Romania, invinsa de Franta in ultimul meci din grupele Campionatului Mondial de handbal feminin

Vineri, 08 Decembrie 2017, ora 20:27
29667 citiri

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut ultimul meci din Grupa A a Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania, scor 26-17, in fata Frantei.

Avand calificarea in optimi de pe primul loc obtinuta inca de joi, echipa noastra s-a menajat in perspectiva unui duel mult mai important.

Selectionerul Martin Ambros a trimis astfel rezervele, chiar si cu riscul de a suferi aceasta "infrangere controlata", cum este denumita in handbal.

In aceste conditii, lipsa de omogenitate si-a spus imediat cuvantul, chiar daca startul meciului ne-a apartinut si am avut 2-0.

Au urmat insa sapte goluri la rand pentru frantuzoaicei, iar noi am avut o pauza de zece minute in care nu am inscris.

Fetele noastre nu au putut face fata ritmului impus de frantuzoaice, iar scorul la pauza a fost 17-7.

Dupa pauza, fetele noastre au fost ceva mai agresive, in timp ce adversarele au redus ritmul.

A iesit asadar un joc destul de incalcit, insa nu am reusit sa ne apropiem prea mult pe tabela.

Franta a castigat astfel cu 26-17, dar Romania incheie grupa A pe primul loc.

In urmatorul meci, din optimile de finala, Romania va intalni Cehia, intr-o partida programata duminica sau luni, la o ora ce nu a fost inca stabilita.

ROMANIA - FRANTA 17-26

60 - Final de meci!

58 - Tatar inscrie pentru Romania, dar primim iarasi un gol foarte rapid. 26-17.

57 - Franta marcheaza foarte rapid si scorul este 25-16.

57 - Marcam din nou si ne apropiem la opt goluri!

56 - Florianu inscrie al cincilea sau gol din acest meci.

56 - Franta se desprinde din nou la zece goluri, pe contraatac prin Houette, si conduce cu 24-14.

54 - Popa inscrie pentru echipa noastra, insa imediat Franta puncteaza si ea.

53 - Doua goluri rapide pentru ambele formatii, scorul este 22-13. Pentru noi inscrie Laslo.

52 - Romania reuseste sa inscrie prin Florianu, cu o aruncare plasata!

51 - Franta reface diferenta de zece goluri si conduce cu 21-11.

47 - Scorul devine 20-11 dupa un gol marcat de Dragut cu o aruncare superba!

45 - Inscriem in inferioritate numerica prin Dragut, cu o aruncare puternica.

42 - Atac pozitioanl al frantuzoaicelor si scorul este 20-9 dupa reusita lui Pineau.

38 - Franta inscrie din 7 metri, iar Szucs este eliminata pentru doua minute. 19-9 pentru Franta

36 - Romania inscrie pe contraatac prin Florianu!

32 - Flippes inscrie de pe extrema si scorul este 18-8.

31 - Romania inscrie primul gol din repriza secunda prin Dragut.

30 - Se reia jocul!

30 - Pauza!

30 - Franta marcheaza cu trei secunde inainte de finalul primei reprize si face 17-7.

30 - Geiger inscrie ultimul gol din prima repriza al echipei noastre.

29 - Contraatac al frantuzoaicelor si scorul este 16-6 dupa reusita lui Houette.

29 - Franta face 15-6 dupa un gol marcat de Zaadi.

27 - Franta pleaca pe contraatac si inscrie prin Flippes de pe extrema dreapta.

27 - Primim un nou gol din 7 metri, marcat de Houette, iar Franta are 13-6.

26 - Pintea arunca puternic si scorul devine 12-6.

25 - Diferenta este de sapte goluri in favoarea frantuzoaicelor, care se desprind la 12-5.

23 - Ratam un nou atac, Franta ne prinde pe contra si inscrie pentru 11-5.

23 - Doua goluri rapide pentru ambele formatii, scorul este 10-5 pentru frantuzoaicei. Pentru noi inscrie Laslo.

22 - Franta ne prinde pe contraatac si marcheaza pentru 9-4 prin Niombla.

21 - Inscriem din nou din 7 metri, prin Florianu.

18 - Franta marcheaza din nou si are 8-3 dupa reusita lui Houette de pe extrema.

17 - Marcam dupa mai bine de zece minute, prin Florianu, din 7 metri.

16 - Continua problemele din defensiva noastra, iar Franta face 7-2 din 7 metri.

13 - Franta marcheaza al saselea gol la rand si ne conduce cu 6-2.

12 - Resimtim din plin faptul ca jucam cu rezervele, iar Franta face 5-2 dupa o executie de pe pivot.

9 - Geiger este eliminata pentru a doua oara in acest meci, iar Franta are 4-2 dupa un nou gol al lui Dembele.

9 - Franta trece in avantaj dupa un gol de pe extrema marcat de Dembele!

8 - Inscrie si Franta doua goluri rapide si ne egaleaza.

6 - Conducem cu 2-0 dupa un gol marcat de pe extrema de Udristoiu!

3 - Franta rateaza un 7 metri. Jucam in inferioritate, dupa eliminarea lui Geiger.

2 - Echipa noastra deschide scorul din 7 metri, Udristoiu inscrie!

1 - A inceput meciul!

Info:

Echipa noastra este deja calificata in optimile de finala, din postura de castigatoare a grupei.

In urmatoarea faza, vom intalni invinsa dintre Ungaria si Cehia, meci se disputa la tot aceasta ora.

Confruntarea din optimile de finala va avea loc duminica sau luni.

Romania nu a mai invins Franta intr-un meci oficial din 2008.

Meciul este televizat de postul Telekom Sport.

• Romania, la Campionatul Mondial de handbal feminin: Analiza posibilelor adversare din optimi
  • L'Equipe o ridica in slavi pe Cristina Neagu: Ce au remarcat jurnalistii francezi
  • Eveniment Antreprenoriatul Profesie vs Vocatie

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
    Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
    PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
    Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
    #Romania Franta, #Romania Franta Handbal, #Romania Franta LIVE, #Romania Franta direct, #televizare Romania Franta, #cine transmite Romania Franta , #nationala handbal