Campionatul Mondial de handbal: Romania a invins Ungaria

Joi, 12 Decembrie 2013, ora 21:45
23884 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a castigat, scor 21-17 (8-10), intalnirea disputata joi seara cu reprezentativa similara a Ungariei, in cadrul Grupei D a Campionatului Mondial din Serbia.

"Tricolorele" antrenate de Gheorghe Tadici au obtinut o victorie superba in fata favoritei la castigarea grupei, marea rivala Ungaria, care a fost sustinuta de o galerie impresionanta, formata din aproximativ 5.000 de suporteri, foarte galagiosi si duri la adresa Romaniei.

La Novi Sad, romancele, care veneau dupa infrangerea cu Germania, au intrat mai greu in meci si prima repriza a fost controlata de unguroaice, la care Anita Gorbicz a facut o noua partida mare. La pauza s-a intrat cu un avantaj de doua goluri pentru Ungaria, 10-8.

Dupa pauza, insa, fetele noastre au preluat fraiele intalnirii si unguroaicele au fost surclasate evident. Neagu a fost cea mai buna jucatoare din tabara noastra, cu cinci reusite si numeroase pase decisive. S-a mai remarcat si Valentina Ardean Elisei, cu trei goluri marcate.

Golurile nationalei noastre: Cristina Neagu (5 goluri), Valentina Ardean-Elisei (3), Ada Nechita, Aurelia Bradeanu, Luciana Marin, Oana Manea, Laura Chiper si Eliza Buceschi, cu cate doua goluri, in timp ce Adriana Tacalie a punctat o data.

O victorie pretioasa pentru Romania, cu care avem mai multe sanse sa evitam o adversara puternica in optimi, precum Norvegia sau Spania.

Situatia in grupa Romaniei la Mondialul de handbal feminin: Rezultate, clasament si program

In ultimul meci al grupei, Romania va intalni Cehia, vineri, de la ora 20:15, in direct pe Ziare.com.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre reprezentativele nationale feminine de handbal ale Romaniei si Ungariei, din cadrul Grupei D a Campionatului Mondial din Serbia.

Desfasurarea partidei:

FINAL Romania invinge Ungaria cu 21-17.

min.59 - Cristina Neagu marcheaza cu o aruncare superba.

min.59 - 2 minute de suspendare in tabara maghiara.

min.58 - Time-out cerut de Tadici.

min.58 - Unguroaicele reduc din diferenta.

min.57 - Time-out cerut de antrenorul Ungariei.

min.57 - GOOOL ROMANIA! Ardean ne duce la 4 goluri in fata.

min.56 - Chiper inscrie de la 7 metri si avem 3 goluri avans cu 4 minute ramase de jucat.

min.55 - Time-out cerut de Gheorghe Tadici.

min.54 - Valentin Ardean-Elisei inscrie si ne distantam pentru prima oara la doua goluri.

min.53 - Laura Chiper marcheaza pe contraatac.

min.49 - Gorbicz transforma un 7 metri.

min.48 - Tomori inscrie, dar Neagu raspunde imediat.

min.47 - Time-out cerut de antrenorul Ungariei.

min.47 - Buceschi marcheaza de la 7 metri si preluam conducerea.

min.45 - Egalam prin Ada Nechita.

min.44 - Bradeanu marcheaza si ne apropiem la un gol.

min.43 - In sfarsit, Gorbicz mai si rateaza. Penalti aparat.

min.42 - Perianu, eliminata doua minute.

min.42 - Aproape imediat, Marin reduce din handicap.

min.41 - Inscrie Ungaria prin Verten.

min.39 - Oana Manea sparge si ea gheta.

min.38 - Gorbicz raspunde imediat.

min.38 - Eliza Buceschi marcheaza pentru Romania.

min.37 - Ungaria se distanteaza la trei goluri.

min.34 - Gorbicz, de neoprit. Puncteza cu o aruncare de la 9 metri.

min.33 - Neagu marcheaza de la 7 metri.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------------

PAUZA: Romania - Ungaria 8-10

min.29 - In ultima secunda, unguroaicele primeste o lovitura de la 7 metri, transformata de Gorbicz.

min.29 - Neagu arunca frumos si Romania se apropie din nou la un gol.

min.29 - Ada Nechita inscrie pe contraatac.

min.28 - Ungaria marcheaza pentru a treia oara consecutiv si conduce in acest moment cu 9-6.

min.26 - Zacsik mareste diferenta la doua goluri pentru unguroaice.

min.25 - Gorbicz puncteaza de la 7 metri.

min.24 - O noua eliminare pentru Tacalie.

min.23 - Georgiana Ciuculete marcheaza pentru Romania.

min.22 - O noua reusita pentru Anita Gorbicz.

min.19 - Adriana Tacalie, eliminata pentru doua minute.

min.19 - Bradeanu egaleaza situatia pe tabela de marcaj.

min.16 - Tacalie primeste de la Nechita si scorul devine 4-5.

min.16 - Valentina Ardean-Elisei arunca bine si reduce din handicap.

min.15 - Gorbicz inscrie dintr-o lovitura de la 7 metri pentru 5-2 in favoarea unguroaicelor.

min.13 - Cristina Neagu marcheaza cu o aruncare de la 9 metri.

min.12 - Gheorghe Tadici cere un time-out.

min.11 - Un nou gol pentru Ungaria, prin Zacsik.

min.7 - Unguroaicele se distanteaza la doua goluri.

min.6 - Suspendare de doua minute in tabara noastra, pentru Luciana Marin.

min.5 - O noua lovitura de la 7 metri pentru noi. De aceasta data, Marin rateaza.

min.4 - Ungaria revine imediat in avantaj, prin Cifra.

min.3 - Marin egaleaza de la 7 metri.

min.2 - Gorbicz deschide scorul pentru Ungaria.

ora 20:15 - STARTUL MECIULUI

INFO: Partida are loc la Novi Sad si e transmisa in direct la TV de Dolce Sport.

INFO: Este cel de-al patrulea meci al "tricolorelor" in grupa. Pana acum au inregistrat urmatoarele rezultate: 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia si 23-26 cu Germania.

INFO: Lotul deplasat de selectionerul Gheorghe Tadici in Serbia:

Paula Ungureanu, Denisa Dedu si Mirela Nechita - portari;

Valentina Ardean Elisei si Nicoleta Dinca - extreme stanga;

Adriana Nechita, Aneta Parvut si Laura Chiper - extreme dreapta;

Cristina Neagu, Luciana Marin, Aurelia Bradeanu, Adriana Tacalie, Cristina Zamfir si Gabriela Perianu - linia de 9 metri;

Oana Manea, Crina Pintea si Gabriela Ciuciulete - pivoti.

Campionatul Mondial de handbal feminin are loc in perioada 6-22 decembrie.

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
#Romania invins Ugaria handbal, #Romania castigat meci handbal Ungaria, #LIVE handbal feminin Romania Ungaria, #Romania Ungaria Campionat Mondial handbal , #nationala handbal