Romania se califica magnific in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

Miercuri, 16 Decembrie 2015, ora 23:35
149649 citiri

Echipa nationala a Romaniei a obtinut o calificare magnifica in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, miercuri seara, dupa ce a invins echipa tarii gazda, Danemarca, scor 31-30, la capatul prelungirilor.

Meciul a fost unul extrem de tensionat, probabil cel mai tensionat de la acest campionat mondial, jucatoarele noastre conducand la o mica diferenta aproape tot meciul, cu exceptia unui minut din prelungiri, cand au fost conduse.

Prima repriza a fost la discretia romancelor, care au reusit sa termine in avantaj, scor 13-10. De altfel, "tricolorele" nu au condus in niciun moment la mai mult de trei goluri distanta, fiind egalate de cateva ori.

Cristina Neagu a rabufnit dupa calificare: Sa le fie rusine!

Cu o Cristina Neagu fabuloasa, marcatoare a 15 goluri, Romania a fost insa egalata la capatul reprizei a doua, scor 27-27, dupa ce ultimul minut a fost de-a dreptul dramatic. Danezele au ratat o lovitura de la 7 metri, dar imediat au obtinut inca una si au reusit sa egaleze. Cu cateva secunde inainte de finalul celor 60 de minute, Romania a atacat si a obtinut si ea o lovitura de la 7 metri in chiar ultima secunda, insa Neagu a ratat-o.

Romania, in semifinale la Mondialul de handbal: Reactia selectionerului Tomas Ryde

In prima repriza de prelungiri, danezele au preluat conducerea pentru prima oara, pentru scurt timp, dar romancele au rezistat psihic si fizic si au reusit sa revina la conducere. In ultimul minut al prelungirilor, danezele au egalat la 30, iar Ada Nechita a reusit, in ultimele secunde, sa marcheze golul castigator.

Campionatul Mondial de handbal: Cine e Norvegia, adversara Romaniei din semifinale

Campionatul Mondial de handbal: Rezultatele din sferturi si programul semifinalelor

Din randul "tricolorelor" s-au remarcat mai ales Paula Ungureanu, Ada Nechita, Eliza Bucenschi si Aurelia Bradeanu, in frunte cu magnifica Cristina Neagu.

A fost o victorie fabuloasa a Romaniei, care va intalni in semifinale, vineri seara, de la ora 21:45, in direct pe Ziare.com, echipa Norvegiei. Cu nordicele ne-am intalnit deja in faza grupelor, unde ne-au invins fara probleme.

Romania - Danemarca 31-30

GOOOOOL Ada Nechita in ultima secunda!! Suntem in semifinale!!!

Min 70 - Danemarca egaleaza la 30.

Min 69 - Ratam un atac si danezele revin pe contraatac.

Min 68 - Apara Paula Ungureanu si deviaza in bara!!

Min 67 - Un nou gol Neagu! Conducem cu un gol avans!

Min 66 - Gol norocos al danezelor.

S-a incheiat prima repriza de prelungiri.

Min 65 - Atac prelungit al "tricolorelor", fara gol insa.

Min 63 - Gol Bradeanu!! Preluam din nou conducerea!

Min 62 - Danezele preiau conducerea pentru prima oara in aceasta partida. Egaleaza Eliza Buceschi si scoate si eliminare de doua minute pentru o adversara.

Min 61 - Au inceput prelungirile!

Cristina Neagu rateaza lovitura de la 7 metri care ne-ar fi dus in semifinale, in ultima secunda!!! Urmeaza prelungiri.

Min 60 - Aruncare de la 7 metri si pentru Danemarca, apara Paula Ungureanu, dar e din nou aruncare! E gol la a doua aruncare si egalitate la 27.

Min 59 - Aruncare de la 7 metri pentru Romania, scoasa de Bradeanu. Neagu inscrie!!!

Min 58 - Cristina Neagu e formidabila, marcheaza din nou, cu doua minute inainte de finalul meciului!

Min 58 - Danezele egaleaza la 25.

Min 56 - Gol superb al Cristinei Neagu!

Min 55 - Apara excelent Paula Ungureanu!

Min 54 - Danemarca reuseste sa egaleze.

Min 53 - Danezele se apropie din nou la un singur gol.

Min 51 - Neagu marcheaza pentru a 11-a oara! E magnifica in acest meci!

Min 50 - Inscrie si Oana Manea! Dar daneze inscriu imediat.

Min 49 - Inca un gol al Adei Nechita! Time-out cerut de antrenorul Danemarcei.

Min 48 - Lovitura de la 7 metri si gol pentru Danemarca.

Min 47 - Gol superb al Elizei Buceschi, din unghi foarte inchis!

Min 46 - Vine repede replica jucatoarelor noastre, care inscriu prin Ada Nechita!

Min 46 - Danezele reusesc sa egaleze, in superioritate numerica.

Min 44 - Danemarca inscrie de la 7 metri si revine la un gol in spatele Romaniei.

Min 42 - Inca un gol pentru Neagu si eliminare de doua minute pentru daneze.

Min 40 - Primim gol in inferioritate numerica, dar "tricolorele" conduc cu 18-16.

Min 39 - Cristina Neagu e de neoprit! Inscrie din unghi, de pe partea stanga a atacului, si revenim la trei goluri distanta.

Min 38 - Aurelia Bradeanu inscrie si ea, dupa ce danezele reusisera sa dea gol in dubla inferioritate.

Min 37 - Ada Nechita marcheaza si ea! Conducem cu 16-13.

Min 36 - Cristina Neagu continua sa faca spectacol - a marcat de la 7 metri, dupa o faza in care a pasat catre Manea, care a fost faultata si a obtinut lovitura si inca o eliminare pentru doua minute.

Min 35 - Eliminare de doua minute pentru o daneza, dupa un fault la Oana Manea.

Min 34 - Neagu inscrie iarasi si revenim in avantaj.

Min 32 - Start lansat de repriza a doua pentru gazdele turneului, care marcheaza inca o data si reduc diferenta la un singur gol. Un minut mai tarziu, danezele egaleaza.

Min 31 - Gol Danemarca, de la 7 metri, si evoluam cu o jucatoare in minus.

Incepe repriza a doua

Pauza - Neagu marcheaza inca o data si conducem la jumatatea meciului cu 13-10!

Min 30 - Ne aparam bine in inferioritate numerica.

Min 29 - Cristina Neagu e fenomenala in acest meci si duce scorul la 12-10!

Min 27 - Marcheaza din nou danezele, se merge umar la umar in acest meci, iar Neagu inscrie din nou, dupa o patrundere frumoasa.

Min 26 - Buceschi paseaza superb pentru Oana Manea, care marcheaza!

Min 25 - Danezele egaleaza din nou, din lovitura de la 7 metri.

Min 24 - Neagu joaca foarte bine si marcheaza din nou.

Min 23 - Egaleaza din nou Danemarca.

Min 22 - Gol Aurelia Bradeanu! Preluam din nou conducerea.

Min 21 - Nu mai reusim sa marcam, desi avem un om in plus.

Min 20 - Danemarca egaleaza, Tomas Ryde cere time-out.

Min 18 - Paula Ungureanu apara din nou excelent! Portarul Romaniei se afla intr-o noua zi mare.

Min 17 - Cristina Neagu trimite in bara, de la 7 metri.

Min 16 - Inca un gol al danezelor, scorul devine 7-6 pentru Romania.

Min 15 - Danezele reduc din diferenta, dar reusim sa marcam imediat.

Min 13 - Marcheaza Eliza Buceschi, revenim la doua goluri in fata danezelor.

Min 11 - Danemarca inscrie pe contraatac, dupa o ratare a lui Neagu, si egaleaza la 4. Lovitura de la 7 metri pentru Romania, la faza imediat urmatoare si conducem din nou.

Min 10 - Inscriu si danezele de la 7 metri.

Min 8 - Gol Cristina Neagu, de la 7 metri! Conducem iar cu doua goluri in fata. La faza urmatoare, Paula Ungureanu apara din nou foarte bine.

Min 7 - Bara a danezelor, iar Buceschi scoate o lovitura de la 7 metri.

Min 5 - Danezele reusesc si ele sa inscrie, publicul creeaza o atmosfera extraordinara. Romancele marcheaza insa rapid pe contraatac si refac diferenta de doua goluri.

Min 4 - Elisei marcheaza si ea, dupa ce Ungureanu are inca o parada foarte buna!

Min 3 - Paula Ungureanu are o interventie foarte buna, cele doua echipe se tatoneaza in continuare. Oana Manea deschide scorul!

21:45 - A inceput partida!

21:40 - Cele doua echipe au iesit de la vestiare si se intoneaza imnurile.

INFO: "Tricolorele" s-au calificat in sferturi dupa ce au trecut cu 25-22 in optimi de campioana mondiala, Brazilia, intr-un meci mare facut de jucatoarele noastre. In Grupa D, Romania a castigat primele doua partide si le-a pierdut pe urmatoarele trei, terminand pe locul 4.

Romania obtine o calificare fantastica in sferturile Campionatului Mondial de handbal

INFO: Danemarca s-a calificat in sferturi dupa o victorie lejera, scor 26-19, impotriva Suediei. In Grupa A, danezele au terminat pe locul 3, dupa trei victorii in primele meciuri si doua infrangeri pe final cu echipele ce au depasit-o in clasament, Ungaria si Muntenegru.

Romania, meci crucial in sferturi la Campionatul Mondial de handbal

INFO: Ultimul meci direct a fost in urma cu un an, in faza grupelor Campionatului European, scorul de atunci fiind 29-29. Ultima victorie a Danemarcei a avut loc tot la un campionat european, in 2010, scor 25-22, tot in faza grupelor, insa jucatoarele noastre si-au luat revansa in meciul pentru locul 3, cand au invins cu 16-15.

Campionatul Mondial de handbal: Programul complet al meciurilor din sferturile de finala

INFO: Castigatoarea acestei partide va intalni in semifinale invingatoarea dintre Norvegia si Muntenegru. In cealalta semifinala se vor intalni Olanda si Polonia. Indiferent de rezultatul meciului cu Danemarca, echipa nationala a Romaniei va mai evolua inca doua meciuri la acest turneu final, vineri si duminica, toate meciurile din aceste zile urmand sa conteze pentru stabilirea clasamentului final al Campionatului Mondial.

INFO: Partida va putea fi urmarita la TV pe postul DolceSport.

Politicienii români care au fost țintiți de hackeri sprijiniți de Rusia. „Agresiunile se desfășoară împotriva demnitarilor vocali”
Războiul hibrid dus de Rusia afectează și politicienii români. Mai multe grupuri de hackeri sprijiniți de Rusia, China și Iran au avut ca țintă în ultimii ani politicieni și oficiali...
Horia Constantinescu, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, renunță la funcție
Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Horia Constantinescu, renunţă la funcţie după ce a devenit candidatul PSD la Primăria Constanţa. El precizează că...
#Romania Danemarca sferturi Campionatul Mondial, #Romania Danemarca LIVE, #Romania Danemarca handbal, #Romania Danemarca sferturi handbal, #Romania Danemarca direct , #nationala handbal