Romania castiga la Campionatul European dupa un meci aproape perfect

Luni, 03 Decembrie 2018, ora 20:28
25380 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut a doua victorie la Campionatul European din Franta,

Luni seara, fetele pregatite de Ambros Martin au trecut cu scorul de 29-24 de surpriza primei etape, reprezentativa Germaniei.

Duelul de la Brest parea unul extrem de complicat dupa ce nemtoaicele au uimit pe toata lumea sambata, atunci cand au invins la limita Norvegia si si-au depus candidatura pentru calificarea in grupele principale.

Partida a fost una controlata de jucatoarele noastre, care au preluat conducerea si nu au mai cedat-o pana la finalul celor 60 de minute de joc.

Prima repriza a fost una pentru istorie, Cristina Neagu punctand de cinci ori si urcand pe primul loc in topul golgheterilor all-time de la Campionatul European.

Partea secunda a venit cu un usor forcing al Germaniei, pe fondul relaxarii noastre, adversarele apropiindu-se la numai doua goluri la un moment dat.

Am gestionat insa excelent momentul si, ajutati de o Denisa Dedu in zi excelenta, am construit o diferenta ce a ajuns si pana la 9 goluri. Buceschi, si ea in mare forma, a fost golghetera partidei, cu 11 reusite.

Romania s-a impus cu 29-24, o diferenta confortabila, si fetele noastre se gandesc deja la grupele principale de la Euro 2018.

Romania - Germania 29-24

Min.60 Finalul partidei! Romania castiga!

Min.60 Gol Pintea!

Min.59 Gol Florica si meciul este jucat! Romania va avea doua victorii.

TIME-OUT pentru Romania.

Min.58 Se apropie la patru goluri nemtoaicele.

Min.57 Ne relaxam putin pe final, insa avansul de pe tabela pare suficient.

Min.55 Buceschi scoate un 7 metri si tot ea il transforma.

Min.53 Gol Pintea si iesim dintr-o perioada mai grea.

Min.49 Laslo inscrie si ea din poarta in poarta! Sunt 9 goluri diferenta acum (25-16)!

TIME-OIT cerut de Germania.

Min.48 Udristoiu scoate 7 metri si Buceschi inscrie!

Min.46 Gol din poarta in poarta marcat de portarul nostru, Denisa Dedu! Opt goluri diferenta pe tabela (23-15).

Min.45 Eliza Buceschi puncteaza din nou de la 7 metri.

Min.41 Udristoiu inscrie si ne distantam la sase goluri!

Min.40 Eliza marcheaza din nou si scoate si o eliminare! Ce meci face Buceschi!

Min.39 Gol Pintea si ne distantam la 5 goluri (19-14)!

Min.38 Buceschi marcheaza si ajunge la cota 7 reusite in aceasta partida.

Min.37 Nu reusim sa ne distantam la mai mult de 3-4 goluri si am putea avea emotii pe final de meci.

Min.34 Buceschi inscrie de la 7 metri si ne distantam la 4 goluri (16-12).

Min.32 Pintea marcheaza primul gol romanesc din aceasta parte secunda.

Min.31 Incepe partea secunda!

__________

Min.30 Finalul primei reprize! Nu reusim sa marcam la ultimul atac si avem noroc pe posesia Germaniei. 14-11 e scorul pauzei!

TIME-OUT cerut de selectionerul Romaniei.

Min.27 Neagu inscrie intr-un moment important! Cristina a devenit acum golgheterul all-time al campionatului european1

Min.25 Pierdem un tempo pe final de repriza si Germania se apropie la doua goluri (12-10).

Min.20 Cursa fenomenala pe tot terenul a lui Geiger si gol minunat!

Min.17 Inca un gol marcat de Neagu!

Min.16 Gol marcat de Neagu, insa nu reusim sa ne aparam bine.

Min.15 Primim gol de la 7 metri si suntem nevoiti sa jucam in inferioritate doua minute.

Min.13 Suntem in superioritate numerica si marcam prin Buceschi.

TIME-OUT solicitat de selectionerul Norvegiei.

Min.7 Florica inscrie si ea!

Min.5 Sut naprasnic al lui Neagu si e gol! Patru goluri diferenta in acest moment (5-1).

Min.4 Frumoasa schema romancelor si Udristoiu marcheaza din extrema!

Min.4 Gol din nou Geiger, insa si nemtoaicele inscriu dupa o repunere rapida.