Echipa lui Hagi, victorie mare in Liga 1

Luni, 13 Mai 2013, ora 23:20
2897 citiri

Viitorul Constanta, echipa patronata de Gica Hagi, a obtinut o victorie mare in etapa cu numarul 31 a Ligii 1, dobrogenii impunandu-se in fata Gloriei Bistrita cu scorul de 2-0.

Desi baietii "Regelui" au castigat cu ultima clasata, cele trei puncte duc Viitorul pe o pozitie ce asigura salvarea de la retrogradare.

Constienti ca orice alt rezultat in afara victoriei ii trimite catre Liga 2, constantenii s-au instalat la conducerea jocului inca din primele minute. Posesia prelungita in jumatatea adversa nu s-a concretizat insa nici macar cu ocazii la poarta lui Dolha.

Asta pana in minutul 16, atunci cand Dica a scapat singur cu portarul bistritenilor, insa a trimis balonul pe langa poarta.

Primul gol a venit oarecum neasteptat, in minutul 27, atunci cand Alexandru Lazar si-a incercat norocul cu un sut de la 20 de metri iar executia lui, cu pamantul, l-a surprins pe Dolha.

In continuare, pana la pauza, a fost un joc de uzura, destul de fragmentat si fara oportunitati reale de gol.

In partea secunda veteranul Nicolae Dica a risipit emotiile punctand pentru 2-0 in minutul 56, cu o lovitura de cap din 10 metri. Cinci minute mai tarziu balonul sutat de acelasi Dica a lovit bara portii lui Dolha, insa meciul era jucat.

Pe final Viitorul a renuntat la intentiile ofensive iar Gloria nu a stiut ce sa faca cu mingea. A rezultat un joc de uzura, economicos.

Echipa lui Hagi s-a impus in cele din urma si si-a adjudecat trei puncte ce se pot dovedi cruciale in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Echipele:

Viitorul: Vatca - Balasa, Larie, Putanu, Tosca - Lazar, Benzar - Mitrita, Dica, Chitu - Rusu

Rezerve: Buzbuchi, Cristocea, Bejan, Carstocea, Tarnovan, Gavra, Nikolov

Gloria: Dolha - Radu, Iordache, Kanon, Tarca - Enescu, Pouye - Stancu, Oprea, Feher - Curtuius

Rezerve: Oghinciuc, Trestenicu, Stroe, Ciofu, Cubilla, Berceanu, Vasile

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Viitorul Bistrita rezultat, #rezultate Liga 1, #echipa Hagi retrogradare , #Viitorul