Romania, invinsa clar de Danemarca la Campionatul Mondial

Duminica, 16 Ianuarie 2011, ora 22:40
6787 citiri

Nationala masculina de handbal a Romaniei a pierdut si cea de-a doua partida din cadrul Grupei C a Campionatului Mondial, "tricolorii" fiind invinsi fara drept de apel de Danemarca, scor 39-30.

"Deja-vu" este expresia care iti vine in minte dupa aceasta intalnire, elevii lui Vasile Stanga jucand exact ca in precedentul meci de la Mondiale, cu Croatia.

Romania a facut o prima repriza foarte buna, jucatorii aratand chiar ca au invatat din greselile facute pana acum. Atacul a mers mult mai bine, trecerea de la o faza de joc la cealalta s-a facut firesc si rapid iar in defensiva am ramas la fel de ermetici.

Miile de fani danezi ce au luat cu asalt sala pentru a-si urmari favoritii au putut vedea cum acestia au fost condusi si cu 4 goluri de Stamate, Novanc & Co.

Din pacate, visul s-a terminat imediat dupa pauza. Apararea nostra a fost ca si inexistenta iar in atac am platit tribut precipitarii. Pe nesimtite diferenta dintre Romania si Danemarca a crescut, ajungand la final la 9 goluri!

Pentru "tricolori", luni incepe cu adevarat competitia, Algeria fiind primul adversar in fata caruia sunt obligati sa castige pentru a spera la calificare.

Disputa dintre Romania si Danemarca a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Final de meci, Romania pierde clar partida cu Danemarca!

Min.58 Gol Simicu.

Min.57 Simicu finalizeaza un contraatac.

Min.56 Stamate reuseste sa marcheze.

Min.55 Festival de ratari din partea Romaniei, handbalistii nostri trecand pe langa gol din toate pozitiile.

Min.52 Reusim sa "legam" doua goluri consecutive, marcator Toma!

Min.51 Din nou marcheaza Muresan, omul care limiteaza proportiile acestei infrangeri pentru noi.

Min.50 Muresan mai bifeaza un gol cu o aruncare de la distanta.

Min.49 Reusim sa mai inscriem, insa caderea fizica este evidenta. Partida este jucata in favoarea danezilor.

Min.47 Sportivii nostri si-au pierdut complet luciditatea si increderea, danezii zburda pe teren si pot face scor.

Min.46 Elimnare de doua minute pentru Jurca.

Min.46 Muresan e omul reprizei pentru noi, fiind cel care isi asuma cele mai multe responsabilitati.

Timeout Romania, insa pare cam tarziu.

Min.45 Din pacate, "tricolorii" au cam terminat benzina si partida este in mare parte jucata.

Min.43 Selectionerul Stanga trebuie sa mute ceva in defensiva daca vrea sa ramanem in joc.

Min.41 Nu prea contam in defensiva de cateva minute iar danezii inscriu la foc automat.

Min.39 In sfarsit marcam prin Ghionea!

Min.38 Portarul adversarilor, Rasmussen, are o zi de exceptie!

Min.38 Ratam incredibil si le dam sansa nordicilor de a se distanta.

Min.37 Egalitate in ceea ce priveste eliminarile, Hanssen fiind trimis doua minute pe banca de rezerve.

Min.36 Moment greu pentru Romania, aflata la 3 goluri in spatele danezilor si cu un om mai putin pe teren doua minute.

Min.35 Ritm alert in acest debut de repriza secunda. Se greseste destul de mult in defensiva iar scorul ia proportii.

Min.33 Florea puncteaza din nou pe contraatac si restabileste egalitatea!

Min.32 Novanc inscrie primul gol pentru Romania in aceasta runda.

A inceput repriza secunda!

____________

PAUZA !!!

Min.30 Florea inscrie din 7 metri ultimul gol al primei reprize! Romania arata ca se poate!

Min.29 Goool Stamate! Suntem inca in meci!

Min.29 Din pacate, am cazut pe final de repriza, nordicii distantandu-se la 3 goluri.

Min.27 Gol Florea din 7 metri!

Min.27 Morgensen este eliminat doua minute dupa un fault tare la Muresan. Jucatorul nostru se resimte.

Min.26 Nordicii se despind din nou la doua goluri dupa greseli mari ale defensivei noastre.

Min.24 In sfarsit gol, autor Ghionea!

Min.23 Publicul fenomenal impinge Danemarca de la spate.

Min.22 Nu ne regasim de minute bune, Danemarca a egalat!

Min.20 Din pacate, danezii se apropie de doua goluri pe fondul ratarilor noastre.

Min.18 Si Simicu puncteaza! Avem 4 goluri avantaj!

Min.18 Stamate inscrie dupa un nou contraatac!

Min.18 Danezii revin cu gol.

Timeout Danemarca

Min.17 Inca un gol Florea!

Min.16 Superb! Florea trimite printre picioarele portarului danez si afvem un avantaj de doua goluri!

Min.14 Ghionea finalizeaza un contraatac si preluam conducerea!

Min.13 La fel ca in precedenta partida, incepem bine, insa de aceasta data atacul arata mult mai bine.

Min.11 Jurca loveste pe contraatac si Romania egaleaza!

Min.10 Jocul pe extreme pare ca merge mai bine, Florea punctand si el.

Min.9 Gol frumos marcat de Novanc, insa imediat suntem taxati pe contraatac.

Min.7 Florea reduce din diferenta transformand o lovitura de la 7 metri.

Timeout solicitat de Romania

Min.5 Platim tribut si de aceasta data atacurilor irosite cu nonsalanta, danezii lovind serios pe contraatac.

Min.3 "Tricolorii" incep si aceasta a doua intalnire foarte bine.

Min.1 A inceput meciul!

INFO: Danemarca a castigat ultimul trofeu important in 2008, la Campionatul European.

INFO: In prima partida, Romania a fost invinsa de Croatia.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Romania invinsa Danemarca, #Romania Danemarca LIVE, #Romania Campionat Mondial handbal, #nationala masculina handbal Romania , #handbal masculin