Romania invinge Croatia la Campionatul European de handbal. Calificare superba in grupele principale

Vineri, 09 Decembrie 2016, ora 21:01
57112 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie categorica in duelul cu reprezentativa similara a Croatiei de la Campionatul European.

"Tricolorele" s-au impus cu scorul de 31-26 si au obtinut asadar calificarea in grupele principale de la turneul final.

Fetele pregatite de Ambros Martin au inceput destul de slab partida, facandu-l pe selectioner sa le spuna ca inca dorm la primul time out al jocului. Acea pauza a fost insa semnalul de trezire, echipa noastra reusind sa isi demonstreze superioritatea.

La pauza am avut un avantaj de numai doua goluri, unul corect pentru ce s-a intamplat in teren.

Partea secunda am inceput-o la fel de slab, insa Cristina Neagu si Eliza Buceschi au dat tonul revenirii si distantarii.

In poarta, a venit randul Paulei Ungureanu sa impresioneze, aceasta avad o repriza de vis, cu o multime de interventii salvatoare, dupa ce Denisa Dedu a uimit pe toata lumea cu Rusia.

In ultimele 10 minute selectionerul Ambros Martin a decis sa le ofere minute si jucatoarelor de rezerva, iar acestea nu au dezamagit, reusind sa mentina avantajul de pe tabela.

Victoria cu reprezentativa Croatiei garanteaza calificarea Romaniei in grupele principale de la Campionatul European, duelul pentru semifinale urmand a fi inceput de tricolore cu doua puncte, cele din victoria de poveste cu Rusia.

Primele meciuri din grupele principale vor avea loc duminica seara.

Romania - Croatia 31-26

Min.60 Finalul partidei! Romania se califica in grupele principale!

Min.58 Chiper inscrie de pe extrema dreapta.

Min.56 Inca un gol pentru Zamfir! Ce final de meci pentru jucatoarea noastra!

TIME OUT ROMANIA

Ambros Marti stabileste tactica de atac pentru finalul de joc.

Min.54 Irezistibila este si Zamfir pe acest final de partida!

ELIMINARE DOUA MINUTE ROMANIA

Min.54 Inca un gol al Cristinei.

Min.52 Gol cu o aruncare de la sold pentru Zamfirescu.

Min.50 Gol Neagu de la 7 metri si ne distantam probabil ca decisiv.

Min.48 Buceschi inscrie dupa o faza frumoasa construita de Neagu si Manea.

Min.46 Gol de pe extrema reusit de Iuganu.

Min.45 Inca un gol frumos pentru Neagu! Ne revenim dupa cateva minute dificile.

Min.44 Gol reusit de Manea!

Min.42 GOL! Udristoiu inscrie in dubla inferioritate!

Min.42 40 de secunde de dubla inferioritate pentru noi.

Min.39 Gol Neagu de la 7 metri!

Min.38 Neagu vine lansata si inscrie cu un sut fara speranta pentru portarul croat!

Min.37 Gol frumos al lui Iuganu.

TIME OUT CROATIA!

Ambros Martin spune ca este un moment important al meciului si ca trebuie sa ne mentinem in avantaj.

Min.34 Gol Udristoiu de pe extrema dreapta!

Min.34 Dupa un inceput mai greu in aceasta repriza, Neagu marcheaza pentru noi.

Min.31 Incepe repriza secunda!

_____________________

Min.30 Finalul primei reprize! Avem un avantaj de doua goluri la pauza, scor 15-13.

Min.30 Inca un gol al Elizei de la 7 metri.

ELIMINARE DOUA MINUTE CROATIA!

Min.28 Gol Buceschi de la 7 metri!

Min.26 Inca o reusita frumoasa pentru Udristoiu.

ELIMINARE DOUA MINUTE ROMANIA!

Min.24 Gol frumos al lui Udristoiu pe recuperare!

Min.22 Gol Buceschi de la 7 metri! Marcam si noi in inferioritate.

Min.20 Buceschi inscrie dupa o patrundere impresionanta, insa, din pacate, am primit gol in superioritate numerica.

Min.19 Gol Buceschi de la 7 metri!

ELIMINARE DOUA MINUTE CROATIA

Min.16 Denisa Dedu pare sa isi intre si ea i ritm cu o interventie superba.

In esenta, Ambros Martin le cere jucatoarelor mai multe faulturi pentru a rupe atacurile adverse si ritm pe actiunile noastre ofensive.

Min.16 Al treilea gol consecutiv pentru Cristina!

Min.15 Inca un gol superb al lui Neagu! Romania preia conducerea!

Min.14 Foarte bine se inalta Neagu si marcheaza! Egalam la 6 la jumatatea primei reprize.

Min.12 Manea e servita din nou bine pe semicerc si inscrie!

Min.10 Buceschi inscrie de la 7 metri.

TIME OUT ROMANIA!

Martin le spune fetelor noastre ca dorm si ca fac exact ceea ce vor adversarele lor. Le cere mai multa reactivitate.

Min.9 Irosim atacurile si le permitem croatelor sa se distanteze. Poate ca e timpul ca Ambros Martin sa isi trezeasca elevele cu un time out.

Min.7 Lansare buna pentru Manea, care inscrie si egaleaza la 3.

Min.4 Inscrie si Chiper!

Min.3 Gol Romania! Neagu deschide balul!

Min.1 Incepe partida!

INFO: Accesati acest link pentru a citi totul despre ecuatia calificarii in grupele principale.

INFO: Romania vine dupa o infrangere cu Norvegia si o victorie spectaculoasa cu Rusia. Croatia, in schimb, a pierdut clar ambele partide de pana acum.

INFO: La TV, meciul poate fi urmarit pe postul TVR 2.

Iohannis, întrebat de ce a mers în Coreea de Sud cu un avion de lux: „Am venit cu o aeronavă mică. Nu ştiu cum definiţi un avion de lux”
Klaus Iohannis a răspuns marţi, 23 aprilie, de ce s-a deplasat în Coreea de Sud cu un avion de lux în timp ce miniştrii au mers cu un avion de linie, precizând că a venit într-o deplasare...
Iohannis, reacție despre candidații separați la primăria Capitalei: "Important este să nu ducă la lupte electorale în interiorul coaliţiei" VIDEO
Preşedintele Klaus Iohannis se teme cu privire la eventuale tensiuni în coaliția de guvernare PSD-PNL după ce partidele au decis să susțină candidați diferiți la primăria Capitalei în...
#Romania handbal Campionat European, #Romania Croatia Campionat European handbal, #nationala handbal Romania rezultate , #Campionatul European Handbal Feminin