Campioana Romaniei, invinsa categoric in Liga Campionilor la handbal feminin

Sambata, 08 Februarie 2020, ora 17:00
6441 citiri

SCM Ramnicu Valcea a fost invinsa acasa de echipa maghiara Gyori Audi ETO KC, cu scorul de 29-20 (10-6), sambata, in Grupa principala 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana Romaniei a inceput foarte bine si a condus cu 2-0 si 3-1, iar jocul a fost echilibrat in continuare pana in minutul 20, 6-6, cand echipa maghiara s-a desprins pe tabela. Campioana Europei a marcat de patru ori la rand si a intrat la pauza cu un avantaj confortabil, 10-6.

Gyor a dominat repriza secunda si si-a marit constant avantajul, pana la noua goluri la un moment dat, 26-17, echipa oaspete castigand clar, cu 29-20.

Pentru echipa antrenata de Florentina Pera au marcat Asma Elghaoui 7 goluri, Cristina Florica 3, Irina Glibko 3, Marta Lopez Herrero 2, Alicia Fernandez Fraga 2, Ann Grete Norgaard 1, Samara Da Silva Vieira 1, Kristina Liscevic 1.

Pentru Gyor au inscris Veronica Kristiansen 9 goluri, Eduarda Amorim 5, Csenge Reka Fodor 4, Stine Oftedal 3, Kari Brattset 3, Anne Mette Hansen 2, Jana Knedlikova 1, Amanda Kurtovic 1, Dorottya Faluvegi 1.

Meciul a fost arbitrat de germancele Maike Merz si Tanja Kuttler, iar delegata EHF a fost marea jucatoare rusa Liudmila Bodnieva.

Gyori Audi ETO KC ocupa primul loc in grupa, cu 13 puncte, urmata de Brest Bretagne Handball, 11 puncte, Buducnost, 6 puncte, SCM Ramnicu Valcea, 4 puncte, IK Savehof, 2 puncte, RK Krim Mercator, 2 puncte. Primele patru clasate se califica in sferturi.

Sambata mai are loc meciul Buducnost Podgorica - RK Krim Mercator Ljubljana, iar duminica are loc partida Brest Bretagne Handball - IK Savehof.

In etapa urmatoare, pe 22 februarie vor avea loc partidele IK Savehof - Buducnost si Krim - SCM Ramnicu Valcea, iar in data de 23 februarie e programat jocul Brest Bretagne Handball- Gyori Audi ETO KC.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Ramnicu Valcea Liga Campionilor, #Ramnicu Valcea invinsa Gyor, #Liga Campionilor handbal feminin , #Liga Campionilor handbal