Campionatul European de handbal: Romania invinge dramatic Germania si incheie turneul pe locul 5

Vineri, 16 Decembrie 2016, ora 18:14
43266 citiri

Romania a invins vineri selectionata Germaniei, scor 23-22, in meciul pentru locul 5 la Campionatul European de handbal feminin. Golul victoriei a fost inscris cu trei secunde inainte de final de Cristina Zamfir, care s-a accidentat la aceasta faza.

Meciul a fost unul strans, cu cele doua echipe trecand pe rand in avantaj. Daca la pauza scorul a fost 11-11, cu cateva secunde inainte de final tabela arata 22-22.

Romania a avut chiar si trei goluri in fata, la inceputul partii a doua, insa Germania a revenit si a preluat conducerea. In minutul 57, scorul era 22-21 pentru adversarele noastre, insa romancele, fara Cristina Neagu si Paula Ungureanu, au reusit sa revina decisiv.

Eroina si golghetera Romaniei a fost Cristina Zamfir, care a marcat si golul victoriei, faza la care ea si portarul advers s-au accidentat, insa dupa cateva minute de spaima in randul jucatoarelor si al spectatorilor cele doua s-au ridicat, fara a fi ceva grav.

Denisa Dedu a prins iarasi o zi buna, in timp ce al treilea portar al nationalei, Iulia Dumanska, a aparat cele doua lovituri de la 7 metri pentru care a fost trimisa in teren.

La capitolul minusuri poate fi trecuta lipsa de concentrare din defensiva, de multe ori Germania inscriind imediat dupa ce a primit gol.

Romania incheie astfel pe locul 5 Campionatul European din Suedia, avand insa parte de adversari dificili atat in prima faza a grupelor, cat si in Grupa Principala.

Romania - Germania 23-22

60 - Eroina Romaniei din aceasta partida, Cristina Zamfir, a inscris golul victoriei cu trei secunde inaintea finalului, insa jucatoarea noastra s-a accidentat grav, lovindu-se cu umarul stang de bara portii Germaniei! Jucatoarele noastre s-a speriat!

60 - Laslo egaleaza la 22! Antrenorul germancelor a cerut time-out. Mai sunt 30 de secunde, cu Germania in atac.

57 - Germania revine in avantaj, cu mai putin de 4 minute inainte de finalul celor 60 de minute de joc.

55 - Chiper reuseste sa egaleze la 21.

54 - Dumanska apara a doua lovitura de la 7 metri! Ambros Martin, selectionerul Romaniei, cere time-out.

51 - Germania preia din nou conducerea, iar golul vine tot dintr-o lovitura de la 7 metri.

49 - Iulia Dumanska apara lovitura de la 7 metri a Germaniei! Interventie foarte buna a debutantei de 20 de ani, originara din Ucraina.

48 - Nu reusim sa ne distantam mai mult, iar romancele sunt iarasi egalate. Se merge umar la umar in aceasta repriza a doua.

47 - Chiper a readus echipa noastra in avantaj, din lovitura de la 7 metri.

46 - Pintea marcheaza pentru a treia oara, insa pe contraatac adversarele obtin aruncare de la 7 metri, iar germancele egaleaza din nou!

44 - Romania rezista atacurilor germane si conducem din nou la un gol distanta, insa Germania egaleaza imediat.

42 - Geiger inscrie pentru echipa noastra, insa din nou luam gol imediat pe contraatac! 17-17 este scorul.

41 - Din nou 7 metri pentru Romania. Udristioiu rateaza de data aceasta.

39 - Udristioiu a inscris din lovitura de la 7 metri si a readus nationala noastra in avantaj!

37 - E si randul Germaniei sa aiba trei goluri consecutive marcate, egaland la 15.

36 - Germancele se apropie la doar un gol, relaxare in defensiva noastra.

35 - Romania conduce cu trei goluri avans, pentru prima oara in aceasta partida, dupa inca un gol inscris de Szucs!

34 - Al treilea gol consecutiv pentru Romania, prin Udristioiu!

33 - Szucs ne duce pentru prima oara in avantaj in aceasta parte a doua a jocului.

32 - Pintea reuseste sa egaleze la 12.

31 - Germania inscrie pentru prima oara in aceasta repriza.

A inceput repriza a doua!

-------------------------------------

Pauza! Scorul este egal, 11-11, in meciul contand pentru locul 5 la Campionatul European din Suedia

30 - Madalina Zamfirescu ne aduce din nou in avantaj! Conducem cu 11-10.

29 - Chiper egaleaza la 10, iar la faza urmatoare o jucatoare din Germania trimite mingea in bara transversala.

28 - Jucatoarele noastre sunt neatente in defensiva si permit adversarelor sa revina in avantaj. Romania primeste insa lovitura de la 7 metri la faza urmatoare.

27 - Zamfir este insa intr-o zi mare, reusind inca un gol, al saselea in aceasta partida!

27 - Romania este din nou condusa pe tabela de amarcaj.

26 - Germania egaleaza la 8.

25 - Iuganu ne-a readus in avantaj, dar la faza urmatoare s-a dat lovitura de la 7 metri pentru Germania.

23 - Zamfir inscrie din nou, dar adversarele noastre dau gol pe contraatac. Scorul este 7-7.

22 - Germania egaleaza la 6.

21 - Dedu este din nou in mare forma!

19 - Florina Chintoan inscrie si ea si Romania este din nou in avantaj.

16 - Al treilea gol pentru Cristina Zamfir, egalam la 5!

16 - Germania este din nou in avans pe tabela de marcaj, dupa o eroare in defensiva noatra.

15 - Egalam la 4, Udristioiu inscrie de la 7 metri!

14 - Zamfir inscrie din nou, ne apropiem la doar o reusita in spatele Germaniei.

12 - Romancele sunt conduse acum la doua goluri.

11 - Germania preia din nou conducerea.

8 - Laslo egaleaza imediat pentru nationala noastra.

8 - Germancele preiau conducerea, Dedu este pacalita in aceasta faza.

6 - Eliza Buceschi a ratat prima aruncare de la 7 metri a acestei partide.

5 - Germania egaleaza la 1, Denisa Dedu este invinsa pentru prima oara in aceasta partida.

2 - Zamfir deschide scorul.

1 - A inceput meciul!

16:39 - Echipele au intrat pe teren si se vor intona cele doua imnuri nationale.

INFO: Nationala tarii noastre nu conteaza in acest meci pe cea mai buna handbalista a lumii, Cristina Neagu, si pe portarul Paula Ungureanu.

Cristina Neagu conduce detasat clasamentul golgheterelor, cu 46 de reusite, cu 11 mai multe decat daneza Stine Jorgensen.

INFO: Romania a ratat sansa calificarii in semifinalele Campionatului European de handbal feminin dupa ce a pierdut meciul cu Danemarca, miercuri seara, scor 21-17, in Grupa Principala II.

INFO: Romania si Germania au ratat calificarea in semifinalele competitiei, dupa ce au terminat pe locul 3 in Grupele Principale.

INFO: Semifinalele vor fi Olanda - Danemarca, de la ora 19:15 si Franta - Norvegia, de la ora 21:45

INFO: Partida incepe la ora 16:45 si este televizata de TVR 2.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Romania invinge Germania handbal, #Romania loc 5 European handbal, #Romania Germania live text, #Romania Germania direct, #Romania Germania loc 5 Campionatul European, #Romania Germania European handbal , #nationala handbal