Muguruza obtine o victorie categorica si isi consolideaza prima pozitie: Cum arata clasamentul WTA in acest moment

Miercuri, 20 Septembrie 2017, ora 12:30
8588 citiri

Garbine Muguruza s-a calificat fara probleme in sferturile de finala ale turneului de la Tokyo.

Ocupanta locului 1 in ierarhia WTA a invins-o in doua seturi pe Monica Puig, scor 6-4, 6-0.

Mai departe, in sferturi, iberica va da piept cu invingatoarea partidei dintre Kurumi Nara (Japonia) si Caroline Garcia (Franta).

Dupa calificarea in sferturi, Muguruza si-a asigurat un cec in valoare de 22.518 dolari si 100 de puncte in ierarhia WTA.

In sferturi a ajuns si favorita numarul doi, Karolina Pliskova, la fel de usor. Cehoaica a invins-o tot in doua seturi pe Magda Linette, scor 6-2, 6-1.

Urmeaza Angelique Kerber sau Daria Kasatkina in sferturi.

Garbine Muguruza, lidera si saptamana viitoare

Garbine Muguruza va ramane pe primul loc in ierarhia WTA si saptamana viitoare. In acest moment, ierarhia la varf se prezinta astfel:

1. Garbine Muguruza - 6.030 puncte

2. Simona Halep - 5.965 puncte

3. Elina Svitolina - 5.640 puncte

4. Karolina Pliskova - 5.520 puncte

5. Venus Williams - 4.756 puncte

Simona Halep a decis sa nu participe saptamana aceasta la niciun turneu, urmand a reveni in circuit saptamana viitoare la Wuhan.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...