajul campionilor mondiali s-a dublat. Profitand de multe spatii in apararea sud-americanilor, Cesc i-a pasat lui Soldado, scos din offside de Maxi Pereira, sut sec si..2-0.

Repriza secunda nu prea a avut istoric. Spania a avut posesia de partea ei, iar superioritatea nu ii poate fi contestata. Ocaziile de gol insa mari au cam lipsit, asa ca Uruguay si-a incercat norocul si a redus chiar din handicap in minutul 88, dupa un superb gol al lui Luis Suarez, o lovitura libera care ne-a adus aminte de golul lui Pirlo de mai devreme, din Mexic - Italia 1-2.

Spania bifeaza asadar primele 3 puncte ale grupei, luni seara urmand sa se joace si a doua partida a primei etape: Tahiti - Nigeria.

Caseta tehnica:

Spania: Casillas; Arbeloa, Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba; Busquets, Xavi, Iniesta; Pedro, Cesc, Soldado.

Uruguay: Muslera; Maxi Pereira, Lugano, Godin, Martin Caceres; Gargano, Diego Perez, Cebolla Rodriguez; Gaston Ramirez; Luis Suarez, Cavani.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#spania bate uruguay cupa confederatiilor, #spania victorie lejera uruguay, #spania uruguay meci cronica cupa confederatiilor , #stiri fotbal