Marea favorita de la US Open, eliminata de Petra Kvitova

Luni, 04 Septembrie 2017, ora 07:49
9380 citiri

Marea favorita a intrecerii feminine de la US Open, spaniola Garbine Muguruza, a fost invinsa si eliminata din turneu de Petra Kvitova.

Sportiva din Cehia, care incearca sa revina la forma optima dupa ce a avut jumatate de an pauza fortata cauzata de atacul careia i-a cazut victima iarna trecuta, s-a impus cu scorul de 7-6 (3), 6-3.

Primul set a fost unul foarte disputat, in care ambele sportive au reusit breakuri si au avut sansa de a se impune. A fost insa un set decis la tie-break, Kvitova castigandu-l dupa ce si-a adjudecat patru puncte consecutive de la 3-3.

Setul secund a inceput cu un break al Muguruzei, urmat insa de doua breakuri ale Kvitovei, acestea transand soarta calificarii.

Petra se califica astfel in sferturile de finala de la US Open, acolo unde o asteapta un duel cu veterana Venus Williams.

Inaintea turneului de la New York, majoritatea specialistilor din tenis au sustinut ca Garbine Muguruza are cele mai mari sanse sa se impuna la US Open, fiind jucatoarea care evolueaza impresionant la intrecerile de Grand Slam.

Surpriza celui mai recent sondaj de opinie: Nicușor Dan pierde prima poziție în lupta pentru Primăria Capitalei
Candidatul PPUSL la Primăria Capitalei Cristian Popescu - Piedone este cotat cu 38% din voturi, Nicuşor Dan -cu 27%, iar candidatul PSD-PNL Cătălin Cîrstoiu, cu 23%, relevă datele unui Sondaj...
Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
#Kvitova victorie Muguruza, #Kvitova victorie US Open, #US Open rezultate , #meciuri