Campionatul European de handbal: Romania se califica in grupa principala dupa o victorie palpitanta

Joi, 11 Decembrie 2014, ora 20:45
29495 citiri

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat in grupa principala I a Campionatului European dupa victoria obtinuta in fata Ucrainei, scor 23-22.

Dupa remiza cu Danemarca, fetele lui Gheorghe Tadici aveau nevoie de doar un egal pentru a accede in grupa principala a turneului final, iar meciul cu Ucraina se anunta doar o repetitie. Ca si cu Danemarca, am dominat 50 de minute, insa finalul a fost dramatic.

Inceputul a fost unul in forta, iar dupa zece minute de joc scorul era 4-1 in favoarea noastra. Au fost multe ratari de ambele parti, dar ritmul jocului a fost la un nivel foarte bun.

Spre deosebire de meciul precedent, tricolorele au contat mai mult pe garda veche, Ardean si Bradeanu avand o prestatie foarte buna.

Fetele lui Tadici au reusit sa ramana in avantaj, chiar daca ucrainencele s-au apropiat la doua goluri la un moment dat. Astfel, scorul la pauza a fost 12-9 in favoarea noastra.

In partea secunda, sportivele noastre au continuat sa practice un joc consistent, cu un plus pentru portarul Denisa Dedu, care a avut cateva interventii fenomenale.

Asa se face ca Ucraina a avut o perioada de sapte minute fara gol marcat, in timp ce fetele noastre s-au desprins la 18-14 cu un sfert de ora inainte de final.

In ultimele 15 minute am avut insa palpitatii, intrucat Ucraina s-a transformat brusc. Adversarele noastre s-au apropiat la un gol cu un minut inainte de final, dar in cele din urma am castigat cu 23-22.

Romania s-a calificat astfel in grupa principala I, unde va intalni Spania, Ungaria, Norvegia, Danemarca si Polonia. In grupa principala, Romania intra cu un punct.

Meciurile din grupa principala I vor incepe sambata in direct pe Ziare.com.

ROMANIA - UCRAINA 23-22

60 - Romania castiga cu 23-22 si se califica in grupa principala!

59 - Ucraina inscrie ultimul gol prin Bolshenko.

59 - Cristina Neagu inscrie din 7 metri cu 31 de secunde inainte de final.

59 - Ucraina se apropie la un gol dupa reusita lui Glydko.

59 - Ucrainencele se apropie la doua goluri cu un minut si 40 de secunde ramas.

58 - Cristina Neagu face 22-19 din 7 metri.

54 - Borshenko face 21-19 de pe extrema.

54 - Crina Pintea este eliminata pentru doua minute.

53 - Cristina Neagu ia o actiune pe cont propriu si avem 21-18.

53 - Redka patrunde in viteza si face 20-18.

52 - Ucrainencele profita de o greseala din defensiva noastra si fac 20-17.

51 - Cristina Neagu inscrie din nou cu o reusita superba, scorul este 20-16.

50 - Nikolayenko inscrie din 7 metri.

48 - Redka patrunde in forta si inscrie pentru 19-15.

47 - Cristina Neagu marcheaza cu o aruncare puternica, avem 19-14.

45 - Ucraina nu a mai inscris de sase minute.

45 - Bradeanu marcheaza un gol superb dupa o aeriana a lui Chiper, avem 18-14.

44 - Denisa Dedu are trei interventii fenomenale, scorul ramane 17-14.

40 - Bolshenko arunca de pe extrema si scorul este 17-14.

38 - Neagu se inalta superb si duce scorul la 17-13.

36 - Chiper apare superb pe semicerc si face 16-13.

35 - Boshenko marcheaza dupa o gafa a defensivei si scorul devine 15-13.

35 - Chiper inscrie din nou din 7 metri, avem 15-12.

34 - Scorul este 14-12, Redka marcheaza pentru adversarele noastre.

33 - Doua goluri rapide de ambele parti, Neagu si Boshenko, scorul este 14-11.

32 - Nikolayenko arunca puternic, scorul este 13-10.

31 - Chiper inscrie in vinclu din sapte metri, avem 13-9.

30 - Se reia jocul!

30 - Pauza, conducem cu 12-9!

30 - Ardean inscrie cu 10 secunde inainte de pauza.

30 - Bolshenko inscrie din nou cu 30 de secunde inainte de pauza.

28 - Chiper inscrie din sapte metri.

25 - Ucraina duce scorul la 10-8 dupa reusita lui Nikolayenko din 7 metri.

24 - Ardean marcheaza pe contraatc si ea, avem 10-7.

24 - Luam gol pe contraatac, Borshenko duce scorul la 9-7.

22 - Chiper inscrie din 7 metri si conducem cu 9-6.

21 - Elisei marcheaza un gol rapid si avem 8-6.

20 - Ucraina se apropie la un gol dupa o reusita din 7 metri a lui Bolshenko.

19 - Cristina Neagu rateaza de la 7 metri.

17 - Chintoan face 7-5 pe contraatac.

16 - Nikolayenko inscrie din 7 metri.

15 - Perederiy marcheaza si ucrainencele se apropie la doua goluri.

"Pregateste sutul, pregateste sutul si dati suturi de gol, nu mai dati d-astea moi, anuntate" - Gheorghe Tadici catre jucatoare.

14 - Ucrainenii cer time-out.

13 - Cristina Neagu inscrie cu o aruncare bomba in vinclu, avem 6-3.

12 - Smbatian marcheaza din nou, scorul este 5-3.

11 - Tacalie arunca superb, bine plasat, si conducem cu 5-2.

11 - Smbatian marcheaza pentru ucraience, scorul este 4-2.

9 - Chintoan inscrie cu o bolta superba.

8 - Romania inscrie pe un nou contraatac, prin Bradeanu.

8 - Romania pleaca pe contraatac si face 2-1 prin Ardean. Avem si o superioritate numerica de doua minute.

5 - Bradeanu patrunde frontal si egaleaza la unu.

4 - Ucraina inscrie primul gol din 7 metri prin Borschenco.

4 - Tacalie este eliminata pentru doua minute.

4 - Inceput echilibrat, cu multe ratari de ambele parti.

1 - Incepe meciul!

Info: Meciul incepe la ora 19:15 si este televizat de TVR 2

Pentru a se califica in grupa principala I, nationala lui Gheorghe Tadici nu trebuie sa piarda aceasta partida.

Norvegia si Danemarca sunt deja calificate din grupa Romaniei.

In primele doua meciuri de la EURO, Ucraina a pierdut cu Danemarca si Norvegia. In schimb, nationala noastra a pierdut cu Norvegia si a facut egal cu Danemarca.

Gheorghe Tadici nu va putea conta in aceasta partida pe Ada Nechita, accidentata.

Intalnirea se disputa in Ungaria, la Debrecen.

Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
#Romania Ucraina LIVE, #Romania Ucraina handbal, #Romania Ucraina direct, #Romania Ucraina Campionat European handbal , #nationala handbal