Ce scrie presa din Ungaria dupa infrangerea cu Romania

Vineri, 06 Decembrie 2019, ora 15:00
22614 citiri

Presa din Ungaria reactioneaza dupa ce selectionata antrenata de Kim Rasmussen a fost invinsa de Romania si a ratat, astfel, calificarea in faza urmatoare a Campionatului Mondial de handbal feminin.

Jurnalistii maghiari considera ca diferenta a fost facuta in momentul in care Tomas Ryde a hotarat sa scoata portarul si sa joace faza ofensiva in 7 contra 6.

"Ungaria a ratat calificarea in ultimele secunde si va trebui sa ne multumim cu Cupa Presedintelui...", scrie Nemzeti Sport.

"Romancele pareau la pamant in prima repriza, insa in partea secunda ofensiva noastra a devenit inexacta. Adversarele au scos, apoi, portarul si am avut parte de un meci complet schimbat, castigat in ultimele secunde de Romania", continua sursa citata.

Romania s-a calificat, vineri, in faza urmatoare a Campionatului Mondial de handbal feminin, dupa o revenire senzationala in meciul cu Ungaria.

"Tricolorele" au fost conduse cu 6 goluri la pauza, insa au facut o repriza secunda incredibila si s-au impus cu 28-27 (10-16).

Golul victoriei a fost reusit de Cristina Neagu la ultima faza, dintr-o lovitura de la 7 metri.

Vezi si: Situatia finala in grupa Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin: Ce urmeaza pentru "tricolore"

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#presa Ungaria infrangere Romania, #Ungaria Romania Mondial handbal , #nationala handbal