Romania, invinsa de Germania la Campionatul European de handbal feminin

Joi, 13 Decembrie 2012, ora 20:36
7228 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei si-a incheiat parcursul la Campionatul European din Serbia cu o infrangere, scor 23-25 in fata reprezentativei Germaniei.

Dupa ce au ratat calificarea in semifinale, pierzand meciul decisiv cu Ungaria, elevele lui Gheorghe Tadici aveau ca ultim obiectiv la Euro o victorie cu Germania si locul 3 in clasamentul Grupei II, loc ce asigura prezenta in disputa pentru pozitiile 5-6 ale topului final.

Din pacate, "tricolorele" au avut 40 de minute mizerabile, in care atacul nu a mers deloc iar defensiva a fost depasita cu usurinta la fiecare actiune mai serioasa a adversarelor.

In ofensiva fetele noastre s-au lovit de apararea disciplinata, insa liniara si deloc surprinzatoare a Germaniei. Au pasat exasperant de-a lungul liniei de 9 metri, au lungit fiecare atac pana la limita pasivului iar atunci cand au ajuns fata in fata cu portarul Clara Woltering au luat-o la tinta pe aceasta.

Romania a aratat a Romania doar in ultimele 10 minute, atunci cand a revenit pe tabela pana la o diferenta de doua goluri, insa a fost prea putin si prea tarziu.

Nationala noastra este eliminata fara drept de apel de la Euro 2012 dupa ce a pierdut meciurile decisive cu Ungaria si Germania

Intalnirea dintre nationalele Germaniei si Romaniei a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.60 FINAL DE MECI !!!

Min.60 GOL Romania! Nechita inchide tabela.

TIME OUT GERMANIA

Min.59 GOL Romania! Geiger inscrie, revenim la 3 goluri de Germania!

Min.58 Nechita trimite in bara si primim gol pe atacul adversarelor.

Min.57 Revenim fantastic in joc si ajungem la 3 puncte in spatele nemtoaicelor.

TIME OUT ROMANIA

Min.55 GOL Romania! Inscrie Geiger!

Min.54 Se reface diferenta de 6 goluri in faviarea Germaniei, s-au dus si sansele noastre la victorie.

Min.51 GOL Romania! Ce gol reuseste Vadineanu, o adevarata torpila de pe picioare!

Min.48 GOL Romania! Vadineanu inscrie de la 7 metri si ne apropiem la 4 goluri de Germania.

Min.44 GOL Romania! Neagu marcheaza pentru prima data in aceasta seara.

Min.43 ELIMINARE doua minute pentru Clara Vadineanu. Avem noroc cu Talida Tolnai care apara bine. Din pacate, gresim plecarea pe contraatac si pierdem posesia.

Min.41 GOL Romania! Nechita marcheaza superb de pe extrema!

Min.40 Cartonas rosu pentru Tacalie! Jumatate de minut de dubla inferioritate pentru "tricolore".

Min.40 GOL Romania! Marcam in inferioritate!

Min.39 ELIMINARE doua minute pentru Pintea. Jucam in inferioritate.

Min.38 GOL Romania! Vadineanu puncteaza de la 7 metri! Trei goluri consecutive pentru nationala noastra!

Min.37 GOL Romania! Ada Nechita inscrie cu noroc pe contraatac.

Min.36 GOL Romania! Nechita intra iarasi in centru si finalizeaza.

Min.34 GOL Romania! Pintea inscrie cu un sut frumos, de pe picioare.

Min.32 Debutam la fel de slab si in aceasta repriza secunda, ratand primele doua sanse ofensive.

Min.31 Incepe repriza secunda!

____________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.30 GOL Romania! Curea inscrie dupa minute bune de "seceta".

Min.28 Nemtoaicele se tot distanteaza pe tabela, 7 goluri avantaj cu doua minute inainte de pauza.

INFO: Semne de lehamite facute de Gheorghe Tadici, care nu isi explica evolutia elevelor sale.

Min.26 GOL Romania! Bradeanu marcheaza si obtine si eliminarea lui Nadgornaja.

Min.25 GOL Romania! Inscrie si Nechita.

Min.23 GOL Romania! Vadineanu puncteaza de la 7 metri! Avem un singur gol in cele doua minute de superioritate!

Min.21 ELIMINARE doua minute pentru Althaus. Irosim totusi atacul si in superioritate numerica si ramanem la 6 goluri in spate.

Min.20 Woltering se opune in doua randuri in fata romancelor care parca si-au propus sa o ia la tinta pe jucatoarea din Germania.

Min.18 Atac al Germaniei care se distanteaza la 5 goluri pe tabela de marcaj!

Min.17 Revenim dupa intrerupere cu ratarea Adei Nechita.

INFO: Jucati simplu, nu va mai complicati! Bai fetelor, haideti sa dam pe spatiul portii, nu se poate asa ceva! Nu putem sa castigam in felul asta! - Gheorghe Tadici.

Min.15 GOL Romania! Din nou inscrie Geiger, insa iarasi luam gol pe atacul adversarelor.

Min.15 GOL Romania! Geiger puncteaza si ea, dar nu reusim sa facem fata in aparare.

Min.14 GOL Romania! Clasa Vadineanu finalizeaza o actiune personala!

Min.13 Cristina Neagu trimite si ea mult peste poarta Germaniei.

Min.11 Atacul nu merge deloc in aceasta prima parte a meciului. Doua goluri in 11 minute pentru Romania pana acum.

Min.10 Bradeanu trimite execrabil de la 7 metri, mult peste poarta! Ramanem in spatele nemtoaicelor.

Min.8 GOL Romania! Nechita apare bine in spatele defensivei Germaniei si inscrie.

Min.6 GOL Romania! Stanca reuseste primul gol romanesc finalizand un contraatac.

Min.5 ELIMINARE doua minute pentru Germania. Althaus este trimisa pe banca, dar Romania nu inscrie.

Min.2 Incepem prost, ratam primele doua atacuri ale meciului.

INFO: Doar patru suporteri ai Romaniei se afla de aceasta data in tribune.

Min.1 Incepe meciul !!!

INFO: Romania nu mai are nicio sansa de calificare in semifinelele competitiei, unde merg Ungaria si Muntenegru, singura miza a disputei cu Germania fiind cea a clasarii pe locul 3 in grupa, pozitie ce permite disputarea meciului pentru locurile 5-6 de la Euro.