Romania, eliminata dramatic de la Campionatul Mondial de handbal

Luni, 12 Decembrie 2011, ora 20:23
23902 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost eliminata de la Campionatul Mondial gazduit de Brazilia dupa ce a pierdut dramatic intalnirea din "optimi" cu reprezentativa Croatiei, scor 27-28.

Venita dupa evolutii mai mult dezamagitoare in faza grupelor, nationala noastra a abordat intalnirea din optimi cu o alta "fata", aratand tot mai mult cu formatia puternica pe care o stia toata lumea. Mai exacte in defensiva si mai incisive in atac, elevele lui Voina au incercat sa spele rusinea si sa "prinda" sfertul de finala cu Norvegia.

Primele minute ale disputei au fost mai slabe pentru "tricolore", insa odata cu trecerea timpului jucatoarele noastre au pus stapanire pe meci, scorul la pauza fiind unul net favorabil Romaniei, 18-15.

Din pacate, debutul partii secunde a fost unul de cosmar, fetele lui Voina avand 10 minute in care nu au marcat nici macar un gol permitandu-le adversarelor sa revina pe tabela si sa preia conducerea.

Din fericire, un incident tehnic ce a dus la caderea instalatiei de nocturna a provocat o pauza fortata de un sfert de ora, perioada in care handbalistele noastre s-au regasit.

Partida s-a reluat si cele doua echipe au alernat la conducere pana spre final, cand a avul loc faza care a decis, in mare masura, formatia calificata. Noi am ratat atacul iar croatele au obtinut un 7 metri si eliminare cu mai putin de doua minute inainte de final.

Aruncarea de pedeapsa a fost transformata iar Romania, in inferioritate, nu a mai reusit golul egalizator.

In urma acestui rezultat nationala noastra a parasit turneul din Brazilia si a ratat, in mare parte, calificarea la Olimpiada de la Londra.

Meciul Romania - Croatia a fost transmis in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINAL DE MECI ! Romania pierde si e eliminata de la Mondiale!

Min.60 S-a terminat, cu 10 secunde inainte de final se da fortare.

Min.59 Timeout solicitat de Voina. Mai avem un minut de joc si un gol de recuperat.

Min.58 Gol Croatia de la 7 metri si eliminare pentru Romania. S-a cam jucat meciul!

Min.57 Noi ratam si croatele inscriu, restabilind egalitatea pe tabela.

Min.55 Ada Nechita marcheaza, insa a cazut rau si primeste ingrijiri medicale.

Min.54 Timeout Croatia.

Min.53 Oana Manea inscrie si "scoate" o noua eliminare!

Min.52 Greseala pe atacul nostru si Croatia preia conducerea.

Min.51 Ada Nechita vine bine de pe banca si inscrie.

Min.50 Croatia egaleaza, Romania inca e in inferioritate.

Min.49 Ada Nechita faulteaza si este eliminata doua minute.

Min.48 Al treilea gol consecutiv pentru Amariei!

Min.46 Romania preia conducerea cu o noua reusita a lui Carmen Amariei.

Min.44 Reluam jocul cu un gol inscris cu emotii de Amariei.

INFO: Echipele isi reiau, in sfarsit, pozitiile in teren.

INFO: Se lucreaza in continuare la instalatia de nocturna, brazilienii fiind destul de agitati in aceasta privinta.

INFO: Intarzie rezolvarea problemelor de la instalatia de nocturna. Jucatoarelor le este permis sa mearga la bancile de rezerve si sa primeasca indicatii tactice.

JOCUL ESTE INTRERUPT DIN CAUZA UNOR PROBLEME TEHNICE.

Min.42 GOL ROMANIA ! Fiera reuseste in sfarsit sa marcheze!

INFO: Indicatiile selectionerului s-au orientat spre defensiva, desi n-am mai inscris in poarta adversa de 10 minute.

Min.41 Croatia preia conducerea pe tabela, moment in care Voina cere timeout.

Min.40 Egalitate! Romania incepe prost si aceasta parte secunda!

Min.39 Momente deloc bune pentru Romania, croatele se apropie la un singur gol pe fondul ratarilor noastre.

Min.36 Inca o eliminare de doua minute pentru Fiera, abia revenita pe parchet.

Min.35 Oana Manea "scoate" o eliminare in tabara croata, dar irosim atacul.

Min.33 Eliminare Romania! Din pacate, Fiera este trimisa in afara terenului pentru doua minute.

Min.31 Inceput perfect de repriza cu un gol inscris de Fiera.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

___________

PAUZA !!!

Min.30 Reusim sa fructificam superioritatea cu un gol al Adei Nechita.

Min.28 Eliminare Croatia, avem si atacul!

Min.28 Nechita si Manea ne mentin in avantaj pe tabela cu doua goluri bune.

Min.26 Time-out solicitat de Radu Voina intr-un moment delicat. Selectionerul cere rabdare pe faza ofensiva si pasa in momentul presingului om la om.

Min.26 Doua atacuri irosite de jucatoarele noastre si croatele se apropie pe tabela.

Min.24 Chirila isi recupereaza greseala si inscrie!

Min.23 Chirila rateaza prima aruncare de la 7 metri, insa portarul nostru, Tereza Paslaru, se afla in zi mare!

Min.22 A trecut eliminarea, avem doua goluri avantaj si atacul!

Min.21 Superb! Fiera marcheaza cand Romania e in inferioritate! Se vad sferturile de finala!

Min.20 Varzaru este eliminata doua minute, e momentul in care trebuie sa tinem de minge.

Min.20 Inca un 7 metri, inca un gol pentru Romania si Chirila!

Min.19 Chirila puncteaza din nou de la 7 metri, insa primim gol la faza imediat urmatoare si nu ne putem distanta pe tabela.

Min.18 Ne mentinem in frunte, desi croatele par ca si-au revenit dupa momentele mai putin reusite.

Min.16 Inca un gol pentru nationala noastra dupa o torpila a Adinei Fiera si selectionerul Croatiei este nevoit sa solicite time-out.

Min.15 Preluam conducerea dupa doua interventii de zile mari ale Terezei Paslaru. Bradeanu inscrie!

Min.13 Gol foarte bun pe contraatac reusit de Ardean Elisei, insa jucatoarea noastra este proiectata in reclamele de pe margine si se resimte. ELiminare pentru Horvat.

Min.11 Inca un gol pentru Bradeanu, ne apropiem la un singur gol, 6-7.

Min.9 Mika Bradeanu puncteaza si ea, insa adversarele noastre nu ne dau sanse deocamdata.

Min.8 Gresesc si croatele iar Oana Chirila mai inscrie o data de la 7 metri.

Min.6 Chirila inscrie cu mult noroc si ramanem in meci.

Min.5 Din pacate, nu contam pe faza defensiva si ratam in atac, astfel ca distanta a ajuns la 3 goluri pe tabela.

Min.4 Adina Fiera ne tine in joc cu un gol frumos.

Min.3 GOL ROMANIA! Vali Elisei inscrie pentru noi!

Min.2 Croatele se distanteaza la doua goluri dupa doua greseli pe faza ofensiva facute de tricolore.

Min.1 A inceput meciul, Croatia in atac!

INFO: Moment frumos in Brazilia - toata nationala canta imnul national!

INFO: Foarte putini spectatori in sala din Sao Bernardo. Fetele noastre par insa foarte montate in minutele premergatoare fluierului de start.

INFO: In cazul unei victorii, Romania va intalni in "sferturi" reprezentativa Norvegiei.

INFO: In cazul unei infrangeri, Romania va fi eliminata de la Mondiale.

Romania, la Mondialul de handbal: Ce urmeaza dupa Croatia

INFO: Nationala Romaniei a terminat pe pozitia a treia in Grupa C de la Mondiale, avand evolutii dezamagitoare.

Iata rezultatele inregistrate de Romania la acest turneu final:

Romania - Tunisia 30-28 (3 decembrie)

Romania - Cuba 33-27 (5 decembrie)

Romania - Japonia 28-28 (6 decembrie)

Romania - Brazilia 28-33 (8 decembrie)

Romania - Franta 20-39 (9 decembrie)

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#romania eliminata mondiale handbal, #Romania invinsa Croatia, #Romania Croatia LIVE, #Romania Croatia handbal, #Romania Campionat Mondial handbal, #romania meciuri mondial handbal , #nationala handbal