Hagi si Gica Popescu, acuzati ca au vandut meciul cu Spania de la Euro '96

Miercuri, 06 Ianuarie 2010, ora 22:30
6583 citiri

Doi dintre cei mai mari fotbalisti romani si liderii "Generatiei de Aur", Gheorghe Hagi si Gheorghe Popescu, sunt acuzati de fostul international roman, Octavian Popescu, de vanzarea partidei cu Spania, de la Campionatul European din 1996.

Popescu, in varsta de 71 de ani, candideaza la presedintia FRF si ii acuza pe cei doi ca au primit i suma de bani de la spanioli pentru a tranti acea partida, se arata intr-un interviu publicat de cotidianul Click.

Aoleu, domnule, asta (Gica Popescu - n.r.) e un hot mai mare decat Mircea Sandu! E pe mana cu clanul Becali, a fost prins in ofsaid in dosarul transferurilor si a vandut tara in 1996. Asta e un om bun pentru fotbalul romanesc?!

A vandut meciul cu Spania de la Euro 1996. El si cu Hagi. Nu au vrut sa joace, iar dupa meci au impartit banii. Mai multe nu mai spun, dar Popescu stie bine ce-a facut! Sper sa nu candideze ca nu are ce cauta la FRF", a acuzat Popescu.

Romania a facut parte din Grupa B a turneului final al Europeanului din 1996, avand una din cele mai slabe participari din istorie. "Tricolorii" erau practic eliminati din competie dupa primele doua partide, ambele pierdute cu scorul de 0-1 in fata Frantei si a Bulgariei.

Partida cu Spania, incriminata de Popescu, s-a disputat in data de 18 iunie 1996, pe arena Elland Road, din Leeds. Manjarin a deschis scorul pentru iberici in minutul 11, Raducioiu a egalat pentru noi 18 minute mai tarziu, iar Amor a marcat golul victoriei in minutul 84.

Punctele obtinute in fata Romaniei au ajutat Spania sa ocupe locul secund in grupa, la o singura "lungime" in fata Bulgariei, si sa mearga mai departe in faza sferturilor de finala, acolo unde a pierdut la penaltiuri cu Anglia.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Hagi Gica Popescu, #Hagi Popescu blat Spania, #Romania Spania Euro 1996 , #Gica Hagi