Campionatul Mondial de handbal: Romania s-a calificat in optimile de finala

Vineri, 13 Decembrie 2013, ora 21:45
28821 citiri

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat in optimile de finala ale Campionatului Mondial dupa ce a castigat ultimul meci din grupa D, scor 29-23, impotriva Cehiei.

In euforia succesului cu Ungaria, fetele lui Gheorghe Tadici au inceput ezitant, astfel ca adversarele noastre au dominat primele 10 minute, reusind sa conduca cu 3-1.

A urmat insa o revenire excelenta din partea tricolorelor, care si-au demonstrat forta. Pana in minutul 16, fetele lui Tadici aveau deja 7-3, iar tensiunea din lotul nostru se domolise.

Romania a continuat sa domine prima parte, iar avantajul a crescut de la un minut la altul. Pana la urma, scorul la pauza a fost 14-7, dupa o prestatie excelenta a Cristinei Neagu.

Startul partii secunde a fost fulminant pentru Romania, cu cinci goluri marcate fara sa primim niciunul. Cehii au cerut imediat time-out si au punctat de cinci ori consecutiv, iar apoi au incercat o revenire de senzatie.

Adversarele noastre s-au apropiat la cinci goluri cu un sfert de ora inainte de final, dar Tadici le-a trezit pe tricolore cu ajutorul unui time out.

In ultima parte a jocului, lucrurile au revenit la normal chiar daca tricolorele au fost relaxate, iar Romania a castigat meciul cu 29-23.

Campionatul Mondial de handbal: Rezultatele, clasamentul si echipele calificate din grupa Romaniei

Dupa acest rezultat, Romania termina pe locul secund in Grupa D, cu 8 puncte in cinci meciuri, si este calificata in optimile de finala, unde va intalni Polonia, duminica de la ora 21:15, in direct pe Ziare.com.

Marcatoarele Romaniei: Neagu 5 goluri, Marin 4, Dinca 3, Pitnea 3, Chiper 3, Bucheschi 3, Nechita 2, Parvut 1, Bradeanu 1, Tacalie 1, Perianu 1, Ardean-Elisei 1, Ciuciulete 1

ROMANIA - CEHIA 29-23

60 - Final de meci! Romania castiga si se califica in optimile de finala!

59 - Cerna marcheaza in ultima secunda.

59 - Tacalie puncteaza si avem 29-23.

58 - Romania inscrie prin Ardean-Elisei.

58 - Cerna marcheaza pentru 27-22.

58 - Cehia inscrie dintr-un nou 7 metri.

57 - Suntem din nou in inferioritate si Cehia inscrie din 7 metri pentru 27-20.

54 - Parvut marcheaza pe contraatac.

53 - Suntem in inferioritate si Cehia puncteaza pentru 26-19.

53 - Chrenkova mai marcheaza o data, scorul este 26-18.

52 - Cehia opreste seria Romaniei printr-un gol al lui Chrenkova.

51 - Avem din nou un avantaj de zece goluri dupa reusita lui Chiper.

50 - Romania mai marcheaza inca o data, prin Pintea.

49 - Buceschi marcheaza si ne distantam la opt goluri.

48 - Luciana Marin marcheaza din nou pentru Romania, conducem cu 23-16.

47 - Luzumova inscrie de la 7 metri.

47 - Buceschi puncteaza si linisteste elanul cehoaicelor.

46 - Luciana Marin inscrie si avem 21-15.

45 - Jucam in inferioritate numerica si Cehia se apropie la 20-15.

42 - Cehia puncteaza de doua ori pentru 20-13 si Tadici cere time out.

41 - In sfarsit, punctam si noi, prin Buceschi: scorul este 20-12.

40 - Un nou gol al Cehiei, al cincilea consecutiv.

39 - Hrbkova puncteaza pentru 19-11.

38 - Cehia inscrie doua goluri consecutive si se apropie la 19-10.

36 - Cehia marcheaza petnru prima data in aceasta repriza, scorul este 19-8.

35 - Chiper marcheaza din nou, din pasa lui Dinca.

35 - Chiper inscrie de la 7 metri, avem 18-7.

34 - Doua goluri rapide pentru Romania: Ciuciulete si Dinca.

32 - Perianu inscrie primul gol al Romaniei din partea secunda.

30 - Incepe partea secunda!

30 - Pauza! Romania conduce cu 14-7!

28 - Neagu inscrie si conducem cu 14-7.

27 - Doua goluri rapide pentru ambele echipe, pentru noi a punctat Marin.

25 - Cehia marcheaza prin Vitkova, scorul este 12-6.

24 - Luciana Marin inscrie pentru prima data in aceasta partida.

21 - Dinca puncteaza pentru 11-5 si cehii cer time-out.

21 - Romania inscrie prin Aurelia Bradeanu.

17 - Neagu marcheaza si se face 9-5.

17 - Trei goluri rapide, scorul este 8-5. Pentru noi a marcat Pintea.

16 - Nechita face 7-3 si ne dezlantuim!

14 - Cristina Neagu marcheaza din 7 metri.

13 - Cristina Neagu marcheaza din nou si avem 5-3.

11 - Conducem pentru prima data in acest meci dupa reusita Adei Nechita.

11 - Dinca puncteaza si egalam la trei.

11 - Romania inscrie pentru 2-3 prin Cristina Neagu.

9 - Cehia marcheaza din nou, prin Khrenkova.

7 - Cehia face 2-1 prin Kneldikova, dupa cateva minute pline de ratari.

2 - Cehia egaleaza din 7 metri prin Luzumova.

2 - Romania inscrie primul gol al meciului prin Pintea.

1 - Incepe meciul!

Info: Meciul incepe la ora 20:15 si este televizat de Dolce Sport.

Inaintea ultimei runde, Romania ocupa locul 2 in grupa D, cu 6 puncte, doua mai putin decat liderul Germania.

In celelalte partide din grupe s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Tunisia - Australia 24-15, iar Ungaria - Germania 26-27.

Dupa victoria Germaniei, Romania se va clasa pe locul 2 in cazul in care va castiga meciul cu Cehia.

Liderul PSD îi răspunde lui Clotilde Armand: ”Să-și ia un avocat bun”
Premierul Marcel Ciolacu a reacţionat joi, 25 aprilie, la declaraţiile primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, transmiţându-i acesteia să îşi ia un avocat bun pentru că ”a încălcat...
Nicușor Dar îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
#Romania Cehia, #Romania Cehia LIVE, #Romania Cehia handbal, #televizare Romania Cehia handbal , #handbal feminin