Campionatul Mondial de handbal: Romania, invinsa de Germania dupa un meci electrizant

Marti, 10 Decembrie 2013, ora 19:30
23911 citiri

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa de Germania, scor 26-23, in grupa D a Campionatului Mondial din Serbia.

Fetele lui Gheorghe Tadici au pierdut dupa o ora de lupta, in care lipsa de concentrare din startul celor doua reprize ne-a fost fatala. Am ratat, in plus, si sase lovituri de la 7 metri, fapt ce ne-a ingreunat si mai mult misiunea.

Dupa doua victorii de incalzire in primele meciuri de la turneul final, pentru Romania a urmat un test de foc impotriva Germaniei, formatie cu care imparteam sefia grupei.

Nemtoaicele au inceput in forta confruntarea de la Novi Sad, avand un avans pe tabela de marcaj inca din primele minute. Tadici a incercat sa le trezeasca pe jucatoare printr-un time out rapid, in minutul 7, cand scorul era 4-1, insa nu a izbutit.

Germania a continuat sa controleze partida, iar in minutul 17 avea un avantaj de 5 goluri pe tabela (10-5). Norocul nostru s-a numit eliminarea lui Nadgornaja, care a reprezentat un moment de revenire.

Pe fondul superioritatii numerice, fetele lui Tadici s-au apropiat tot mai mult de Germania, iar in minutul 25 scorul devenea 11-10 in favoarea nemtoaicelor.

Avantajul de un gol s-a mentinut pana la pauza, cand Germania a condus cu 13-12, dupa o repriza in care am ratat de trei ori de la 7 metri.

Partea secunda s-a reluat in aceleasi coordonate precum cele din prima repriza. Germania a inceput in forta, a urmat o revenire din partea tricolorelor, numai ca la final nu am izbutit sa intoarcem rezultatul.

Pe fondul unei lipse de concentare incredibila, Germania a facut 20-14 in minutul 43 si se parea ca totul s-a terminat. Romania a avut o tresarire de orgoliu, astfel ca in minutul 53 avantajul germanelor devenise de doar doua goluri.

Din pacate, experienta nemtoaicelor si-a spus cuvantul pe final de meci, astfel ca scorul final a fost 26-23.

Dupa acest rezultat, Romania pierde sefia grupei D si se pregateste de un meci la fel de dificil, joi de la ora 20:15, impotriva Ungariei.

Marcatoarele Romaniei: Nechita - 6 goluri, Neagu (4), Perianu (3), Marin (3), Ciuciulete (3), Bradeanu (2), Ardean-Elisei (1) si Manea (1)

ROMANIA - GERMANIA 23-26

60 - Final de meci! Germania se impune cu 26-23!

59 - Ratam de la 7 metri prin Cristina Neagu!

58 - Doua goluri rapide, pentru noi inscrie Neagu. Scorul este 26-23.

56 - Incredibil, Muller marcheaza din nou si ne toaca marunt toate sperantele pe acest final de meci! Germania are 25-22!

55 - Ciuciulete marcheaza si ne apropiem din nou la doua goluri.

54 - Muller puncteaza din nou, a noua oara in acest meci...

53 - Nechita inscrie pe contraatac, scorul este 21-23!

51 - Suntem in continuare la trei goluri. Neagu inscrie din 7 metri, scorul este 20-23.

49 - Inscrie Bradeanu si suntem din nou la trei goluri in spate.

48 - Germania puncteaza prin Steinbach si are 22-18.

47 - Marcam trei goluri fulger prin Neagu (2) si Nechita si revenim in meci!

45 - Germania conduce cu 21-15, Tadici schimba portarul: intra Tolnai.

44 - In sfarsit, mai inscriem si noi, prin Bradeanu.

43 - Germania are 20-14, dupa golul lui Steinbach. Cea mai mare diferenta din acest meci.

41 - Muller inscrie al optulea ei gol din acest meci. Tadici cere time out!

40 - In sfarsit, marcam si noi! Perianu puncteaza pentru 14-18!

38 - Nadgornaja puncteaza pentru Germania si suntem condusi cu 18-13...

37 - Germania s-a distantat la patru goluri, 17-13! Toata munca din prima repriza se naruieste in cateva minute!

36 - Nechita rateaza de la 7 metri!

35 - Nechita inscrie din 7 metri!

34 - Germania puncteaza din nou, scorul este 16-12!

32 - Nadgorjana puncteaza si Germania are 15-12.

32 - Muller inscrie si Germania conduce cu 14-12.

30 - Se reia jocul!

Info: Scorul este actualizat instantaneu! Pentru a vedea actualizarile cat mai rapid apasati cat mai des tasta Refresh (F5).

30 - Pauza! Germania conduce cu 13-12 dupa o prima parte electrizanta!

29 - Ciuciulete inscrie pentru Romania, scorul este 12-13!

27 - Germania conduce cu 13-11 dupa golul lui Steinbach. Jucam in inferioritate numerica 2 minute!

26 - Nechita inscrie de la 7 metri!

26 - Germania conduce cu 12-10, din nou Muller! E de neoprit!

25 - GOOOOOOOL Romania! Perianu puncteaza din nou si suntem la 10-11!

24 - Perianu inscrie de la 9 metri, pozitie centrala! Dam semne tot mai mari de revenire!

23 - Germania puncteaza prin Muller si conduce cu 11-8.

22 - Inscriem din nou, prin Luciana Marin! 8-10 si suntem intr-o revenire extraordinara!

20 - Ciuciuleste marcheaza si ne apropiem la trei goluri!

18 - In sfarsit, marcam si noi! Prin Perianu! Scorul este 6-10!

18 - Marin rateaza un nou 7 metri! Jucam in superioritate pentru 2 minute.

17 - 10-5 pentru Germania, puncteaza din nou Muller.

17 - Doua goluri rapide, pentru noi a punctat Marin. Scorul este 5-9!

16 - Germania se desprinde la patru goluri dupa reusita lui Muller.

13 - Germania conduce cu 7-4 dupa golul lui Naidzinavicius. Ratam din 7 metri prin Marin!

11 - Doua goluri rapide: Manea pentru noi si Naidzinavicius pentru nemti.

10 - Germania face 5-3 dupa golul lui Augsburg.

9 - Ne apropiem la un singur gol dupa reusita lui Ardean-Elisei!

8 - Luciana Marin inscrie pentru Romania, scorul este 2-4.

7 - Naidzinavicius marcheaza pentru Germania. Incepem slab si cerem Time out!

6 - Muller puncteaza de la 9 metri, Germania conduce cu 3-1!

5 - Bradeanu rateaza de la 7 metri!

4 - Doua goluri rapide. Pentru noi inscrie Nechita, iar Althaus readuce Germania in avantaj.

4 - Germania inscrie primul gol din acest meci prin Muller.

1 - Incepe meciul!

Meciul incepe la ora 18:00 si este televizat de Dolce Sport.

In primele meciuri de la Campionatul Mondial, Romania a invins Tunisia cu scorul de 27-17 si Australia cu 32-13.

Dupa primele doua etape, Romania ocupa locul 1 in grupa D, cu 4 puncte, la egalitate cu Germania, dar cu un golaveraj mai bun.

Urmatorul meci al Romaniei este programat pe 12 decembrie, de la ora 20:15, impotriva Ungariei.

Diana Șoșoacă spune că a fost filmată la duș: "Dacă nu-mi dau demisia din funcţia de senator vor da filmări intime"
Senatoarea Diana Șoșoacă susține că a primit amenințări și este hărțuită, cu scopul de a-și prezenta demisia. Ea pretinde chiar că e șantajată cu filmări compromițătoare cu ea,...
ICCJ dezbate contestația depusă de Alianţa Dreapta Unită, după ce Biroului Electoral Central a respins protocolul său de constituire
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie va dezbate marţi contestaţia depusă de Alianţa Dreapta Unită la decizia Biroului Electoral Central de respingere a protocolului său de constituire....
#Romania Germania Live, #Romania Germania, #Romania Germania handbal, #televizare Romania Germania, #Romania Germania campionat mondial handbal , #handbal feminin