Liga 1: Victorie superba pentru Gaz Metan Medias, care urca pe locul 2 in clasament

Sambata, 26 Noiembrie 2016, ora 19:57
3716 citiri

Gaz Metan Medias a invins pe teren propriu pe Concordia Chiajna, sambata seara, scor 3-1, in etapa a 17-a, si a urcat astfel pe locul 2 in clasamentul Ligii 1.

Eric a avut primele ocazii ale meciului, insa scorul a fost deschis de Concordia, prin Ciobanu, care a inscris dupa o greseala in careul gazdelor.

Oaspetii au intrat in avantaj la cabine, cu toate ca Gaz Metan a atacat in continuare si chiar a avut un gol anulat, al lui Trtovac, in minutul 37, pentru ofsaid.

Dupa pauza, Koenders a primit al doilea cartonas galben, iar Concordia a ramas in 10 oameni.

Acesta a fost momentul care practic a decis soarta meciului, Gaz Metan reusind sa inscrie de trei ori in urmatorul sfert de ora, de doua ori prin Axente si o data prin golgheterul campionatului, Llullaku, ajuns la 14 goluri.

Tot mediesenii au avut ultima ocazie a partidei, Susnjar trimitand in bara transversala in minutul 88.

Dupa aceasta partida, Gaz Metan ajunge la 30 de puncte, tot atatea cate au si CSU Craiova si Viitorul, elevii lui Cristi Pustai avand exact acelasi golaveraj cu al oltenilor, 24-18, astfel ca cele doua formatii impart locul al doilea in clasament.

De partea cealalta, Chiajna ramane pe locul 12, cu 16 puncte, iar echipa are sanse tot mai mici de a evita play-out-ul.

Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...
Cei mai influenți zece europarlamentari români. Cu cât sunt plătiți și care dintre ei candidează din nou FOTO
După alegerile europarlamentare din 9 iunie, România va avea în continuare treizeci și trei de reprezentanți în plenul Parlamentului European (PE), dar nu toți se remarcă prin activitatea...
#Gaz Metan invins Concordia Chiajna, #rezultat Gaz Metan Chiajna, #scor Gaz Metan Chiajna , #Liga I