Bordeaux merge mai departe in Liga Campionilor

Miercuri, 17 Martie 2010, ora 23:51
1625 citiri

Campioana Frantei, Girondins Bordeaux, s-a calificat cu destule emotii in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, elevii lui Laurent Blanc eliminand din competitie pe Olympiakos Pireu in urma victoriei de pe teren propriu, scor 2-1.

Francezii au inceput foarte bine returul, Gourcuff deschizand scorul inca din minutul 5.

Grecii au dat emotii in ultima jumatate de ora de joc, Mitroglou egaland cu un sut de poveste in minutul 64. Cei de la Olympiakos aveau nevoie de inca un gol pentru calificare, insa cei care au inscris au fost tot francezii, Chamakh aducand linistea in tabara gazdelor.

Bordeaux se impune in "dubla" cu Olympiakos atat la Atena, scor 1-0, cat si "acasa" (2-1) si asteapta cu incredere tragerea la sorti a sferturilor de finala.

Bordeaux: Carrasso - Chalme, Sane, Ciani, Tremoulinas - Diarra, Fernando - Plasil, Gourcuff, Wendel - Chamackh

Rezerve: Rame, Henrique, Jurietti, Gouffran, Cavenaghi, Jussie, Sertic

Antrenor: Laurent Blanc

Olympiakos: Nicolpolidis - Torosidis, Mellberg, A. Papadopoulos, Raul Bravo - Maresca, Stoltidis - Zairi, Lua Lua, Datolo - Derbyshire

Rezerve: Pardo, Galitsios, Oscar Gonzalez, Zewlakow, Mitroglou, Leonardo, Ledesma

Antrenor: Bozidar Bandovici

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Bordeaux Olympiakos Liga Campionilor, #Bordeaux victorie Olympiakos, #Gourcuff Chamakh gol , #Laurent Blanc