Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Campionatul Mondial de handbal: Romania zdrobeste Australia

Luni, 09 Decembrie 2013, ora 21:45
17796 citiri

Echipa de handbal feminin a Romaniei a obtinut o noua victorie categoria in grupa D a Campionatului Mondial, scor 32-13, in fata Australiei.

Fetele lui Gheorghe Tadici au profitat din plin de valoarea mai scazuta a adversarului, iar dupa doar noua minute de joc tabela salii din Novi Sad indica scorul 5-0.

Diferenta neta de valoare dintre cele doua echipe a facut ca romancele sa traiasca fara emotii meciul. Perianu si Ada Nechita au fost protagonistele primei parti, cu 4 respectiv 3 goluri, in timp ce australiencele au contat doar prin doua jucatoare: Bentiwtch si Potocki.

La pauza, Romania a intrat cu un avantaj de noua goluri (16-7), desi dupa desfasurarea jocului diferenta putea fi mult mai mare.

Australiencele au cazut complet dupa pauza, astfel ca dupa un sfert de ora fetele noastre aveau deja un avantaj de 15 goluri (24-9).

Pe final de meci, tricolorele au depasit cu mult obiectivul stabilit si au incheiat cu scorul de 32-13, golaverajul creat ducandu-ne pe primul loc in grupa D.

Campionatul Mondial de handbal: Rezultatele, programul si clasamentul din grupa Romaniei

Marcatoarele Romaniei: Ciuculete - 7 goluri, Parvut (5), Buceschi (5), Perianu (4), Nechita (3), Dinca, Pintea, Tacalie si Marin (cate 2).

Dupa doua runde, fetele lui Tadici au maximum de puncte, insa greul abia incepe. Marti, de la ora 18:00 in direct pe Ziare.com, Romania va intalni Germania.

ROMANIA - AUSTRALIA 32-13

60 - Final de meci!

57 - Ciuculete ajunge la a saptea reusita din acest meci! Conducem cu 32-13!

55 - Buceschi inscrie din 7 metri.

53 - Doua goluri rapide de ambele parti, pentru noi a punctat Ciuculete.

51 - Ciuculete puncteaza din nou si conducem cu 29-12.

49 - Nicoleta Dinca puncteaza si conducem cu 28-12.

48 - Marin inscrie din 7 metri, avem 27-12.

47 - Aneta Parvut inscrie din nou si ajunge la cota 5 in acest meci.

46 - Cook marcheaza pentru australience, scorul este 25-11.

46 - Doua goluri rapide de ambele parti. Pentru noi puncteaza Ciuculete.

45 - Se face 24-9! Inscrie din nou Buceschi.

44 - Avem superioritate numerica si marcam prin Tacalie pentru 23-9!

42 - Australiencele au cazut! Marcam si prin Buceschi!

41 - Punctam si prin Ciuculete! Pasa Tacalie si scorul devine 21-9!

40 - Adriana Tacalie marcheaza primul ei gol din acest meci.

39 - Potocki inscrie pentru australience si scorul este 19-9.

39 - Avem un avantaj de 11 goluri dupa reusita Lucianei Marin!

38 - Momente confuze, cu ratari de ambele parti. Conducem cu 18-8.

33 - Parvut se evidentiaza cu un nou gol si avem 18-7.

31 - Parvut marcheaza primul gol al Romaniei din partea secunda.

30 - Se reia jocul!

30 - Pauza!

30 - Bentwitch puncteaza in ultima secunda, scorul devine 16-7.

29 - Parvut inscrie cu sase secunde inainte de pauza.

29 - Australia marcheaza prin Potocki, scorul este 15-6.

26 - Parvut inscrie pe contraatac, conducem cu 15-5.

25 - Perianu inscrie din 7 metri, avem si superioritate numerica. Urmeaza un nou gol pentru Romania, marcat de Buceschi.

23 - Potocki puncteaza pe contraatac, scorul este 12-5 in favoarea Romaniei.

22 - Pintea inscrie din nou dupa o pasa a Lucianei Marin.

20 - Bentwitch este gasita excelent si face ca scorul sa devina 4-11.

20 - Buceschi puncteaza pentru Romania.

20 - Reusim sa marcam din nou, prin Pintea. 10-3 pentru Romania!

19 - Australia inscrie din 7 metri prin Potocki, scorul este 3-9.

15 - Ciuculete inscrie pe contraatac din pasa Adei Nechita.

13 - Doua goluri rapide de ambele parti. Pentru noi a inscris Tinca. Scorul este 8-2.

12 - Perianu face 7-1 si ajunge la a treia reusita din acest meci.

11 - Nechita continua meciul bun cu inca o reusita. Scorul este 6-1!

10 - Australiencele inscriu primul gol pentru ele din acest meci prin Bentwitch.

9 - Start excelent pentru fetele lui Tadici! Nechita inscrie si conducem cu 5-0!

7 - Gabriela Perianu inscrie de la 7 metri!

4 - Romania se desprinde rapid pe tabela: inscriu Ciuculete si Nechita, conducem cu 3-0!

2 - Gabriela Perianu inscrie primul gol pentru Romania.

1 - Incepe meciul!

Meciul incepe la ora 20:15 si este televizat de Dolce Sport.

In primul meci de la Campionatul Mondial, Romania a invins Tunisia cu scorul de 27-17.

Dupa prima etapa, Romania ocupa locul 2 in grupa D, cu 2 puncte, la egalitate cu Germania, dar cu un golaveraj mai slab.

Urmatorul meci al Romaniei este programat pe 10 decembrie, de la ora 18:00, impotriva Germaniei.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Romania Australia, #Romania Australia handbal, #Romania Australia LIVE, #Romania Australia Campionat Mondial handbal, #televizare Romania mondial handbal , #handbal feminin