Romania, invinsa de Franta in ultimul meci din grupele Campionatului Mondial de handbal feminin

Vineri, 08 Decembrie 2017, ora 20:27
29667 citiri

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut ultimul meci din Grupa A a Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania, scor 26-17, in fata Frantei.

Avand calificarea in optimi de pe primul loc obtinuta inca de joi, echipa noastra s-a menajat in perspectiva unui duel mult mai important.

Selectionerul Martin Ambros a trimis astfel rezervele, chiar si cu riscul de a suferi aceasta "infrangere controlata", cum este denumita in handbal.

In aceste conditii, lipsa de omogenitate si-a spus imediat cuvantul, chiar daca startul meciului ne-a apartinut si am avut 2-0.

Au urmat insa sapte goluri la rand pentru frantuzoaicei, iar noi am avut o pauza de zece minute in care nu am inscris.

Fetele noastre nu au putut face fata ritmului impus de frantuzoaice, iar scorul la pauza a fost 17-7.

Dupa pauza, fetele noastre au fost ceva mai agresive, in timp ce adversarele au redus ritmul.

A iesit asadar un joc destul de incalcit, insa nu am reusit sa ne apropiem prea mult pe tabela.

Franta a castigat astfel cu 26-17, dar Romania incheie grupa A pe primul loc.

In urmatorul meci, din optimile de finala, Romania va intalni Cehia, intr-o partida programata duminica sau luni, la o ora ce nu a fost inca stabilita.

ROMANIA - FRANTA 17-26

60 - Final de meci!

58 - Tatar inscrie pentru Romania, dar primim iarasi un gol foarte rapid. 26-17.

57 - Franta marcheaza foarte rapid si scorul este 25-16.

57 - Marcam din nou si ne apropiem la opt goluri!

56 - Florianu inscrie al cincilea sau gol din acest meci.

56 - Franta se desprinde din nou la zece goluri, pe contraatac prin Houette, si conduce cu 24-14.

54 - Popa inscrie pentru echipa noastra, insa imediat Franta puncteaza si ea.

53 - Doua goluri rapide pentru ambele formatii, scorul este 22-13. Pentru noi inscrie Laslo.

52 - Romania reuseste sa inscrie prin Florianu, cu o aruncare plasata!

51 - Franta reface diferenta de zece goluri si conduce cu 21-11.

47 - Scorul devine 20-11 dupa un gol marcat de Dragut cu o aruncare superba!

45 - Inscriem in inferioritate numerica prin Dragut, cu o aruncare puternica.

42 - Atac pozitioanl al frantuzoaicelor si scorul este 20-9 dupa reusita lui Pineau.

38 - Franta inscrie din 7 metri, iar Szucs este eliminata pentru doua minute. 19-9 pentru Franta

36 - Romania inscrie pe contraatac prin Florianu!

32 - Flippes inscrie de pe extrema si scorul este 18-8.

31 - Romania inscrie primul gol din repriza secunda prin Dragut.

30 - Se reia jocul!

30 - Pauza!

30 - Franta marcheaza cu trei secunde inainte de finalul primei reprize si face 17-7.

30 - Geiger inscrie ultimul gol din prima repriza al echipei noastre.

29 - Contraatac al frantuzoaicelor si scorul este 16-6 dupa reusita lui Houette.

29 - Franta face 15-6 dupa un gol marcat de Zaadi.

27 - Franta pleaca pe contraatac si inscrie prin Flippes de pe extrema dreapta.

27 - Primim un nou gol din 7 metri, marcat de Houette, iar Franta are 13-6.

26 - Pintea arunca puternic si scorul devine 12-6.

25 - Diferenta este de sapte goluri in favoarea frantuzoaicelor, care se desprind la 12-5.

23 - Ratam un nou atac, Franta ne prinde pe contra si inscrie pentru 11-5.

23 - Doua goluri rapide pentru ambele formatii, scorul este 10-5 pentru frantuzoaicei. Pentru noi inscrie Laslo.

22 - Franta ne prinde pe contraatac si marcheaza pentru 9-4 prin Niombla.

21 - Inscriem din nou din 7 metri, prin Florianu.

18 - Franta marcheaza din nou si are 8-3 dupa reusita lui Houette de pe extrema.

17 - Marcam dupa mai bine de zece minute, prin Florianu, din 7 metri.

16 - Continua problemele din defensiva noastra, iar Franta face 7-2 din 7 metri.

13 - Franta marcheaza al saselea gol la rand si ne conduce cu 6-2.

12 - Resimtim din plin faptul ca jucam cu rezervele, iar Franta face 5-2 dupa o executie de pe pivot.

9 - Geiger este eliminata pentru a doua oara in acest meci, iar Franta are 4-2 dupa un nou gol al lui Dembele.

9 - Franta trece in avantaj dupa un gol de pe extrema marcat de Dembele!

8 - Inscrie si Franta doua goluri rapide si ne egaleaza.

6 - Conducem cu 2-0 dupa un gol marcat de pe extrema de Udristoiu!

3 - Franta rateaza un 7 metri. Jucam in inferioritate, dupa eliminarea lui Geiger.

2 - Echipa noastra deschide scorul din 7 metri, Udristoiu inscrie!

1 - A inceput meciul!

Info:

Echipa noastra este deja calificata in optimile de finala, din postura de castigatoare a grupei.

In urmatoarea faza, vom intalni invinsa dintre Ungaria si Cehia, meci se disputa la tot aceasta ora.

Confruntarea din optimile de finala va avea loc duminica sau luni.

Romania nu a mai invins Franta intr-un meci oficial din 2008.

Meciul este televizat de postul Telekom Sport.

• Romania, la Campionatul Mondial de handbal feminin: Analiza posibilelor adversare din optimi
  • L'Equipe o ridica in slavi pe Cristina Neagu: Ce au remarcat jurnalistii francezi
  • Eveniment Antreprenoriatul Profesie vs Vocatie

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
    Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
    Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
    Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
    #Romania Franta, #Romania Franta Handbal, #Romania Franta LIVE, #Romania Franta direct, #televizare Romania Franta, #cine transmite Romania Franta , #nationala handbal